OGŁOSZENIA

ZESŁANIE DUCHA ŚWIĘTEGO

 1. W dzisiejszą uroczystość Zesłania Ducha Świętego, nazywaną w Polsce „Zielonymi Świątkami”, kończy się okres Wielkanocy.

 

 1. Czerwiec poświęcony jest Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. W naszym kościele nabożeństwo czerwcowe w tygodniu: w poniedziałki, środy i piątki po Mszy św. o godz. 18.00 a we wtorki, czwartki i soboty po Mszy św. o godz. 6.30. W Niedzielę po Mszy św.
  o godz. 16.00.

 

 1. Ks. Bp Ordynariusz wydał rozporządzenie w którym pisze m. innymi: „z dniem 1 czerwca br. odwołuję udzieloną wcześniej ogólną dyspensę od obowiązku uczestnictwa w Mszy Świętej w niedziele i święta nakazane. Jednocześnie utrzymuję dyspensę dla:
 • osób w podeszłym wieku
 • osób z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura)
 • osób, które czują obawę przed zarażeniem COVID-19

             Znoszę również wszelkie ograniczenia dotyczące posługi nadzwyczajnych szafarzy Komunii św.

 

 1. Jutro – w poniedziałek po Zesłaniu Ducha Świętego – obchodzić będziemy święto Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła, wprowadzone do kalendarza liturgicznego
  w Polsce w czasie Soboru Watykańskiego II. Msze Święte w naszym kościele o godz. 8.00 i 18.00. Po Mszy Świętej wieczornej – nabożeństwo czerwcowe.

 

 1. W poniedziałek po Mszy św. wieczornej spotkanie Rady Duszpasterskie.

 

 1. W I czwartek miesiąca, będziemy przeżywali święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego
  i Wiecznego Kapłana. Niech to będzie dzień szczególnej modlitwy naszej wspólnoty parafialnej za powołanych do kapłaństwa, o ich świętość i wytrwałość w kapłańskim posługiwaniu. Naszą modlitewną pamięcią obejmiemy też diakonów i kleryków naszej diecezji, którzy przygotowują się do kapłaństwa.

 

 1. Pierwszy piątek jest dniem Komunii św. wynagradzającej za grzechy osobiste i całego świata.

 

 1. W pierwszą sobotę po Mszy św. porannej Różaniec wynagradzający. W sobotę też udamy się do chorych z posługą sakramentalną ale bardzo prosimy o potwierdzenie chęci skorzystania z tej posługi w zakrystii lub kancelarii parafialnej.

 

 1. W sobotę przypada też 10. rocznica uroczystej beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki. Przez wstawiennictwo tego polskiego błogosławionego będziemy prosili o sprawiedliwość społeczną w naszej Ojczyźnie oraz o mądrość i roztropność dla rządzących naszym narodem.

 

 1. W przyszłą niedzielę, 7 czerwca, będziemy obchodzili uroczystość Najświętszej Trójcy. Jednocześnie będzie to doroczny Dzień Dziękczynienia. Dla naszej wspólnoty będzie to dzień Odpustu parafialnego. Sumie Odpustowej o godz. 11.00 przewodniczył będzie i kazania głosił Ks. Jan Ożóg, Saletyn. Po Sumie procesja Eucharystyczna dookoła Kościoła. Bardzo proszę, aby były niesione feretrony, sztandary, baldachim, zapraszam dzieci sypiące kwiaty i Strażaków. Ze względu na istniejące ograniczenia w procesji, która jest zgromadzeniem, może brać udział do 150 osób. Obowiązują przepisy sanitarne jak dystans oraz maseczki.

 

 1. Procesja Bożego Ciała z podobnych względów będzie tylko wokół Kościoła. Bardzo proszę o przygotowanie skromnych 4 ołtarzy wokół Kościoła. Miejsce umieszczenia wskaże Pan Kościelny.

 

 1. Spowiedź przed I-szym piątkiem i Odpustem codziennie pół godziny przed nabożeństwami a w piątek 17.00-18.00 oraz w sobotę od godz. 17.00-19.00. Jest to ostatnia okazja by wypełnić przykazanie kościelne Komunii św. wielkanocnej.

  

 1. Przyszła niedziela to również I-sza niedziela miesiąca. Ze względu na odpust bardzo proszę o dokonanie zmiany tajemnic między sobą. Zelatorzy, którzy jeszcze nie wzięli sobie numeru „Misji Dzisiaj” mogą to uczynić w zakrystii.

 

 1. W tym tygodniu patronujĄ nam:
 • W środę – św. Karol Lwanga i jego towarzysze, męczennicy z Ugandy w Afryce, którzy oddali życie dla Chrystusa,
 • W piątek – św. Bonifacy, biskup i męczennik, benedyktyn, wielki misjonarz i apostoł Niemiec.

 

 1. Dziękuję za ofiary inwestycyjne: Furgał Dariusz i Elżbieta, Kaczor Marcin i Iwona, Lipa Jacek i Agata, Światowiec Wiesław i Lidia, Wójcik Marek i Helena, Bielawa Mariusz
  i Barbara, Cichowski Franciszek i Krystyna, Anna i Józef Wójcik. Bóg zapłać!

  

 1. Zachęcamy do nabycia i lektury prasy Katolickiej. Za ławkami na stoliku jest Gość Niedzielny i Niedziela i nowy numer Rycerza Niepokalanej. Zaś wychodząc z Kościoła można za darmo zabrać „Dobre Nowiny”.

 

 1. Serdecznie dziękuję za sprzątanie Kościoła: Kwaśniewski Krzysztof, Kędzior Wojciech, Stefan Grzegorz, Zima Zygmunt, Zima Adam. Do sprzątania w najbliższą sobotę i następny poniedziałek bardzo proszę następujące rodziny: Kulas Krzysztof, Bugaj Kazimierz, Mróz Sebastian, Ciaciek Józef, Ciaciek Rafał, Cielec Jan, Słonina Andrzej.

