Rzymskokatolicka Parafia Trójcy Przenajświętszej

w Żyrakowie

Liturgia

2023-04-01, Sobota, Rok A, I, V Tydzień Wielkiego Postu
Ez 37, 21-28
Jr 31
Ez 18, 31ac
J 11, 45-57
2023-04-02, Niedziela, Rok A, I, Niedziela Palmowa
Iz 50, 4-7
Ps 22 (21), 8-9. 17-18a. 19-20. 23-24 (R.: 2a)
Flp 2, 6-11
Flp 2, 8-9
Mt 26, 14 – 27, 66
2023-04-03, Poniedziałek, Rok A, I, Wielki Tydzień
Iz 42, 1-7
Ps 27
--
J 12, 1-11

Wydarzenia

 

Zebranie Wiejskie

Sołtys wsi Żyraków zaprasza na zebranie wiejskie, które odbędzie się w dniu 9 sierpnia 2021 r. (poniedziałek) o godz. 18:00 w Zespole Szkół w Żyrakowie (duża hala). Tematem zebrania będzie:

 1. Sprawozdanie z realizacji działań na terenie sołectwa Żyraków.

 

 1. Wyrażenie opinii w sprawie zbycia części działek nr: 659/60, 590/6.

 

 1. Wyrażenie opinii w sprawie najmów na okres powyżej 3 lat lokalów użytkowych usytuowanych W budynku na działce nr 590/7 i nr 659/13.

 

 1. Rozpatrzenie wniosku mieszkańców w sprawie usytuowania progów zwalniających samochodowy ruch

 

 1. Wyrażenie opinii w sprawie uznania gruntów za mienie gromadzkie (nr działek do wglądu u Sołtysa).

 

 1. Informacja odnośnie składania przez mieszkańców deklaracji dot. źródeł ciepła i źródeł spalania paliw. 8. Obowiązki wynikające z uchwały antysmogowej województwa podkarpackiego.

 

 1. Możliwość uzyskania dofinansowania na wymianę kotła (projekt Czyste powietrze).

 

 1. Wolne wnioski i zapytania.

 

W przypadku braku frekwencji, zebranie odbędzie się w tym samym dniu, w tym samym lokalu o godz. 18:15.

 

WÓJT GMINY Żyraków

 

Od 1 kwietnia 2021 roku w całej Polsce trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Jego podstawową metodą jest spis internetowy, czyli samo spis. Przeprowadzić go można na własnych komputerach lub urządzeniach mobilnych, uzupełniając wymagane dane w formularzu, dostępnym na stronie internetowej spis.gov.pl.

Osoby, które nie będą mogły samodzielnie spisać się poprzez formularz internetowy (np. ze względu na zaawansowany wiek, stan zdrowia czy niepełnosprawność), zostaną spisane przez rachmistrza, który skontaktuje się z nimi telefonicznie lub bezpośrednio. W razie wątpliwości lub pytań proszę o skontaktowanie się z Gminnym Biurem

Spisowym pod numerem telefonu 146807121.

Narodowy Spis Powszechny 2021 jest obowiązkowy dotyczy wszystkich osób mieszkających w Polsce. Więcej informacji o Narodowym Spisie Powszechnym 2021 można znaleźć na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego pod adresem spis.gov.pl.

Jednocześnie informuję, że w dniu 09.08.2021 r., w trakcie trwania zebrania wiejskiego wsi Żyraków, możliwe będzie dokonanie spisu z pomocą rachmistrza spisowego.

 


Komunikat

Dnia 1 czerwca br. rozpoczęła się rekrutacja na studia magisterskie z teologii na Wydziale Teologicznym Sekcja w Tarnowie. Studia te, przeznaczone  dla osób świeckich i zakonnych, służą nie tylko pogłębieniu wiary i chrześcijańskiej formacji, lecz także przygotowują do nauczania religii w szkole podstawowej i średniej.

         Od 1 października 2021 r. rozpoczną się także studia podyplomowe: „Katecheza przedszkolna”, które są przeznaczone dla absolwentów studiów wyższych posiadających uprawnienia pedagogiczne. Podyplomowe studia pozwalają na uzyskanie kwalifikacji do nauczania religii w przedszkolu we wszystkich grupach wiekowych.

Zachęcamy do podjęcia studiów na tarnowskim Wydziale.

 

Link do rekrutacji: https://irk2.upjp2.edu.pl/pl/offer/REK2021_2022_IST_JSM_PL/programme/TWT-KP-SJ-a/

 

Sekretariat: tel. 146223331, email: wteol@diecezja.tarnow.pl

 


Peregrynacja Obrazu Matki Bożej Robotników Solidarności

17 czerwca 2021 roku przed Mszą św. wieczorną o godz. 18.00 do naszego Kościoła przybędą: Obraz Matki Bożej Robotników Solidarności, relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki, oraz Krzyż robotników z Nowej Huty, których peregrynacja odbywa się w naszej diecezji. W modlitwie będziemy polecać pracodawców, pracowników i cały świat pracy.

