OGŁOSZENIA

5 Niedziela Postu

 1. Od dzisiejszej – piątej niedzieli Wielkiego Postu zmienia się charakter tego okresu liturgicznego. Cały czas towarzyszyło nam wezwanie Kościoła do nawrócenia i pokuty, skorzystania z łaski przebaczenia, którą miłosierny Bóg pragnie nas obdarzyć. Teraz Wielki Post nabiera charakteru pasyjnego. Od dziś w kościele zasłaniamy wszystkie krzyże. Skupimy się na rozważaniu męki Pańskiej, stąd jeszcze większa zachęta do udziału w nabożeństwach Drogi krzyżowej i Gorzkich żali. Apel ten kieruję zwłaszcza do tych, którzy jeszcze w tym roku nie uczestniczyli w tych pięknych pasyjnych nabożeństwach.

 

 1. Zwykle 26 marca w Kościele polskim przypada Dzień modlitw za więźniów z okazji liturgicznego wspomnienia Świętego Dobrego Łotra. Jego kult rozpowszechnili franciszkanie, którzy przedstawiali go jako patrona skazanych na śmierć. Patronuje on również więźniom, kapelanom więziennym, przewoźnikom, proszącym o dobrą śmierć, pokutującym i nawróconym grzesznikom, a także skruszonym złodziejom. Wszyscy życiowo pogubieni zwracają się do niego o pomoc i wstawiennictwo, ponieważ jest on wzorem doskonałego żalu za grzechy.

 

 1. Dziś składka na Wyższe Seminarium Duchowne w Tarnowie jako jałmużna wielkopostna.

 

 1. Od jutra nabożeństwa w dni powszednie o godz. 18.00.

 

 1. W najbliższy piątek wyjątkowo najpierw będzie Msza św. o godz. 17.00 a potem Droga Krzyżowa „w terenie” z Kościoła na cmentarz. Bardzo proszę zabrać z sobą mały znicz, lampion, który potem można będzie złożyć na grobach naszych zmarłych. Serdecznie zapraszamy wszystkich.

 

 1. W tym tygodniu przypada pierwsza sobota miesiąca, kiedy w szczególny sposób czcimy Niepokalane Serce Matki Najświętszej i powierzamy Jej matczynej opiece całą naszą codzienność podczas pierwszosobotniego nabożeństwa po Mszy św. porannej. Odwiedziny chorych od godz. 8.00. Gdyby ktoś z chorych, którzy nie korzystają z comiesięcznych odwiedzin kapłana chcieli skorzystać przed świętami, to bardzo proszę zgłosić do czwartku włącznie.

 

 1. Zachęcam, aby nie odkładać na ostatni moment spowiedzi wielkopostnej, tym bardziej, że ks. Proboszcz nie będzie mógł służyć w konfesjonale przez najbliższy czas z powodu choroby. Zakładając, że wielu parafian przed świętami wielkanocnymi już oczyściło swoje serca, pozostałych – tych, którzy nie zdążyli – zachęcam do pojednania się z Bogiem i braćmi.

 

 1. Przyszła niedziela, 2 kwietnia, będzie już Niedzielą Męki Pańskiej – Niedzielą Palmową. Jej liturgia wprowadzi nas w ostatni etap czasu Wielkiego Postu, a następujące po niej dni Wielkiego Tygodnia umożliwiają nam głębokie przeżywanie tajemnicy męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa Pana. Podczas uroczystej liturgii pobłogosławimy gałązki wierzbowe, które będą przypominały jerozolimskie palmy, słane pod stopy wjeżdżającego do Świętego Miasta Chrystusa – Mesjasza. Po Sumie konkurs palm. Oceniane będą: wysokość, oryginalność oraz włożona własna praca.

 

 1. Przyszła niedziela to I-sza Niedziela miesiąca. Po Prymarii zmiana tajemnic Różańcowych.

 

 1. Koniec Wielkiego Postu to sposobna okazja, aby zadbać o krzyże – symbol naszej wiary
  i nadziei.

  

 1. Za sprzątanie w ubiegłym tygodniu dziękuję następującym rodzinom: Moskal Augustyn, Lauzer Kazimierz, Wodzień Andrzej, Kaźmierczak Tomasz, Nowakowski Zdzisław.