   

 1. Dyrekcja Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia  im. K. Pendereckiego w Dębicy ogłasza nabór do klasy pierwszej na naukę gry na różnych instrumentach. Nauka w szkole jest bezpłatna. Rekrutacja odbędzie się w dniach 15 - 17 czerwca 2020r.

           Wszystkie potrzebne informacje znajdą się na stronie internetowej szkoły www.zpsmdebica.pl, można uzyskać je również 
           telefonicznie pod numerem 14  670-20-80. Rekrutacja odbywa się pt. ”Pozwól dziecku rozwinąć swój talent muzyczny”.

 

 1. W minionym tygodniu odeszła do Pana śp. Jadwiga Pieprzak. Polecajmy ją Miłosierdziu Bożemu. Dobry Jezu a nasz Panie …. Za śp. Jadwigę będzie odprawiona 1 Msza św. od uczestników pogrzebu.

WNIEBOWSTĄPIENIE PAŃSKIE

 1. Dziś obchodzimy uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego.

 

 1. Z inicjatywy papieża Benedykta XVI dzisiaj modlimy się też za Kościół w Chinach. W 2007 roku Benedykt XVI wydał list apostolski, w którym napisał, że 24 maja ma być poświęcony pamięci i modlitwom za Kościół w tym kraju. Często zapominamy, że w wielu miejscach na świecie Kościół jest prześladowany, że za wiarę w Chrystusa wielu chrześcijan cierpi, a nawet oddaje życie. Ofiarujmy dar modlitwy i codziennej pamięci o prześladowanych braciach w wierze; prośmy Pana Boga, aby i oni mogli cieszyć się paschalną radością Chrystusowego Kościoła.

 

 1. We wtorek, 26 maja, obchodzimy Dzień Matki. Niech nie zabraknie wdzięcznej pamięci o naszych mamach, tych żyjących i tych, które Pan Bóg powołał już do siebie. Przez wstawiennictwo Najświętszej z wszystkich matek, Maryi, będziemy dziękować Bogu za nasze mamy, za ich dobre serca i ręce, będziemy prosić o potrzebne łaski w ich codziennym życiu.

 

 1. We wtorek również o godz. 16.30 będziemy przeżywać I-szą rocznicę Komunii św.
  Ze względu na ograniczenia na tę Mszę Świętą zapraszamy tylko dzieci i rodziców.

 

 1. W czwartek, 28 maja, przypada 39. rocznica śmierci sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Pamiętajmy, że Prymas Polski oddał nasz naród w macierzyńską niewolę Maryi. Starajmy się wypełniać jego testament, a jednocześnie módlmy się o jego szybką beatyfikację.

 

 1. W przyszłą niedzielę, 31 maja, przypada uroczystość Zesłania Ducha Świętego, tzw. Zielone Świątki. Warto też pamiętać, że Okres Komunii Świętej
  wielkanocnej trwał będzie jeszcze przez dwa tygodnie. Przypominamy o tym obowiązku
  i stan epidemii nas w tym względzie nie zwalnia ponieważ można już skorzystać ze spowiedzi i przyjąć Komunię.

 

 1. Przypominamy, że codziennie pół godziny przed nabożeństwami można skorzystać ze spowiedzi świętej.

 

 1. W tym tygodniu patronujĄ nam:
 • We wtorek – św. Filip Nereusz, wychowawca młodzieży i opiekun ludzi chorych, którym poświęcił się bez reszty.
 • W piątek – św. Urszula Ledóchowska, założycielka Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego, zwanych urszulankami szarymi, wielka wychowawczyni i opiekunka dzieci i młodzieży.

 

 1. Dziękuję za ofiary inwestycyjne: Bonarek marian i Zofia, Borsuk Stanisława, Byś Jan i Celina., Cielec Jan i Elżbieta, Czerwiec Tomasz, Wioletta i Elżbieta, Dul Roman i Małgorzata, Kopala Adam i Zuzanna, Kopala Maria, Korzeń Adam i Elżbieta, Kurdziołek Józefa, Kuszowski Zbigniew i Marta, Lipa Piotr, Longosz Sławomir i Dorota, Mądro Marian i Janina, Muciek Andrzej i Halina, Orkisz Adam i Alicja, Sikora Adam i Krystyna, Wiercioch Piotr i Agata, Wrona Bolesław, Zakulec Józef i Teresa, Balasa Stanisław i Barbara, Bystrek Alicja, Gębala Józef i Stanisława, Kalita Tomasz i Anna, Koziara Marcin, Maciołek Elżbieta, Nicpoń Tomasz i Karolina, Sikorska Marta, Szymaszek Mariusz, Zawojowska Stanisława, Żurek Krystyna. Bóg zapłać!

 

 1. Zachęcamy do nabycia i lektury prasy Katolickiej. Za ławkami na stoliku jest Gość Niedzielny, Mały Gość Niedzielny z komiksem.

 
11 . Do sprzątania w najbliższą sobotę i następny poniedziałek bardzo proszę następujące rodziny: Nowak Jan, Grygiel Marek, Orkisz Bogdan, Książek Andrzej, Salamon Łukasz.


VI Niedziela Wielkanocna

 1. W ramach obchodów 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II, Pierwszy Program Telewizji Polskiej oraz Polskie Radio wyemitują w poniedziałek 18 maja o godzinie 1800 widowisko muzyczne Santo subito – Prorok naszych czasów, podczas którego zaprezentowane zostaną utwory ważne dla polskiej kultury, przybliżające sylwetkę i nauczanie Papieża Polaka. Widowisko zostało zrealizowane na terenie Sanktuarium św. Jana Pawła II w Łagiewnikach.