Trwająca peregrynacja stanowi dogodną okazję do wzmożonej modlitwy za ludzi pracy i ich rodziny, o zachowanie miejsc pracy i wzmocnienie etosu pracy, o sprawiedliwość społeczną, a także o ustanie pandemii. Niech Matka Boża - Patronka Ludzi Pracy, trwająca pod krzyżem swego Syna, wspomaga nas w życiu godnym chrześcijan oraz chroni przed złem. 

Historia obrazu Matki Bożej Robotników Solidarności.

W 1984 roku artysta z Podlasia - malarz Artur Chaciej namalował obraz Matki Bożej Robotników. Tło obrazu, na którym widnieje wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej stanowi biało-czerwona flaga upamiętniająca zrywy robotnicze: Poznań`56, Gdańsk'70, Radom'76, Gdańsk'80, 13 grudnia 1981. Powstał z inicjatywy ówczesnego przewodniczącego podziemnego Zarządu Regionu w Białymstoku, Stanisława Marczuka. Obraz wykonano w trzech kopiach różnej wielkości. Najmniejszy z nich otrzymał na własność bł. ks. Jerzy Popiełuszko i w prywatnej rozmowie stwierdził, że dla niego jest to Matka Boża Solidarności. Drugi z obrazów trafił do proboszcza parafii pw. Św. Brygidy w Gdańsku.

Związkowcy z podlaskiej 'Solidarności' największy z obrazów przekazali podczas II Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę w 1984 r., jako symbol spotkań u stóp Czarnej Madonny. W obawie przed represjami ze strony SB, przewieziono go pod osłoną innego obrazu z wizerunkiem świętego. Obraz przez kilka lat był przechowywany na Jasnej Górze, by potem towarzyszyć 'Solidarności' w Pielgrzymkach Ludzi Pracy. Od 2014 roku pełni rolę formacyjną przez peregrynację po kraju z relikwiami bł. ks. Jerzego Popiełuszki wraz z miniaturą krzyża z Nowej Huty.

Krzyż robotników z Nowej Huty.

Nowohucki Krzyż jest repliką drewnianego krzyża, który w 1957 roku postawili mieszkańcy Nowej Huty w miejscu, gdzie miał stanąć kościół. Władze komunistyczne chcąc stworzyć ateistyczne osiedle mieszkaniowe bez Boga, próbowały usunąć ten krzyż. Ostał się dzięki determinacji tych, którzy stanęli w jego obronie. Krzyż Nowohucki jest dziś symbolem walki komunistów z krzyżami w Polsce, z religią i z Bogiem.

Relikwie błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki.

Święty kapłan. Kapelan ludzi pracy najpierw w Warszawie, a następnie w całej Polsce. W 1983 roku ks. Jerzy Popiełuszko zainicjował Ogólnopolskie Pielgrzymki Ludzi Pracy, Męczennik. Patron NSZZ 'Solidarność'.

 

 

PROGRAM  PEREGRYNACJI

 

17. 06. 2021 (czwartek)

 

                                                  godz. 17.45 – powitanie Obrazu (plac przy kościelny)
                                                  godz. 18.00 - Uroczysta Eucharystia a po niej Akt Zawierzenia.

                                                                              Następnie Modlitwa indywidulana

                                                 godz. 20.00 - Modlitwa różańcowa i Apel Jasnogórski z modlitwą za Ojczyznę

 

06. 2021 (piątek)


                                                 godz. 6.30 - Msza św.
                                                godz. 15.00 - Koronka do Bożego Miłosierdzia

                                                godz. 16.45 – Modlitwa różańcowa. Pożegnanie obrazu i przekazanie do parafii w Zawadzie

 

 

 

 


KOMUNIKAT Dyrektora Podkarpackiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

17 czerwca br. będzie ostatnim dniem na złożenie wniosku o płatności bezpośrednie i obszarowe z PROW w kampanii 2021. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich beneficjentów, ARiMR wydłuża godziny otwarcia swoich biur powiatowych.

 

Będą one otwarte dodatkowo:

 

14-16 czerwca (poniedziałek-środa) od godz. 7.30 do godz. 18.00 17 czerwca (czwartek) - w ostatni dzień składania wniosków od godz. 7.30 do godz. 20.00 - do ostatniego beneficjenta

Składający dokumenty rolnicy mogą otrzymać w placówkach Agencji niezbędne wsparcie techniczne przy wypełnianiu wniosku.


Studia w Szkole Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości w Warszawie.

Wyższa Szkoła zaprasza do podjęcia bezpłatnych studiów magisterskich na kierunku Prawo. Studentom oferuje: autorski program studiów, indywidualnego opiekuna naukowego, naukę prawniczych języków obcych, praktyki i staże, stypendia naukowe i socjalne, akademik i dostęp do podręczników online. Szczegóły na www.swws.edu.pl .