  

 1. Do sprzątania w najbliższą sobotę i następny poniedziałek bardzo proszę następujące rodziny: Nowak Franciszek, Kalita Mariusz, Kurcz Stanisław, Kaczor Roman, Serafin Władysław.

  

 1. Dziękuję za kolejne ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego mieszkańcom Żyrakowa od P. Smoły Mariana do P. Leszka Mazura zbierane przez Katarzynę Szuba, od P. Tomasza Kality do P. Zbigniewa Kujawskiego zbierane przez Zelatorkę Jolantę Kujawską,  od. P. Agnieszki Skowron do P. Katarzyny Siarkowskiej oraz mieszkańcom Woli Żyrakowskiej od P. Sadowskich do P. Szkutaków. Bóg zapłać!

 

      14, Serdecznie dziękuję za ofiary inwestycyjne: Zbigniew i Dorota Grdeń, Stanisława Gębala, Mateusz i Aneta Świerk,

             Stanisław i Renata Prucnal, Leszek i Cecylia Stachnik, Szczepan i Katarzyna Mazur, Tomasz i Małgorzata Bonarek,

            Julia Ciemiorek, Ryszard i Lucyna Ślęzak, Zofia Szkutak, Marek i Bogusława Grych, Wiesław i Albina Knap, Stanisław Czaja.

            Bóg zapłać!

  

 1. Zachęcamy do nabycia i lektury prasy katolickiej. Dziś jest oprócz Gościa Niedzielnego „Gość Niedzielny Ekstra” poświęcony relikwiom męki Pańskiej.

 

 1. Planujemy Pielgrzymkę do Łagiewnik na nocne czuwanie przed Świętem Miłosierdzia Bożego15 kwietnia. Wyjazd spod młyna w Woli Żyrakowskiej o godz. 18.00, powrót po Mszy św. o godz. 24.00. Koszt w zależności od ilości osób. Można zapisywać się w zakrystii do Świąt. Kontakt 696 008 251.

 

 1. W minionym tygodniu odeszła do wieczności śp. Stefania Moskal. Polecajmy ją Miłosierdziu Bożemu. Dobry Jezu a nasz Panie ……. Za śp. Stefanię będą odprawione 4 Msze św. od uczestników pogrzebu.

4 Niedziela Wielkiego Postu

 1. Dzisiejsza – już czwarta niedziela Wielkiego Postu różni się nieco od pozostałych. W tradycji Kościoła nazywamy ją Niedzielą Laetare, czyli niedzielą radości. W połowie Wielkiego Postu Kościół wzywa wiernych do radości, aby wszyscy podejmujący trud przemiany serca wytrwali w tym niełatwym codziennym wysiłku.

 

 1. Przypominam, że w naszym kościele w najbliższy piątek Droga Krzyżowa o godz. 16.30 a potem Msza św. W najbliższy piątek ostatnia droga Krzyżowa o godz. 20.00. W niedziele o godz. 15.30 rozpamiętujemy mękę Pana Jezusa podczas Gorzkich żali. Wszystkich parafian zachęcam do licznego udziału w tych wielkopostnych nabożeństwach pasyjnych.

 

 1. W tym roku wyjątkowo w poniedziałek, 20 marca, Kościół będzie obchodził uroczystość Świętego Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny i opiekuna Pana Jezusa. Zwykle przypada 19 marca, ale z powodu przypadającej akurat niedzieli zgodnie z zasadami kalendarza liturgicznego została przeniesiona właśnie na poniedziałek. Papież Pius IX w 1870 roku ogłosił go patronem Kościoła powszechnego i rodzin chrześcijańskich. Podczas Mszy Świętych tego dnia przez wstawiennictwo Opiekuna Najświętszej Rodziny będziemy się modlić za mężów i ojców z naszej wspólnoty parafialnej i o godne wypełnianie przez nich swojego powołania. Święty Józef jest też patronem dobrej śmierci. Według tradycji odszedł z tego świata w ramionach samego Pana Jezusa. Jego wstawiennictwu będziemy zatem polecać wszystkich konających.

 

 1. Natomiast w piątek, 24 marca, obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Wybór daty nawiązuje do dnia, w którym Niemcy w 1944 roku w Markowej zamordowali rodzinę Ulmów: Józefa i Wiktorię oraz ich dzieci, wraz z ukrywającymi się u nich Żydami. Dzień ten ustanowiono w 2018 roku, aby upamiętnić Polaków – bohaterów, którzy w akcie heroicznej odwagi, męstwa, współczucia i solidarności, wierni najwyższym wartościom etycznym i nakazom chrześcijańskiego miłosierdzia ratowali swoich żydowskich bliźnich od zagłady.