 

 1. W tym tygodniu przypadają dni modlitw o urodzaje, pokój i błogosławieństwo dla pracy zwane Dniami Krzyżowymi. Zapraszamy do udziału we Mszy św. i w modlitwie o urodzaje oraz nabożeństwie majowym. W związku z pandemią nie będzie procesji.

 

 1. Trwają nabożeństwa majowe. W naszym kościele odprawiamy codziennie w dni powszednie po Mszy św. o godz. 18.00. W niedziele o godz. 15.30. W związku z tym, że nie wszyscy chętni będą mogli w nim wziąć udział w Kościele ze względu na ograniczenia, postarajmy się w domu, w rodzinach łącząc się z nami odmawiać Litanię Loretańską.

 

 1. W związku z trwającymi ograniczeniami obejmuje nas dalej dyspensa ks. biskupa od uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta nakazane. Nadal korzystajmy z telewizyjnych, radiowych i internetowych transmisji Mszy św. i nabożeństw.

 

 1. Od dzisiejszej niedzieli w naszym kościele we Mszy św. uczestniczyć może do 52 osób (kościół ma 520 m2). Prosimy, aby zdjąć/zsunąć maseczkę w czasie przyjęcia Komunii świętej. Dołóżmy wszelkich starań, aby nasza świątynia była bezpiecznym miejscem do modlitwy. Zachowywanie środków ostrożności jest wyrazem odpowiedzialności i miłości bliźniego. Stosujmy bezpieczny dystans podczas zajmowania miejsc w ławkach oraz przy podchodzeniu do Komunii.

 

 1. Przypominamy, że codziennie pół godziny przed nabożeństwami można skorzystać ze spowiedzi świętej.

 

 1. W tym tygodniu wspominamy:

– w poniedziałek: Św. Stanisława Papczyńskiego

– w piątek: Św. Rity

 

 1. Za tydzień w niedzielę przypada Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Od piątku rozpoczynamy nowennę przed Uroczystością Zesłania Ducha Świętego.

 

 1. Dziękuję za ofiary inwestycyjne: ……. Bóg zapłać!

 

 1. Zachęcamy do nabycia i lektury prasy Katolickiej. Za ławkami na stoliku jest Gość Niedzielny, Mały Gość Niedzielny z komiksem i Niedziela. W najnowszym numerze Gościa Niedzielnego polecamy artykuły: - Co wiadomo o wpływie koronawirusa na zdrowie dzieci?; - O urodzeniu przyszłego papieża Jana Pawła II – mimo zagrożenia życia matki i propozycji aborcji; oraz – Klątwa chipu w szczepionce.

 

 1. 'Wójt Gminy Żyraków serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców na montaż słowno-muzyczny on-line pn. 'Droga ku wolności i jedności', który będzie można obejrzeć
  i wysłuchać już17 maja 2020 r. (niedziela) o godz. 16:00 na profilu facebookowym Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie oraz na Dębica.TV. Montaż ten powstał z okazji 100.Rocznicy Urodzin naszego Rodaka Jana Pawła II, stąd też serdecznie zapraszamy wszystkich do obejrzenia przygotowanego montażu.'

 2. 12. Do sprzątania w najbliższą sobotę i następny poniedziałek bardzo proszę następujące rodziny: Kwaśniewski Krzysztof, Kędzior Wojciech, Stefan Grzegorz, Zima Zygmunt, Zima Adam.

 

 1. W minionym tygodniu odeszła do Pana śp. Władysława Bała. Polecajmy ją Miłosierdziu Bożemu. Dobry Jezu a nasz Panie …. Za śp. Władysławę będą odprawione 2 Msze św. od uczestników pogrzebu.

V Niedziela Wielkanocna

 1. Dziś przypada piąta niedziela Wielkanocy. Gromadzimy się na Eucharystii, która jest darem nieskończonej miłości Boga. Wszyscy jesteśmy zaproszeni, aby już tutaj, na ziemi, zacząć wchodzić w świętą rzeczywistość nieba. Najdoskonalszą Nauczycielką na tej drodze jest dla nas Maryja – Ta, która wypowiedziawszy przy zwiastowaniu „fiat”, nigdy go nie cofnęła, nigdy nie odstąpiła od Bożego Syna, szła z Nim aż na Kalwarię, trwała w komunii założonej przez Niego wspólnoty – Kościoła.

 

 1. W środę, 13 maja, w liturgii wspominamy Matkę Bożą Fatimską oraz 39. rocznicę zamachu na Świętego Jana Pawła II. Na początku przyszłego tygodnia, w poniedziałek, 18 maja, przypadają 100. urodziny naszego wielkiego rodaka. Mając przed oczami wydarzenia z 13 maja 1981 roku, wpatrujmy się w jego święte życie, na jego wzór starajmy się żyć w pełnej komunii z Panem Bogiem i całkowicie zawierzmy Maryi nasze rodziny i nasze osobiste codzienne sprawy. Zapraszam na Nowennę do Matki Bożej Fatimskiej w środę po Mszy św. rano.

 

 1. W czwartek, 14 maja, w liturgii czcimy Świętego Macieja Apostoła, wybranego do grona Dwunastu w miejsce Judasza. Hebrajskie imię „Maciej” oznacza „dar Boga”. Zwróćmy się do tego Świętego, aby wspomagał nasze wysiłki codziennego stawania się darem Boga dla braci.

 

 1. W sobotę, 16 maja, przypada święto patrona Polski, Świętego Andrzeja Boboli, kapłana i męczennika. Żył na przełomie XVI i XVII wieku i zasłynął jako gorliwy kaznodzieja i duszpasterz jezuicki. Zyskał miano „łowcy dusz”. Dnia 16 maja 1657 roku został schwytany przez Kozaków. Mimo okrutnych tortur nie wyrzekł się wiary w Jezusa Chrystusa. Jego relikwie znajdują się w kościele oo. jezuitów przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Niech ten Święty Patron będzie dla nas wzorem bezkompromisowości wiary i przywiązania do Zbawiciela, a zarazem orędownikiem w trudnym budowaniu ładu i jedności w naszej Ojczyźnie i we wspólnocie narodów.