Propozycja haseł do Ołtarzy na Boże Ciało

I Ołtarz

Wieczerza, która przemienia człowieka

 

II Ołtarz

Bez Boga na zawsze głodny

 

III Ołtarz

Eucharystia, która leczy

 

IV Ołtarz

Wieczerza przełamuje samotność


Komunikat

Komenda Powiatowa Policji w Dębicy zwraca się z apelem do wszystkich osób samotnych, starszych i ich rodzin o zachowanie szczególnej ostrożności. W związku z licznymi zgłoszeniami o dokonywanych oszustwach tj.:

 1. Metodą ,,na wnuczka', ,,na policjanta' czy na innego członka rodziny;
 2. Oferty sprzedaży i podpisania nowych umów dotyczących dostarczenia energii elektrycznej, gazu i innych mediów;
 3. Oferowania usług remontowych np. wymiany rynien, gdzie usługodawcy na wstępie podają zaniżony koszt wykonania remontu;
 4. Oszustwa związane z COVID 19 - sprzedaż fałszywych leków i szczepionek.

W każdym z wymienionych przypadków, które wzbudzają jakiejkolwiek wątpliwości co do wiarygodności przekazanych informacji przez osoby podające się za członka rodziny, policjanta, akwizytora, sprzedawcę itp. proszę natychmiast kontaktować się z numerem alarmowym 112 i bezwzględnie nie przekazywać żadnych środków płatniczych.

Policja podejmie niezbędne czynności aby zapobiec oszustwom, które w ostatnim czasie, naraziły osoby starsze na znaczne szkody a niejednokrotnie utraty dorobku całego życia.


Całodniowa Adoracja Najświętszego Sakramentu

 

4 maj 2021 rok

 

 

godz.   7.00 –  8.00  od p. Buczyńskich do Ośrodka Zdrowia

 

godz.   8.00 -   9.00  od. P. Stręków do p. Muchów oraz od p. Kujawskich do p. Plutów

 

godz.   9.00 – 10.00 od p. Wójcików do p. Madejów oraz od p. Rzeczyckich do p. Belcarzów

 

godz. 10.00 – 11.00 od p. Pastułów do p. Kawalców oraz od p. Sroków do p. Dziurgotów

 

godz. 11.00 – 12.00 od p. Stolarczyków do p. Bonarków oraz od p. Ślęzaków do p. Drobotów

 

godz. 12.00 – 13.00 od p. Żyrkowskich do p. Klisiewiczów oraz od. P. Drągów do Szkoły

 

godz. 13.00 – 14.00 Kolonia Żyrakowska oraz od P. Klisiów do p. Mierzwów

 

godz. 14.00 – 15.00 od p. Niedzielskich do p. Głowackich

 

godz. 15.00 – 16.00 od p. Szymaszków do p. Trojanów oraz Kolonia Woli Żyrakowskiej
                                 od p. Słoninów do p. Dziadowców

 

godz. 16.00 – 17.00 od p. Szeszeniów do p. Szkutaków, Brzeziny oraz od p. Baranów
                                 do p. Drobotów

 

godz. 17.00 – 17.55   Kręgi Domowego Kościoła


Komunikat ARiMR

               15 marca br. po raz kolejny ruszyła kampania składania wniosków o dopłaty bezpośrednie. Zostały wprowadzone nowe zmiany w zasadach składania wniosków. W tym roku rolnicy po raz pierwszy od wprowadzenia systemu dopłat bezpośrednich nie otrzymają spersonalizowanego formularza wniosku wraz z materiałem graficznym w wersji papierowej.

              Ponadto, w bieżącym roku nie będzie możliwości złożenia ,,Oświadczenia' o braku zmian.

W związku z powyższym wnioski należy złożyć w formie elektronicznej, za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus. Aplikacja ta udostępniona jest na stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR): www.arimr.gov.pl.


Życzenia

Drodzy parafianie, goście!

 

Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa napełniło radością nie tylko kobiety przybyłe do grobu i apostołów, lecz także wszystkich, do których dotarła wiadomość o nim. Po misterium Świętego Triduum, po opuszczeniu, wyszydzeniu, cierpieniu i śmierci nastaje nowy czas nadziei. Z perspektywy zmartwychwstania życie człowieka wygląda inaczej. Nauczmy się tak na nie patrzeć.

Chrystus Pan zmartwychwstał – i my zmartwychwstaniemy! Niechaj ta nadzieja będzie w nas źródłem radości i pokoju, niech porządkuje naszą codzienność, abyśmy każdego dnia stawali się niezwykłymi świadkami zmartwychwstania. Jezus żyje! Dzielmy się tą radością z najbliższymi i ze wszystkimi, których Pan z nami spotka. Pokoju serca, radości rozpromieniającej każdy dzień, nadziei, która nigdy nie gaśnie – z całego serca wam życzymy.

 

 

                                                                                                                                                                                                                 Duszpasterze


LinkiZasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Rzymskokatolicka Parafia Trójcy Przenajświętszej w Żyrakowie, siedziba: Żyraków 138.