Pierwsze wzmianki na temat miejscowości odnaleźć można już w dokumentach średniowiecznych. Natomiast z 1595 r. pochodzi wpis w aktach powizytacyjnych parafii Straszęcin, informujący, że w Żyrakowie znajduje się kaplica pw. Trójcy Przenajświętszej. Wiadomo również, iż w 1621 r. bp krakowski M. Szyszkowski udzielił pozwolenia na sprawowanie w tej kaplicy posługi duszpasterskiej. Jednak pod koniec XVIII w. kolejny właściciel wsi, Bomer Kalwin, zlikwidował kaplicę i po dobudowaniu piętra zamienił ją na spichlerz. Dopiero w 1946 r. ówczesny dziedzic Witold Pieniążek zwrócił budynek parafii, co pozwoliło znowu go przebudować i przeznaczyć na miejsce kultu. Odnowioną kaplicę poświęcił bp J. Stepa w 1947 r. Rok później w Żyrakowie utworzono rektorat, zaś w 1952 r. parafię, której pierwszym proboszczem został ks. T. Zagólski.

Ważny rozdział w historii żyrakowskiej wspólnoty rozpoczął się z chwilą podjęcia budowy nowego kościoła. Inicjatorem był ks. Jan Chajec, ówczesny proboszcz. Prace budowlane rozpoczęto w 1982 r. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi, ich ofiarności i pracowitości, kościół szybko rósł, tak że już 29 V 1983 r. bp J. Ablewicz wmurował kamień węgielny i poświęcił świątynię. W ciągu następnych lat trwały prace wykończeniowe. Wnętrze kościoła uderza pełną szlachetności prostotą. W centralnej części prezbiterium znajduje się XVII-wieczny obraz przedstawiający Trójcę Świętą, zaś pozostałe elementy wystroju świątyni, choć współczesne, doskonale się z nim komponują - ich autorką jest rzeźbiarka B. Drwalowa.

Do parafii należą mieszkańcy Żyrakowa i mieszkańcy Woli Żyrakowskiej.

W parafii pracowali księża proboszczowie:

• + Ks. Tomasz Zagólski - Rektor (1948 - 1952) Proboszcz (1952 - 1959)

• + Ks. Romuald Wojna (1959 - 1977)
  • + Ks. Jan Chajec (1977 - 2008)
  • Ks. Józef Jasiurkowski (2008 - 2023)
W parafii pracowali księża wikariusze:
  • Ks. Jan Banach (2002 - 2003)
  • Ks. Wiesław Wysowski (2003 - 2009)
  • Ks. Paweł Ryś (2009 - 2014)
  • Ks. Łukasz Halada (2014 - 2015)
  • Ks. Józef Rzepka (2015 - 2018)
  • Ks. Robert Ciastoń (2018  - 2020)