 

 1. Mimo że okres Wielkiego Postu jest w liturgii czasem uprzywilejowanym i raczej nie obchodzi się w tym czasie żadnych świąt i wspomnień, są jednak wyjątki od tej reguły. Do nich należy obchód uroczystości Zwiastowania Pańskiego, którą będziemy przeżywali w sobotę, 25 marca.

 

 1. Uroczystość Zwiastowania Pańskiego jest zarazem Dniem Świętości Życia i Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. W tym dniu osoby, które pragną podjąć się zadania modlitwy w intencji zagrożonego życia dziecka poczętego, będą mogły rozpocząć swoją dziewięciomiesięczną nowennę.

 

 1. Pamiętajmy też tego dnia o modlitwie nie tylko za poczęte dzieci, ale również za ich matki i ojców. Prośmy, aby życie było szanowane od poczęcia aż do naturalnej śmierci, by osoby starsze czy nieuleczalnie chore mogły godnie przeżywać swoje ostatnie dni na tej ziemi, nie lękając się o to, że zostaną nagle tego życia pozbawione.

 

 1. W przyszłą niedzielę składka na Wyższe Seminarium Duchowne w Tarnowie jako jałmużna wielkopostna.

 

 

 1. W Wielkim Poście Kościół zachęca nas do podejmowania dzieł miłosierdzia. W naszej świątyni są do nabycia Baranki i paschaliki Wielkanocne. Znajdują się one na stoliku za ławkami.

  

 1. Za sprzątanie w ubiegłym tygodniu dziękuję następującym rodzinom: Sroka Zbigniew, Augustyn Adam, Belcarz Marian, Wójcik Waldemar, Wójcik Marek.

  

 1. Do sprzątania w najbliższą sobotę i następny poniedziałek bardzo proszę następujące rodziny: Wadas Edward, Nowakowski Ryszard, Mucha Krzysztof, Wojtynkiewicz Adam.

  

 1. Dziękuję za kolejne ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego mieszkańcom Kolonii Żyrakowskiej i Róży św. Teresy od Dzieciatka Jezus, mieszkańcom za autostradą, członkiniom Róży bł. Anieli Salawy zbierane przez Krystynę Giełbaga. Bóg zapłać!

 

      13. Serdecznie dziękuję za ofiary inwestycyjne: Ćwik Teresa, Zieliński Tadeusz i Józefa, Skowron Mariusz i Agnieszka,

            Dudek Grzegorz. Bóg zapłać!

  

 1. Zachęcamy do nabycia i lektury prasy katolickiej. W przyszłą niedzielę będzie „Gość Ekstra” poświęcony relikwiom męki Pańskiej.

 

 1. W czwartek o godz. 17.00 spotkanie rodziców i dzieci klasy III szkoły Podstawowej przygotowujących się do I Komunii św.

 

 1. Z soboty na niedzielę zmiana czasu. Śpimy godzinę krócej. Stąd też od przyszłego poniedziałku nabożeństwa wieczorne w dni powszednie o godz. 18.00.

  

 1. Parafia św. Jadwigi organizuje autokarową pielgrzymkę do Włoch. Pielgrzymka planowana jest w dniach od 12 do 20 czerwca 2023r. W programie m.in. Asyż, Cascia, Rzym, Watykan, Monte Cassino, Pompeje, San Giovani Rotondo, Manoppello, Loreto, Wenecja. Szczegółowe informacje i zapisy w kancelarii parafialnej. Koszt pielgrzymki to 3400 zł i 150 euro. Zapraszamy

3 Niedziela Postu

 1. Pamiętajmy, że najważniejszym zadaniem w tym świętym czasie Wielkiego Postu jest nasze nawrócenie. Chodzi o nawrócenie we wszystkich wymiarach naszego życia osobistego i społecznego, rodzinnego. Potrzeba wiele pokory i silnej wiary w miłosierdzie Boże. Nawrócenie ma się bowiem dokonać przede wszystkim w naszym sercu. Pomagają nam w tym zewnętrzne praktyki pokutne oraz udział w wielkopostnych nabożeństwach pasyjnych: piątkowej Drodze krzyżowej o godz. 16.30 i niedzielnych Gorzkich żalach o godz. 15.30. Przypominam, że za pobożny udział w tych nabożeństwach można uzyskać odpust zupełny.