 

 1. Trwają nabożeństwa majowe. W naszym kościele odprawiamy je codziennie w dni powszednie po Mszy św. o godz. 18.00. W niedziele o godz. 15.30. W związku z tym, że nie wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w Kościele ze względu na ograniczenia do 35 osób, postarajmy się w domu, w rodzinach łącząc się z nami odmawiać Litanię Loretańską.

 

 1. W związku z trwającymi ograniczeniami obejmuje nas dalej dyspensa ks. biskupa od uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta nakazane. Nadal korzystajmy z telewizyjnych, radiowych i internetowych transmisji Mszy św. i nabożeństw.

 

 1. Dziękuję za ofiary inwestycyjne następującym osobom: Kaczor Roman i Bożena, Lipa Jacek i Agata, Mierzwa Wojciech i Władysława, Nicpoń Jerzy i Bernadetta, Sroka Stanisław i Bogumiła, Zieliński Tadeusz i Józefa, Sikora Adam i Krystyna, Bątor Zbigniew i Stanisława. Bóg zapłać!

 

 1. Zachęcamy do nabycia i lektury prasy Katolickiej. Za ławkami na stoliku jest Gość Niedzielny, Niedziela, Nowy Numer Rycerza Niepokalanej. 

 

 1. Codziennie pól godziny przed nabożeństwami można skorzystać ze spowiedzi świętej.

 

Podatek będzie zbierany w dniach 12 i 13 maja (tj. wtorek, środa) u Sołtysa Woli Żyrakowskiej. Aby dokonać wpłaty Sołtys prosi zabrać ze sobą druk nakazu podatkowego.


IV Niedziela Wielkanocna

 1. Dzisiejszą niedzielę przeżywamy w Kościele jako Światowy Dzień Modlitw o Powołania Kapłańskie i Zakonne. Rozpoczynają się też Kwartalne dni modlitw o powołania do służby
  w Kościele. Musimy prosić Jezusa Chrystusa – Dobrego Pasterza, aby nigdy nie zabrakło nowych pracowników w Bożej winnicy. Musimy modlić się o dobre i liczne powołania kapłańskie i zakonne, o ludzi gotowych pójść przemieniać serca innych, podjąć trudne zadania wobec współczesnego świata. Mając wśród siebie kapłanów, mamy dostęp do niewyczerpanych Bożych łask płynących z sakramentów świętych.

  

 1. Podczas tego tygodnia będziemy szczególnie prosić o powołania kapłańskie i zakonne
  z naszej wspólnoty parafialnej. Prośmy o pomoc Tę, która wiernie i do końca trwała przy Chrystusie i przy rodzącym się Kościele w dniu Pięćdziesiątnicy. Maryja jest najlepszą Matką wszystkich kapłanów i Wychowawczynią powołań kapłańskich.

  

 1. Dzisiaj wspominamy kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja w 1791 r. Pamiętając o tym doniosłym wydarzeniu z naszej historii, polecajmy Maryi – Królowej naszą Ojczyznę. Polecajmy Jej rządzących i tworzących prawo, aby zawsze mieli na uwadze sprawiedliwość społeczną i dobro wszystkich Polaków. Prośmy Maryję, aby dla Jej Syna otworzyły się wszystkie polskie serca.

  

 1. Jutro, 4 maja, przypada na naszą parafię całodzienna Adoracja Najświętszego Sakramentu w godzinach od 7.00 – 18.00. Program adoracji tak, jak co roku.

  

 1. Z racji na przypadające w tym dniu wspomnienie Świętego Floriana na wieczornej Mszy Świętej będziemy modlić się w intencji strażaków z Żyrakowa i Woli Żyrakowskiej spieszących z pomocą podczas pożarów, powodzi czy innych klęsk żywiołowych. Na tę Mszę św. zapraszam strażaków i czcicieli św. Floriana.

  

 1. W tym tygodniu przypadają kolejne święta. W środę, 6 maja, obchodzimy święto Świętych Apostołów Filipa i Jakuba, którzy czerpiąc moc z Chrystusa, udowodnili, że nawet słaby człowiek jest w stanie poświęcić się głoszeniu Ewangelii. Ich wstawiennictwu będziemy polecać powołanych do pracy w Kościele, zwłaszcza że w tym tygodniu trwają Kwartalne dni modlitw o powołania do służby w Kościele.

 

 1. W czwartek przeżywać będziemy pierwszy czwartek miesiąca. Szczególny dzień modlitwy o powołania i za powołanych.

  

 1. W piątek, 8 maja, przypada uroczystość Świętego Stanisława, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski. Będziemy prosić Świętego Stanisława o wstawiennictwo, aby powołania kapłańskie, budzące się na polskiej ziemi, były naprawdę godne i święte.

 

 1. Przypominam, że w naszym kościele w maju codziennie w dni powszednie odprawiamy nabożeństwa majowe ku czci Matki Najświętszej po Mszy św. o godz. 18.00. W niedziele
  o godz. 15.30. Weźmy udział w tym modlitewnym uwielbieniu Matki naszego Pana i naszej. W tak wielu sprawach osobistych, rodzinnych i narodowych możemy i powinniśmy prosić
  o Jej wstawiennictwo. W związku z tym, że nie wszyscy chętni będą mogli w nim wziąć udział w Kościele ze względu na ograniczenia do 35 osób postarajmy się w domu, w rodzinach łącząc się z nami odmawiać Litanię Loretańską.

 

 1. W związku z trwającymi ograniczeniami obejmuje nas dalej dyspensa ks. biskupa od uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta nakazane. Nadal korzystajmy z telewizyjnych, radiowych i internetowych transmisji Mszy św. i nabożeństw.

