Rzymskokatolicka Parafia Trójcy Przenajświętszej

w Żyrakowie

Liturgia

2022-09-30, Piątek, Rok C, II, Wspomnienie św. Hieronima, prezbitera i doktora Kościoła
Hi 38, 1. 12-21; 40, 3-5
Ps 139 (138), 1b-3. 7-8. 9-10. 13-14b (R.: por. 24b)
Por. Ps 95 (94), 8a. 7d
Łk 10, 13-16
2022-10-01, Sobota, Rok C, II, Wspomnienie św. Teresy od Dzieciątka Jezus, dziewicy, doktora Kościoła
Hi 42, 1-3. 5-6. 12-17
Ps 119 (118), 66 i 71. 75 i 91. 125 i 130 (R.: por. 135a)
Por. Mt 11, 25
Łk 10, 17-24
2022-10-02, Niedziela, Rok C, II, Dwudziesta Siódma Niedziela zwykła
Ha 1, 2-3; 2, 2-4
Ps 95 (94), 1-2. 6-7c. 7d-9 (R.: por. 7d-8a)
2 Tm 1, 6-8. 13-14
1 P 1, 25
Łk 17, 5-10

Wydarzenia

 

Dzień dziecka utraconego

Fundacja SPES, pomagająca rodzicom po stracie dziecka, informuje, że 18 X w Tarnowie odbędzie się pochówek dzieci martwo urodzonych, pozostawionych w tarnowskich szpitalach. O godz. 15.00 w kościele w Tarnowie Mościcach zostanie odprawiona Msza św. w intencji rodziców, którzy stracili dziecko w wyniku: choroby, poronienia, aborcji, porodu przedwczesnego lub w inny sposób doświadczyli śmierci dzieci. Przed Mszą św. będzie można napisać, na specjalnie przygotowanych karteczkach, imiona zmarłych dzieci, które zostaną złożone na czas Mszy św. przed ołtarzem głównym, a po nabożeństwie do mogiły zbiorczej na cmentarzu w Tarnowie Mościcach, przy ul. Czarna Droga. Pogrzeb dzieci odbędzie się po Mszy św. Uroczystość rozpocznie się przy kaplicy cmentarnej, skąd przejdzie kondukt na Miejsce Pamięci Dzieci Utraconych. Dojazd na cmentarz we własnym zakresie.

 

Fundacja Spes zaprasza też rodziców, którzy doświadczyli straty dziecka i ich bliskich, personel medyczny oraz wszystkich zainteresowanych tematem na ogólnopolską konferencję online pt. „Kompleksowe wsparcie rodzin po stracie dziecka w wyniku poronienia oraz rodzin dziecka ze znacznym zaburzeniem rozwoju, zdiagnozowanym w okresie perinatalnym”. Konferencja odbędzie się 20 października, początek o godz. 16.00. Spotkanie rozpocznie się prelekcją prof. dr hab. Roberta Śmigla na temat: „Ciężkie wady rozwojowe u dziecka zdiagnozowane w okresie perinatalnym.​ Rola hospicjum perinatalnego.” Po krótkiej przerwie dr n.med. Agnieszka Stembalska przybliży temat „Przyczyny poronień. Diagnostyka i postępowanie medyczne po poronieniu”. Po wykładach będzie możliwość zadawania pytań prelegentom. Aby wziąć udział w wydarzeniu należy zarejestrować się na stronie https://fundacjaspes.pl/wydarzenia,id=91 Po wypełnieniu formularza każdy uczestnik otrzyma indywidualny link do spotkania. Konferencja jest bezpłatna.


Diecezjalne Studium Rodziny w Tarnowie

Diecezjalne Studium Rodziny jest propozycją dla osób, które pragną pogłębić swoją wiedzę na tematy związane z małżeństwem i rodziną. Wykłady obejmują zagadnienia z teologii, prawa kanonicznego, psychologii rodziny, pedagogiki i z naturalnych metod rozpoznawania płodności zgodnie z metodą prof. Rötzera.