  

 1. Rozpoczęliśmy Rekolekcje Wielkopostne w naszej Parafii. Prowadzi je Ks. Zygmunt Tokarz MS. Otoczmy go modlitwą i zaplanujmy sobie czas, prace i obowiązki w taki sposób, by cała rodzina parafialna mogła się dobrze przygotować do głębokiego przeżycia Świąt Wielkanocnych. Przypomnę tylko, iż dziś na godzinę 12.00 zapraszamy wszystkie dzieci. Zaś po Gorzkich Żalach i Mszy św. zapraszamy młodzież uczącą się wraz z klasą VIII i pracującą.  Dziś również o godz. 20.00 Apel w Kościele. W poniedziałek na wieczór zapraszamy matki i ojców na naukę stanową. We wtorek Wielkopostna spowiedź od 8.00 do 9.30 i od 15.00 do 18.00 z przerwą o 16.00. Będziemy służyć w konfesjonale także codziennie w czasie rekolekcji i okresie przedświątecznym. Zaś w środę zakończenie rekolekcji. W środę o godz. 15.00 Msza św. dla chorych i w podeszłym wieku. Na zakończenie rekolekcji na wszystkich Mszach św. tak jak dotychczas, będzie zbierana składka na rzecz działalności misyjnej zgromadzenia Ks. Saletynów.

  

 1. Dzisiejsza niedziela to niedziela inwestycyjna. Serdecznie dziękuję za każdą ofiarę.

  

 1. W poniedziałek, 13 marca, przypada 10. rocznica wyboru papieża Franciszka na Stolicę Piotrową. Powierzajmy go Opatrzności Bożej oraz opiece Matki Najświętszej w naszych osobistych modlitwach, aby bezpiecznie zdołał przeprowadzić Kościół przez burzliwe współczesne czasy.

 

 1. W piątek z racji III piątku miesiąca po drodze Krzyżowej i Mszy św. comiesięczna Adoracja Najświętszego Sakramentu

  

 1. W Wielkim Poście Kościół zachęca nas do podejmowania dzieł miłosierdzia. W naszej świątyni są do nabycia Baranki i paschaliki Wielkanocne. Znajdują się one na stoliku za ławkami.

  

 1. Za sprzątanie w ubiegłym tygodniu dziękuję następującym rodzinom: Książek Jerzy, Matejek Kazimierz, Sak Czesław, Sroka Stanisław.

  

 1. Do sprzątania w najbliższą sobotę i następny poniedziałek bardzo proszę następujące rodziny: Moskal Augustyn, Lauzer Kazimierz, Wodzień Andrzej, Kaźmierczak Tomasz, Nowakowski Zdzisław.

  

 1. Dziękuję także za kolejne ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego mieszkańcom Żyrakowa zbierane przez Zelatorkę Stanisławę Zawojowską, mieszkańcom Woli Żyrakowskiej od P. Barbary Słonina do P. Zofii Dziadowiec zbierane przez Zelatorkę Róży, od P. Drobotów do P. Szymaszków zbierane przez Zelatorkę Teresę Zakulec, mieszkańcom Żyrakowa od P. Barbary Świtaj do P. Karoliny Rokita zbierane przez Zelatorkę Barbarę Grzyb oraz od P. Urszuli Rodzoń do P. Kazimierza Osaka zbierane przez zelatorkę Cecylię Bajda i Liliannę Słąba. Bóg zapłać!

  

 1. Zachęcamy do nabycia i lektury prasy katolickiej.

  

 1. Sołtys wsi Żyraków informuje, że mija termin I raty podatku, która płatna jest do 15.03.2023r. Wpłaty przyjmowane będą w Dworku w Żyrakowie (czyli w dawnym budynku Gminy) w dniach :

-13 marzec tj. poniedziałek od 8:00 do 13:00

-14 marzec tj. wtorek od 8:00 do 13:00

-15 marzec tj. środa od 8:00 do 14:00

Jeśli nie udałoby się dokonać płatności w określonych godzinach to można to zrobić w domu u Sołtysa w godzinach popołudniowych do godziny 18:00 W przypadku jakichkolwiek pytań proszę o kontakt pod numerem telefonu: 514-562-578

Podczas płatności podatku, można również dokonać płatności za Spółkę Wodną, bardzo proszę przynieść ze sobą nakaz płatniczy Spółki Wodnej.