  

 1. W tym tygodniu patronujĄ nam:
 • Środa – św. św. Apostołowie Filip i Jakub, należeli do Dwunastu Apostołów.
 • Piątek – św. Stanisław (około 1030-1079), biskup i męczennik, główny patron Polski.

  

 1.  Członków Żywego Różańca proszę, by wymienić między sobą tajemnice oraz modlić się w najbliższym miesiącu w intencji podanej przez papieża Franciszka: „Aby diakoni, wierni służbie Słowa i ubogich, byli ożywiającym znakiem dla całego Kościoła” oraz o ustanie epidemii. W naszym kościele nie ma dziś formalnej zmiany tajemnic. Zelatorów bardzo proszę do zakrystii po dwumiesięcznik Misje dzisiaj.

 

 1. Serdecznie dziękujemy za ofiary przekazywane na konto parafialne jak również poprzez stronę internetową naszej parafii. Bóg zapłać!

 

 1. Dziękuję za ofiary inwestycyjne następującym osobom: Grzyb Sławomir i Barbara, Kaczor Edyta, Kujawski Zbigniew i Jolanta, Mierzwa Jan i Małgorzata, Mierzwa Jan i Zofia, Muciek Andrzej i Halina, Pluta Irena, Wójcik Marek i Helena, Wrona Robert i Agnieszka, Zakulec Józef i Teresa, Żurek Mariusz i Danuta, Bystrek Stanisław i Gertruda, Bród Mieczysław. Bóg zapłać!

  

 1. Zachęcamy do nabycia i lektury prasy Katolickiej. Za ławkami na stoliku jest Gość Niedzielny, Niedziela, Nowy Numer Rycerza Niepokalanej. Można też za darmo zabrać sobie z przedsionka nowy numer „Dobrych Nowin”.

 

 1. Codziennie pól godziny przed nabożeństwami można skorzystać ze spowiedzi świętej.

 

 1. W najbliższych dniach można skorzystać z Usług Kominiarskich Krzysztofa Lenarta
  z Dębicy.

 

 1. W minionym tygodniu odszedł do Pana śp. Karol Ruda. Polecajmy go Miłosierdziu Bożemu. Dobry Jezu …. Za śp. Karola będą odprawione 3 Msze św. Od uczestników pogrzebu.

 

 

 

 

Przypomnienie!

 

 1. W kościele może przebywać jednocześnie 1 osoba na 15m2, co w przypadku naszego kościoła, daje liczbę 35 osób. Pierwszeństwo uczestnictwa w danej celebracji mają osoby związane z zamówioną intencją. Pamiętajmy o zachowaniu bezpiecznej odległości
  2 metrów
  podczas nabożeństw. Przypominamy również, iż wierni, uczestniczący
  w czynnościach lub obrzędach religijnych w kościele, mają obowiązek zakrywania ust i nosa przy pomocy części odzieży albo maseczki.

 

 1. Prosimy aby wchodząc do kościoła głównym wejściem zabrać ze sobą kartę wstępu,
  z przedsionka, aby wchodzące kolejne osoby wiedziały ile osób jest wewnątrz kościoła. Jeśli brak kart wstępu w przedsionku, prosimy nie wchodzić do wnętrza.

 

 1. W związku z trwającymi ograniczeniami ks. biskup podtrzymuje dyspensę od uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta nakazane. Nadal korzystajmy
  z telewizyjnych, radiowych i internetowych transmisji Mszy św. i nabożeństw.

 

 1. Od tego tygodnia w związku z nabożeństwami majowymi Msza św. wieczorna w dni powszednie będzie o godz. 18.00 a po niej nabożeństwo Majowe. W niedziele Nabożeństwo Majowe o godz. 15.30. Codziennie pół godz. Przed nabożeństwami możliwość skorzystania ze spowiedzi.

 

 1. Przypominamy, iż obrzędy pogrzebu w dalszym ciągu są ograniczone do stacji przy grobie, z udziałem do 50 osób. Msza żałobna w dniu pogrzebu dla najbliższej rodziny i bez udziału ciała zmarłego w kościele, przy zachowaniu limitu 35 osób.

 


III Niedziela Wielkanocy - Biblijna

 1. Przeżywamy dzisiaj Niedzielę Biblijną. Kolejny raz uświadamiamy sobie, że Bóg wciąż mówi do nas poprzez Pismo Święte. Tam odnajdujemy słowa życia i nadziei, tak bardzo nam potrzebne zwłaszcza w trudnym czasie epidemii. Chciejmy jak najczęściej czytać Pismo Święte, modlić się i medytować Boże Słowo.

 

 1. W środę, 29 kwietnia, przypada święto Świętej Katarzyny Sieneńskiej, dziewicy. Tak dalece wyróżniała się czynną miłością do Kościoła Chrystusowego i świadectwem o Jego krzyżu, że nadano jej tytuł doktora Kościoła. A w 1999 roku Święty Jan Paweł II ustanowił ją patronką Europy.

 

 1. W tym tygodniu przypada, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca.

 

 1. W piątek rozpoczyna się maj, miesiąc poświęcony Matce Bożej. Nabożeństwa majowe będziemy odprawiać codziennie w dni powszednie po Mszy św. o godz. 18.00. W niedziele o godz. 15.30. Nie wszyscy możemy uczestniczyć w nabożeństwach majowych w kościele. Zachęcamy więc, by w swoich domach odmawiać Litanię Loretańską do Matki Bożej. Niech Maryja opiekuje się naszymi rodzinami!

 

 1. W piątek wspomnienie Świętego Józefa Robotnika.

 

 1. 3 maja obchodzimy uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski, głównej Patronki naszej Ojczyzny. Ponieważ w tym roku przypada niedziela okresu Wielkanocy, uroczystość została przeniesiona przez Kongregację Kultu Bożego na sobotę, 2 maja. Msze Święte tego dnia w naszym kościele będą sprawowane o godz. 6.30 i 18.00.