 

Studium trwa dwa lata. 10 października rozpoczyna się XVIII jego edycja. Wszystkie wykłady będą odbywać się Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Informacje i zapisy: Wydział Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin tel. 14-631-73-60, drtarnow@gmail.com


Ważne informacje - rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021

31 sierpnia 2020 roku o godz. 16.30 

 

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego i katechetycznego Mszą świętą w Kościele w Żyrakowie

 

1 wrzesień 2020 - Szkoła w Żyrakowie

 

 W związku z sytuacją epidemiczną w kraju ,uroczystość rozpoczęcia przyjmuję inną formę.

 

Poniżej przedstawiam harmonogram spotkań uczniów z wychowawcami:

 

kl. I godz.9.00 - sala teatralna (wejście od strony hali) z dzieckiem przychodzi tylko jedna osoba dorosła.

 

kl. II godz.9.00 - sala 7- wejście głównymi drzwiami

 

kl. III godz.9.15- sala 11- wejście głównymi drzwiami

 

kl. IV godz.9.30- sala 38- wejście głównymi drzwiami

 

kl. V godz.9.45- sala 25- wejście głównymi drzwiami

 

kl. VI godz 10.00- sala 21- wejście głównymi drzwiami

 

kl. VII a godz.10.15- sala 28- wejście głównymi drzwiami

 

kl. VII b godz.10.30- sala 36- wejście głównymi drzwiami

 

kl. VIII godz 10.45- sala 37- wejście głównymi drzwiami

 

Szanowni Państwo, zgodnie z rekomendacją Podkarpackiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego dla szkół na rok szkolny 2020/2021, proszę o wyposażenie dzieci w przyłbice lub maseczki. Uczniowie będą się w nich poruszać w części wspólnej budynku. W trakcie zajęć, nie będą wymagane.


Informacja

Decyzją Księdza Bpa w naszej parafii nastąpiła zmiana na stanowisku wikariusza parafialnego. Rozpoczyna pracę w naszej wspólnocie Ks. Jakub Kulpa, którego serdecznie witamy i życzymy wielu łask Bożych w pracy duszpasterskiej w naszej wspólnocie. 


Rzecznik Episkopatu: przestrzeganie zaleceń sanitarnych wyrazem naszej odpowiedzialności

Przestrzeganie zaleceń sanitarnych, związanych z pandemią koronawirusa, to wyraz naszej odpowiedzialności za siebie nawzajem, a także stosowanie w praktyce ewangelicznej zasady miłości bliźniego i troski o dobro wspólne – podkreślił rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

 

Rzecznik Episkopatu przypomniał, że od początku pandemii, biskupi, Prezydium i Rada Stała KEP, wskazują na konieczność dostosowywania się do rygorów wprowadzanych przez służby sanitarne, tak by nie dochodziło do rozprzestrzeniania się koronawirusa.

 

„Respektowanie zarządzeń władz państwowych jest naszym obowiązkiem. W tej sprawie chodzi jednak również o wzajemną troskę o nasze zdrowie, naszych bliskich, sąsiadów, znajomych, szczególnie o seniorów i osoby z poważnymi chorobami przewlekłymi, którzy są najbardziej zagrożeni skutkami Covid-19” – powiedział ks. Rytel-Andrianik.

 

Dodał, że zakrywanie ust i nosa, w miejscach określonych przez służby sanitarne – w tym w kościołach i kaplicach – jest prostym gestem, który świadczy o odpowiedzialności i dojrzałości. „Podobnie przestrzeganie zasad higieny, m.in. dezynfekcja rąk, to zachowania, które pokazują nasze podejście do ewangelicznej zasady miłości bliźniego, o której w czasie pandemii wielokrotnie przypomina papież Franciszek” – podkreślił rzecznik Episkopatu.