1 Niedziela Postu

 1. Dzisiaj pierwsza niedziela Wielkiego Postu. Kończą się trwające od Środy Popielcowej Kwartalne dni modlitw o ducha pokuty.

 

 1. Włączmy się w głębokie przeżycie tego czasu przez intensywniejszą modlitwę osobistą i wspólnotową. Tej drugiej będzie sprzyjał udział w nabożeństwach wielkopostnych: w piątki w naszym kościele o godz. 16.30 odprawiamy Drogę krzyżową potem Msza św., a w niedziele o godz. 15.30 Gorzkie żale a po nich Msza święta. Do licznego udziału w tych nabożeństwach zachęcamy wszystkich parafian: dzieci, młodzież i dorosłych. Pamiętajmy o osobistych umartwieniach, a także o specjalnych postanowieniach na Wielki Post.

 

 1. Przypominam, że w każdy piątek Wielkiego Postu za odmówienie modlitwy do Chrystusa ukrzyżowanego: „Oto ja, dobry i najsłodszy Jezu” oraz za udział w Drodze krzyżowej, a także w każdą niedzielę za udział w nabożeństwie Gorzkich Żali oraz za odprawienie przynajmniej trzydniowych rekolekcji można uzyskać odpust zupełny.

 

 1. Dziś zbiórka do puszek przy Kościele na pomoc ofiarom wojny w Ukrainie.

 

 1. W najbliższą środę, 1 marca, przypada święto państwowe (od 2011 r.): Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W ten sposób przywołujemy zasługi wielu oddanych Polaków, skupionych w organizacjach i grupach niepodległościowych, którzy po zakończeniu II wojny światowej zdecydowali się na podjęcie nierównej walki o suwerenność i niepodległość naszej ojczyzny.

 

 1. W sobotę, 4 marca, w liturgii czcimy Świętego Kazimierza, polskiego królewicza, który swym bogobojnym życiem udowodnił, że władza wcale nie musi być okazją do nadużyć, korupcji. Władza i polityka jest dziełem Boga i traktowana jako powołanie może stać się też drogą do świętości.

 

 1. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca.

 

 1. W pierwszy czwartek o godz. 17.00 dziękować będziemy za dar Eucharystii i kapłaństwa, a także prosić o nowe i święte powołania również z naszej wspólnoty parafialnej.

 

 1. W piątek będziemy przepraszać Boże Serce za wszelki brak miłości, za lekceważenie daru Miłosierdzia Bożego. Będziemy prosić o łaskę nawrócenia dla siebie i dla tych, którzy Pana Boga przepraszać nie chcą.

 

 1. W sobotę powierzymy naszą wspólnotę, każde rodzące się w niej i godnie kończące się życie Niepokalanemu Sercu Maryi – najlepszej z Matek.

 

 1. W pierwszą sobotę po Mszy św. porannej Różaniec wynagradzający. Zaś od godz. 8.00 odwiedziny duszpasterskie chorych.

 

 1. Okazja do spowiedzi świętej codziennie przed nabożeństwami a w środę, czwartek i piątek od godz. 16.00. Wszystkich parafian serdecznie zachęcam do pojednania się z Bogiem i braćmi, do przyjęcia Komunii Świętej wynagradzającej oraz do licznego udziału w pierwszopiątkowym i pierwszosobotnim nabożeństwie.

 

 1. Przyszła – druga niedziela Wielkiego Postu w całym Kościele jest obchodzona jako Niedziela Ad Gentes – Dzień Modlitw, Postu i Solidarności z Misjonarzami. Szczególną modlitwą obejmiemy wszystkich misjonarzy: duchownych i świeckich, którzy na terenach misyjnych budują Kościół Chrystusowy. Ich wysiłki wesprzemy również ofiarami złożonymi do puszek na dzieło pomocy „Ad Gentes”.

 

 1. Przyszła niedziela będzie także pierwszą niedzielą miesiąca. Po Prymarii zmiana tajemnic Różańcowych.

 

 1. W Wielkim Poście Kościół zachęca nas do podejmowania dzieł miłosierdzia. W naszej świątyni będą do nabycia Baranki i paschaliki Wielkanocne.