 

 1. W sobotę przypada również Dzień Flagi Narodowej. Nie zapomnijmy o wywieszeniu flag, by w ten sposób zademonstrować nasze przywiązanie do barw narodowych.

 

 1. W przyszłą niedzielę, 3 maja, przypada Światowy Dzień Modlitw o Powołania Kapłańskie. Tak zwana Niedziela Dobrego Pasterza rozpocznie Tydzień modlitw o powołania do służby w Kościele. Z tej racji będziemy prosili Boga, aby i w naszej wspólnocie parafialnej znaleźli się chętni do pracy w Kościele, bo żniwo jest wielkie, ale robotników coraz mniej.

 

 1.  Członków Żywego Różańca proszę, by wymienić między sobą tajemnice oraz modlić się w najbliższym miesiącu w intencji podanej przez papieża Franciszka: „Aby diakoni, wierni służbie Słowa i ubogich, byli ożywiającym znakiem dla całego Kościoła” oraz o ustanie epidemii. W naszym kościele nie będzie zmiany tajemnic w niedzielę (3 maja).

 

 1. Serdecznie dziękujemy za ofiary przekazywane na konto parafialne jak również poprzez stronę internetową naszej parafii. Bóg zapłać!

 

 1. Dziękuję za ofiary inwestycyjne następującym osobom: Bątor Zbigniew i Stanisława, Ciaciek Józef i Lucyna, Drobot Jan i Helena, Kawa Tadeusz i Alicja, Mazur Witold i Wiesława, Mierzwa Roman i Czesława, Moskal Krzysztof i Teresa, Ostrowska Julia, Pleban Bernadetta i Marcin, Wadas Edward i Marta, Wiercioch Piotr i Agata, Zieliński Tadeusz i Józefa, Koziara Marcin, Lada Wiesław, Kurdziołek Józefa, Kalita Tomasz, Krupa Magdalena, Świtaj Barbara, Pytko Anna, Klisiewicz Jacek, Florka Ewelina. Bóg zapłać!

        12. Zachęcamy do nabycia i lektury prasy Katolickiej. Za ławkami na stoliku jest Gość Niedzielny, Niedziela, Rycerz Niepokalanej.

 

        13. W Zawadzie Msza św. w int. pielgrzymów z Żyrakowa - 2 maja o godz. 15.00

 

 Przypomnienie!

 

Zgodnie z „Zarządzeniem Biskupa Tarnowskiego w związku z Rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii”.

 

 1. W kościele może przebywać jednocześnie 1 osoba na 15m2, co w przypadku naszego kościoła, daje liczbę 35 osób. Pierwszeństwo uczestnictwa w danej celebracji mają osoby związane z zamówioną intencją. Pamiętajmy o zachowaniu bezpiecznej odległości 2 metrów podczas nabożeństw. Przypominamy również, iż wierni, uczestniczący w czynnościach lub obrzędach religijnych w kościele, mają obowiązek zakrywania ust i nosa przy pomocy części odzieży albo maseczki.

 

 1. Prosimy aby wchodząc do kościoła głównym wejściem zabrać ze sobą kartę wstępu, z przedsionka, aby wchodzące kolejne osoby wiedziały ile osób jest wewnątrz kościoła. Jeśli brak kart wstępu w przedsionku, prosimy nie wchodzić do wnętrza.

 

 1. W związku z trwającymi ograniczeniami ks. biskup podtrzymuje dyspensę od uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta nakazane. Nadal korzystajmy
  z telewizyjnych, radiowych i internetowych transmisji Mszy św. i nabożeństw.

 

 1. W poniedziałek, środę i piątek od godz. 17.00 zapraszamy do adorowania Najświętszego Sakramentu i do modlitwy – w kościele – w intencji ludzi chorych i opiekujących się nimi służb sanitarnych oraz o łaskę wyzwolenia świata od szerzącej się choroby. W czasie adoracji możliwość spowiedzi św. i Komunii św. o godz. 17.30 - dla tych, którzy nie zostają na Mszy św.

 

 1. Przypominamy, iż obrzędy pogrzebu w dalszym ciągu są ograniczone do stacji przy grobie, z udziałem do 50 osób. Msza żałobna w dniu pogrzebu dla najbliższej rodziny i bez udziału ciała zmarłego w kościele, przy zachowaniu limitu 35 osób.

NIEDZIELA MIŁOSIERDZIA

 1. Dziś Święto Miłosierdzia Bożego. Inspiracją dla ustanowienia tego święta było pragnienie Jezusa, które przekazała Siostra Faustyna. Pan Jezus powiedział do niej: Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia (Dz. 299). Pragnę, aby święto Miłosierdzia, było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników. W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia Mojego. Która dusza przystąpi do spowiedzi  i Komunii świętej, dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar. W dniu tym otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski (Dz. 699).

 

 1. Święto Miłosierdzia Bożego jest także patronalnym świętem Caritas, które rozpoczyna Tydzień Miłosierdzia. Modlimy się z wdzięcznością za wolontariuszy, pracowników Caritas i innych organizacji charytatywnych. Starajmy się w tych trudnych dniach otoczyć opieką osoby chore, w podeszłym wieku i samotne. Gdybyśmy wiedzieli o jakiejś osobie, która jest w szczególnie trudnej sytuacji to prosimy o zgłaszanie…

 

 1. Dziś zapraszamy do wspólnej modlitwy Koronką do Miłosierdzia Bożego w domach. Zaś w kościele uczynimy to samo o godz. 15.30, prosząc o oddalenie epidemii koronawirusa.