 

Ks. Rytel-Andrianik poprosił też o dalszą modlitwę w intencji: ustania pandemii, ofiar koronawirusa, zmarłych i ich rodzin oraz lekarzy, ratowników, pielęgniarek, personelu medycznego, wolontariuszy, a także wszystkich, którzy niosą pomoc chorym.


INFORMACJE

Zgodnie z rozporządzedniem Rady Ministrów

nadal jest aktualny obowiązek

zakrywania ust i nosa

przy pomocy części odzieży albo maseczki.

Obowiązek dotyczy wszystkich wiernych

uczestniczących w czynnościach lub obrzędach religijnych.


Ważne!

 

Od 30 maja nie będzie obowiązywał limit wiernych mogących uczestniczyć w Mszach Świętych i nabożeństwach. W kościołach nadal trzeba nosić maseczki oraz zachowywać od siebie odległość.

 

W procesji może wziąć udział nie więcej niż 150 osób. Ze względu na niemożność zachowania 2 metrów jeden od drugiego trzeba mieć maseczkę.

 

W związku z decyzją władz państwowych o zniesieniu limitu uczestników zgromadzeń religijnych w kościołach, ks. Bp Ordynariusz serdecznie zaprasza wszystkich do uczestnictwa we Mszach św. i nabożeństwach, przy zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa.

 

Ks. Bp pisze 'W czasie, gdy boleśnie doświadczamy skutków pandemii, odpowiedzmy na zaproszenie Jezusa, który mówi: „Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię” (Mt 11,28). Jednocześnie gorąco proszę duszpasterzy, aby dołożyli wszelkich starań, by świątynie były miejscami bezpiecznymi dla wiernych.

Ponadto z dniem 1 czerwca br. odwołuję udzieloną wcześniej ogólną dyspensę od obowiązku uczestnictwa w Mszy Świętej w niedziele i święta nakazane. Jednocześnie utrzymuję dyspensę dla:

  • – osób w podeszłym wieku
  • – osób z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura)
  • – osób, które czują obawę przed zarażeniem COVID-19

Ks, Bp Ordynariusz znosi również ograniczenia dotyczące posługi nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.


W a ż n e !

  1. W kościele może przebywać jednocześnie 1 osoba na 10m2, co w przypadku naszego kościoła, daje liczbę 52 osób. Pierwszeństwo uczestnictwa w danej celebracji mają osoby związane z zamówioną intencją. Pamiętajmy o zachowaniu bezpiecznej odległości 2 metrów podczas nabożeństw. Przypominamy również, iż wierni, uczestniczący w czynnościach lub obrzędach religijnych w kościele, mają obowiązek zakrywania ust i nosa przy pomocy części odzieży albo maseczki.

 

  1. Prosimy aby wchodząc do kościoła zabrać ze sobą kartę wstępu, z przedsionka, by wchodzące kolejne osoby wiedziały ile osób jest wewnątrz kościoła. Jeśli brak kart wstępu w przedsionku, prosimy nie wchodzić do wnętrza.

 

  1. W związku z trwającymi ograniczeniami ks. biskup podtrzymuje dyspensę od uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta nakazane. Nadal korzystajmy z telewizyjnych, radiowych i internetowych transmisji Mszy św. i nabożeństw.

 

  1. Codziennie pół godz. Przed nabożeństwami możliwość skorzystania ze spowiedzi.

Informacje

W związku ze 100-leciem Koronacji Obrazu Matki Bożej Zawadzkiej Ks. dr Grzegorz Baran przygotował czytanki majowe. Serdecznie zachęcamy wszystkich, którzy nie będą mogli uczestniczyć w nabożeństwach majowych w Kościele, aby w swoich domach włączyli się poprzez modlitwę Litanią Loretańską. Można także zapoznać się z Historią Sanktuarium Zawadzkiego. Czytanki znajdują się w zakładce Aktualności - czytanki. 


LinkiZasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Rzymskokatolicka Parafia Trójcy Przenajświętszej w Żyrakowie, siedziba: Żyraków 138.