 

 1. Bardzo proszę tak, jak co roku, Zelatorki i Zelatorów o pozbieranie w swoich rejonach, ofiar na kwiaty do Grobu Pana Jezusa.

  

 1. Serdecznie dziękuję za ofiary inwestycyjne. Ofiary złożyły: Ciaciek Józef i Lucyna, Gębala Stanisława, Depa Franciszek, Feląg Stanisław i Kazimiera, Grdeń Zbigniew i Dorota, Kania Jan i Katarzyna, Kobylarz Krystyna, Kurdziołek Józefa, Lipa Zbigniew, Matejek Kazimierz i Bronisława, Muciek Andrzej i Anna, Niedzielski Krzysztof i Aneta, Stachnik Elżbieta, Świerk Mateusz i Aneta, Wójtowicz Piotr i Kinga, Wiktor Urszula. Bóg zapłać!

 

 1. Za sprzątanie w ubiegłym tygodniu dziękuję następującym rodzinom: Światowiec Wiesław, Szymaszek Czesława, Światowiec Wacław, Król Wacław, Świtaj Kamil.

 

 1. Do sprzątania w najbliższą sobotę i następny poniedziałek bardzo proszę następujące rodziny: Książek Jerzy, Matejek Kazimierz, Wałęga Jan, Sak Czesław, Sroka Stanisław.

 

 1. Zachęcamy do nabycia i lektury prasy katolickiej. Jest nowy Numer Rycerza Niepokalanej. Wychodząc z Kościoła można za darmo zabrać z przedsionka „Dobre Nowiny”

 

 1. Trwa kolejna akcja Paczka dla Ukrainy. Serdecznie dziękuję za pierwsze paczki. Zachęcamy i zapraszamy do włączenia się w tę akcję. Niech to będzie wyraz naszego hojnego serca, nasza wielkopostna jałmużna. Można to uczynić indywidualnie lub też w kilka osób. Prosimy, aby było ich jak najwięcej. Paczki dostarczamy na plebanie do 2 marca włącznie.

 

 1. Rekolekcje Krucjaty Wyzwolenia Człowieka odbywać się będą w Parafii Św. Jadwigi w Dębicy w dniach 6-8 marca 2023 r. /poniedziałek, wtorek, środa/ w godzinach popołudniowych od godz. 15.00. Rekolekcje poprowadzi O. Jan Kania OFM Cap – kapucyn.

            Do udziału w Rekolekcjach zapraszamy członków KWC oraz tych, którzy pragną umocnić swoją wiarę, postawę trzeźwości i abstynencji. Zapraszamy osoby przeżywające problem uzależnienia od alkoholu, narkotyków, hazardu czy innych nałogów i zniewoleń oraz ich rodziny i bliskich, a także tych, którzy pragną włączyć się w dzieło Krucjaty.

Pragnienie uczestnictwa w rekolekcjach, prosimy niezwłocznie zgłosić w kancelarii parafialnej Św. Jadwigi w Dębicy lub na poniedziałkowym spotkaniu Wspólnoty KWC, ze względów organizacyjnych oraz w celu otrzymania programu rekolekcji i uzyskania bliższych informacji. Telefon do kontaktu: 14/6833445 lub 609 628 155.

 

 1. Dyrekcja Zespołu Szkół w Żyrakowie ogłasza nabór dzieci do przedszkola oraz do klasy I szkoły podstawowej na rok szkolny 2023/2024.

Rekrutacja do przedszkola obejmuje dzieci z roczników 2017 - 2020. Natomiast rekrutacja dzieci do klasy I szkoły podstawowej obejmuje dzieci z rocznika 2016.

            Rodzice dzieci ubiegających się o przyjęcie do przedszkola lub do klasy I szkoły podstawowej zobowiązani są do złożenia wniosku w terminie od 1 do 31 marca 2023r.

            Wraz z wnioskiem należy złożyć dokumenty potwierdzające spełnienie przez kandydata kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym.

            Wnioski prosimy pobierać ze strony internetowej szkoły: www.zpzyrakow.edupage.org.pl lub ze stolika w przedsionku wejścia głównego do szkoły.