 

 1.  Decyzją władz państwowych od jutra w kościołach będzie obowiązywać zasada jedna osoba na 15 m2. Zatem w naszym kościele na Mszy świętej od jutra może uczestniczyć do 35 osób. Pierwszeństwo uczestnictwa w danej celebracji mają osoby związane z zamówioną intencją. Pamiętajmy o zachowaniu bezpiecznej odległości 2 metrów podczas nabożeństw. Przypominamy również, iż wierni, uczestniczący w czynnościach lub obrzędach religijnych w kościele, mają obowiązek zakrywania ust i nosa przy pomocy części odzieży albo maseczki. Prosimy aby wchodząc do kościoła głównym wejściem, zabrać ze sobą kartę wstępu, z przedsionka, aby wchodzące kolejne osoby wiedziały ile osób jest wewnątrz kościoła. Jeśli brak kart wstępu w przedsionku, prosimy nie wchodzić do wnętrza.

 

 1. W związku z trwającymi ograniczeniami ks. biskup podtrzymuje dyspensę od uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i święta nakazane. Nadal korzystajmy z telewizyjnych, radiowych i internetowych transmisji Mszy św. i nabożeństw.

 

 1. W poniedziałki, środy i piątki od godz. 17.00 zapraszamy do adorowania Najświętszego Sakramentu i do modlitwy – w kościele – w intencji ludzi chorych i opiekujących się nimi służb sanitarnych oraz o łaskę wyzwolenia świata od szerzącej się choroby. W czasie adoracji możliwość spowiedzi św. i Komunii św. o godz. 17.30 - dla tych, którzy nie zostają na Mszy św.

 

 1. Przypominamy, iż obrzędy pogrzebu w dalszym ciągu są ograniczone do stacji przy grobie, z udziałem najbliższej rodziny. Msza żałobna w dniu pogrzebu dla najbliższej rodziny i bez udziału ciała zmarłego w kościele, przy zachowaniu limitu do 30 osób.

 

 1. W tym tygodniu w liturgii wspominamy:

           – Czwartek: Św. Wojciecha, biskupa i męczennika

           – Sobota: Św. Marka, Ewangelisty

 

 1. Przyszła niedziela będzie obchodzona jako Niedziela Biblijna, która rozpocznie następujący po niej Tydzień Biblijny. Zachęcamy do lektury Pisma świętego w gronie rodzinnym.

 

 1. Serdecznie dziękujemy za ofiary przekazywane na konto parafialne również poprzez stronę internetową naszej parafii. Bóg zapłać!

W I E L K A N O C

 1. Miłość ostatecznie zwycięża śmierć, zatem przyobleczmy nasze życie w zwycięską miłość Ojca i jej doświadczajmy. Przez Jezusa w Duchu Świętym mamy na zawsze otwarty dostęp do Ojca. Niech to będzie najlepsze wielkanocne życzenie: aby każdy z nas doświadczył i przyjął tę zwycięską miłość Boga Ojca. Ogarnięci Bożą miłością, dzielmy się tym darem z naszymi braćmi. Potrzeba bowiem tej miłości w każdym wymiarze naszego życia, zwłaszcza społecznym i narodowym.

 

 1. Dziś Wielkanoc. Msze św. tak jak w każdą Niedzielę.

 

 1. W ramach oktawy Wielkanocy jutro przypada drugi dzień świąt – Poniedziałek Wielkanocny. Msze św. o godz. 8.00 i 10.30. Na Mszach św. może uczestniczyć 5 osób. Pierwszeństwo mają Ci, którzy zamówili intencję i poinformowali o zamiarze wzięcia w Niej udziału.

 

 1. Poza Mszami świętymi i w ciągu tygodnia kościół będzie otwarty od 7.00 do 17.00. Prosimy, aby wewnątrz kościoła nie było więcej niż pięć osób. Praktycznie; jeżeli wchodzimy i widzimy, że w kościele jest już pięć osób przyklękamy, krótka modlitwa i się wycofujemy.

 

 1. W czwartek, 16 kwietnia, przypadają 93. urodziny papieża seniora Benedykta XVI. W naszych prywatnych modlitwach podziękujmy za lata jego posługi w Kościele powszechnym, również tej spełnianej u boku Świętego Jana Pawła II na odpowiedzialnych urzędach kościelnych. Polecajmy też Bożej Opatrzności jego osobę i życie ukryte w zaciszu Watykanu.

 

 1. Przyszłą niedzielę – drugą niedzielę Wielkanocy – będziemy obchodzili jako Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Niedziela ta zainauguruje również Tydzień Miłosierdzia.

 

 1. Serdecznie dziękujemy za ofiary przekazywane na konto parafialne również poprzez stronę internetową naszej parafii. Bóg zapłać!

 

 1. W minionym tygodniu odszedł do Pana śp. Józef Sikora. Polecajmy Go Miłosierdziu Bożemu. Dobry Jezu a nasz panie …

  

 1. Wszystkich Was ogarniamy modlitwą i codziennie błogosławimy.

Niedziela Palmowa

5 kwiecień 2020 r.

 

 