            Dokumenty rekrutacyjne prosimy przesyłać drogą elektroniczną na adres szkoły: zszpwz@op.pl lub składać w sekretariacie Zespołu Szkół w terminie od 1 do 31 marca 2023r.

 

 1. W minionym tygodniu odeszła do wieczności śp. Maria Buczyńska. Polecajmy ją Miłosierdziu Bożemu. Dobry Jezu ….. Za śp. Marię będzie odprawionych 7 Mszy św. od uczestników pogrzebu.

7 Niedziela Zwykła

 1. Dzisiaj rozpoczynamy 56. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Kościół wzywa nas do szczególnej indywidualnej i wspólnotowej modlitwy oraz do abstynencji, którą możemy ofiarować Panu Bogu jako wynagrodzenie za grzechy pijaństwa innych osób lub z prośbą o uwolnienie od tego nałogu bliskich czy znajomych. Zachęcam wszystkich parafian do podjęcia takiej dobrowolnej abstynencji od alkoholu i innych używek nie tylko w ciągu tego wyjątkowego Tygodnia, ale nawet na dłuższy okres dla ratowania ludzi uzależnionych, zwłaszcza w naszej parafialnej wspólnocie.

 

 1. Dziś składka na Wyższe Seminarium Duchowne w Tarnowie. Bóg zapłać za każdą ofiarę.

  

 1. Dziś także Nabożeństwo 40-to godzinne w następującym porządku:

* Po Mszy św. porannej wystawienie Najświętszego sakramentu. Na Adoracji pozostają wszyscy uczestniczący na Mszy św. Adoracji przewodniczyć będzie kapłan a następnie Róże Różańcowe do godz. 9.45

* Od godz. 9.45 – 10.20 uczestniczą Ci, którzy przychodzą na Sumę. Przewodniczyć Adoracji będzie Caritas

* Na Sumę szczególnie zapraszam dzieci. Po Sumie Adorację prowadzić będą dzieci do godz. 12.00

* Na ADORACJĘ zapraszamy:

w godzinach 12.00 – 13.00 mieszkańców Żyrakowa

w godzinach 13.00 – 14.00 mieszkańców Woli Żyrakowskiej

w godzinach 14.00 – 15.00 mieszkańców Kolonii Żyrakowskiej

w godzinach 15.00 – 15.30 młodzież: uczącą się i pracującą.

 

 1. Kończy się już tegoroczny karnawał. W tym tygodniu, 22 lutego, przypada Środa Popielcowa. Otwiera ona święty, szczególny czas Wielkiego Postu. Msze Święte tego dnia o godz. 8.00 i 17.00.. Zewnętrznym znakiem naszego wejścia na drogę pokuty i nawrócenia jest posypanie głowy popiołem. W kulturze Izraela gest ten był wyrazem wielkiego smutku, żałoby. Popiół przypomina też, że wszystko, co ziemskie, powstało z prochu ziemi i znów w proch się obróci. Ten rozpad jest skutkiem grzechu. Jednak kapłan, posypując głowy wiernych popiołem, czyni nad nimi znak krzyża, który oznacza oczyszczenie i zmartwychwstanie. Zatem Wielki Post – czas pokuty, postu, wyrzeczeń i modlitwy – ma służyć naszemu nawróceniu, ma przygotować nasze serca na owocne przeżycie radosnych świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

 

 1. Pamiętajmy, że w Popielec obowiązuje post ścisły, polegający na wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i spożyciu jednego posiłku do syta w ciągu dnia. Pozostałe posiłki muszą zostać ograniczone co do ilości. Ten post obowiązuje wszystkich pomiędzy 18. a 60. rokiem życia. Pozostałych wiernych zachęcamy także do czynnego włączenia się w ten wielki akt pokutny, na miarę ich możliwości. Przypominam, że wszystkich od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Przypominam też, że Wielki Post jest tak zwanym „czasem zakazanym” dla wszelkich hucznych wesel, zabaw i dyskotek.

 

 1. Od Środy Popielcowej do pierwszej niedzieli Wielkiego Postu włącznie trwać będą Kwartalne dni modlitw o ducha pokuty. Wielki Post powinien być naznaczony naszą ścisłą współpracą z Panem Bogiem, który „daje nam siłę zaczynania od nowa” (KKK nr 1432).

 

 1. W środę składka przeznaczona jest na cele charytatywne w diecezji.

 

 1. Nasze duchowe wielkopostne ćwiczenia wzmocni udział w nabożeństwach pasyjnych: w Drodze krzyżowej, którą w naszym kościele będziemy celebrowali w piątki o godz. 16.30 a potem Msza św. oraz na nabożeństwo gorzkich żali z kazaniem pasyjnym w każdą niedzielę o godz. o godz. 15.30 a po nich Msza św. – i tak będzie przez cały Wielki Post. Gorąco zapraszam wszystkich na te nabożeństwa.

  

 1.  Młodzież naszej Parafii zaprasza w każdy piątek na Drogę Krzyżową o godzinie 20.00.

 

 1. Za udział w tych nabożeństwach możemy uzyskać odpust zupełny, czyli darowanie przez Boga kary doczesnej za grzechy, które zostały odpuszczone co do winy. Odpust ten możemy ofiarować za siebie lub za zmarłych. Do jego uzyskania konieczne jest spełnienie zwykłych warunków, to jest: stan łaski uświęcającej, przyjęcie w tym dniu Komunii Świętej, modlitwa w intencjach wyznaczonych przez Ojca Świętego, wyzbycie się przywiązania do grzechu nawet lekkiego. Chciejmy obficie korzystać z tego skarbca łaski, jaki przez Kościół ofiaruje nam Pan Bóg, aby przybliżyć nas do siebie.

  

 1. Już na początku Wielkiego Postu zarezerwujmy sobie czas na rekolekcje wielkopostne. Poprowadzi je Ks. Zygmunt Tokarz, saletyn a odbędą się w dniach od 12 – 15 marca. Postarajmy się tak zorganizować czas, byśmy skorzystali z tego szczególnego czasu łaski. Bądźmy też dobrymi apostołami i podzielmy się tą informacją z sąsiadami, przyjaciółmi, znajomymi. Niech to będzie dla każdego z nas nie tylko okazja do refleksji nad swoim życiem, osobistego nawrócenia, ale przede wszystkim spotkanie z miłosiernym Bogiem, który po raz kolejny wychodzi nam naprzeciw.

  

 1. Serdecznie dziękuję za ofiary inwestycyjne. ………………………………….Bóg zapłać!

 

 1. Dziękuję również dwom osobom za zakup rozkładanej drabiny do Kościoła. Bóg zapłać!

  

 1. Za sprzątanie w ubiegłym tygodniu dziękuję następującym rodzinom: Foltak Tomasz, Ostrowski Paweł, Szymaszek Mariusz, Babicz Ryszard, Kolbusz Renata.

  

 1. Do sprzątania w najbliższą sobotę i następny poniedziałek bardzo proszę następujące rodziny: Ćwik Robert, Bała Lucyna, Bała Aneta, Patla Edmund, Węgrzyn Andrzej.

  

 1. Zachęcamy do nabycia i lektury prasy katolickiej.

  

 1. Od 24 lutego w kinach można obejrzeć film Opiekun. To historia współczesnych bohaterów, w których życie w sposób cudowny wkracza Święty Józef. Gorąco zachęcamy, by wybrać się do kina, tym bardziej, że jest to Polska produkcja, w której występują znani i znakomici aktorzy. Czas Wielkiego Postu sprzyja, by z wolnego czasu korzystać w dobry sposób, a seans Opiekun na pewno będzie niezwykłym przeżyciem duchowym. Najbliższe kino, w którym będzie wyświetlany ten film to Mielec, ulica powstańców Warszawy 4. Szczegóły na stronie Multikina w Mielcu.

 

 1. Rozpoczyna się kolejna akcja Paczka dla Ukrainy – II Edycja. Listy proponowanych produktów są do pobrania ze stolika za ławkami. Można Przygotować paczkę indywidualnie lub też w kilka rodzin. Nie ma ograniczenia liczbowego, ile można złożyć paczek. Zapraszamy, aby było ich jak najwięcej. Paczki. Dostarczamy na plebanie do 2 marca włącznie.

 

 1. Zgodnie z apelem przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, w następną niedzielę będzie przeprowadzona również zbiórka do puszek przy kościele, na pomoc ofiarom wojny w Ukrainie.

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Rzymskokatolicka Parafia Trójcy Przenajświętszej w Żyrakowie, siedziba: Żyraków 138.