1. 'Nie bądźcie przygnębieni, gdyż radość w Panu jest waszą ostoją” do tego wzywamy Was razem z prorokiem Nehemiaszem (Ne 8,10b). Moi Drodzy. Przeżywamy niezwykły Wielki Post, który stał się dla każdego z nas najlepszymi rekolekcjami, jakie tylko mogły być. Jeśli spojrzymy na otaczającą nas rzeczywistość oczyma wiary, to może dojdziemy do wniosku, że dostaliśmy dokładnie taką chorobę jakiej potrzebowaliśmy. Przestaliśmy szanować zdrowie, więc choroba uświadamia nam, że powinno nam na nim zależeć. Przestaliśmy przebywać w rodzinach, więc ta choroba zamknęła nas w naszych domach, aby nauczyć nas jak funkcjonować z bliskimi. Przestaliśmy szanować osoby starsze i chore, więc choroba naraża najbardziej Ich, abyśmy pamiętali jak bardzo są bezbronni. Przestaliśmy doceniać pracowników służby zdrowia i farmaceutów, więc choroba ta pozwala zobaczyć, jak są oni niezbędni. Przestaliśmy szanować nauczycieli, dlatego choroba zamknęła nasze szkoły, aby rodzice mogli spróbować nauczać swoje dzieci. Myśleliśmy, że możemy kupić wszystko, być gdziekolwiek i z kimkolwiek chcemy, więc dostaliśmy taką chorobę, aby zdać sobie sprawę, że nie wszystko jest w naszych rękach i tak oczywiste. Mamona złapała nas, spędzaliśmy wolny czas w centrach handlowych, więc choroba zamknęła je, abyśmy mogli zrozumieć, że nie można kupić szczęścia. W pędzie życia i pośpiechu, w wyścigu szczurów, staliśmy się bardzo niecierpliwi, dlatego otrzymaliśmy wiele obostrzeń życia codziennego, abyśmy zaczęli uczyć się spokoju i cierpliwości. Obłaskawiliśmy Pana Boga, by nam służył i wiarę zastąpiliśmy religijnością, dlatego tak nam ograniczono dostęp do kościołów, byśmy za Panem Bogiem zatęsknili, zaczęli szukać relacji wiary, a nie tylko religijności i więcej czasu poświęcili na osobistą modlitwę. Wykorzystajmy jak najlepiej ten święty czas wielkopostnych rekolekcji życia.
W trosce o zdrowie swoje i innych stosujmy się w tym okresie do zarządzeń państwowych nawet jeżeli będzie się to wydawało niekorzystnie dla nas. W wielu przypadkach wyjście ze sztywnych schematów myślenia i postępowania oraz bezrefleksyjnych przyzwyczajeń jest uzdrawiające. Mamy nadzieję że ten czas zmieni nas wszystkich na lepsze.

 

2. Ks. Bp Tarnowski w swoim Dekrecie pisze m. innymi: Ze względów bezpieczeństwa wzywam wiernych świeckich do pozostania w domach i do uczestnictwa w celebracjach Wielkiego Tygodnia za pośrednictwem mediów, a także do podjęcia w tych dniach szczególnie intensywnej modlitwy rodzinnej. Pomoże w tym specjalny rytuał rodzinny, który został przygotowany przez diecezję i jest udostępniony w Internecie. …Wszystkie obrzędy - pisze  Ks. Bp - należy odprawić bez udziału ludu z ograniczoną do minimum asystą (wyłącznie spośród osób pełnoletnich).


3. Od Niedzieli Palmowej do Wielkiej Środy, bp Leszek Leszkiewicz będzie głosił w tarnowskiej katedrze rekolekcje przygotowujące nas do świętowania Triduum Paschalnego. Będą one transmitowane na falach radia RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz oraz w Internecie.


4. W obecnej sytuacji nie ma możliwości przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania w zwyczajnej formie. Przypominamy o roli żalu doskonałego połączonego ze szczerą wolą wyspowiadania się, gdy to już będzie możliwe.


5. Prosimy wszystkich wiernych, aby w Wielką Środę wieczorem w swoich domach przeżyć rodzinne nabożeństwo pojednania, w oparciu o przygotowany rytuał. W kontekście utrudnionego dostępu do sakramentu pokuty i pojednania, ta wspólna modlitwa pokutna, może być ważnym wydarzeniem na drodze wielkopostnego nawrócenia i przygotowaniem do świętowania męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Przypominamy, że okres w którym należy przyjąć Chrystusa w Komunii św. – czego wymaga od nas trzecie przykazanie kościelne – obejmuje czas od Środy Popielcowej do Niedzieli Trójcy Świętej (czyli do 7 czerwca br.).

 

6. W rozpoczynającym się Wielkim Tygodniu zachęcamy do udziału za pośrednictwem transmisji Internetowej w bogatej liturgii Triduum Paschalnego:


• Wielki Czwartek — dzień ustanowienia Eucharystii i sakramentu Kapłaństwa.
O godz. 18.00 — Msza Święta Wieczerzy Pańskiej bez udziału wiernych.
Po Mszy św. zamiast zwyczajowego nawiedzenia „ciemnicy”, odprawmy w gronie rodzinnym tzw. „godzinę świętą”, łącząc się ze Zbawicielem w godzinie Jego konania w Ogrojcu.


• Wielki Piątek — dzień Krzyża.
O godz. 18.00 — celebracja Liturgii Wielkopiątkowej bez udziału wiernych.
Wielki Piątek wyeksponujmy w swoich domach wizerunek Chrystusa ukrzyżowanego. Ponieważ tego dnia można zyskać odpust zupełny za adorację krzyża, zachęcamy do odprawienia w domu drogi krzyżowej i modlitwy osobistej, która pozwoli przyjąć owoce Męki Pańskiej. W Wielki Piątek obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu ilości posiłków. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do rozpoczęcia 60. roku życia. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii.


• Wielka Sobota — dzień wewnętrznego skupienia i oczekiwania. Trwajmy w naszych domach w wyciszeniu i skupieniu jednocząc się przez modlitwę z Chrystusem pogrzebanym i udającym się do otchłani, aby wyzwolić swoje dzieci z niewoli grzechu i śmierci. Nie będzie obrzędu błogosławienia pokarmów w kościele. Nie rezygnujmy jednak z przygotowania tradycyjnych pokarmów na stół wielkanocny i dokonajmy obrzędu ich błogosławieństwa przed śniadaniem wielkanocnym.

O godz. 20.00 — Wigilia Paschalna bez udziału wiernych: poświęcenie paschału, odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych oraz Msza Święta.

 

• Za tydzień przypada Wielkanoc. Msze św. tak jak w każdą Niedzielę.


8. Składka z dzisiejszej niedzieli przeznaczona jest na WSD w Tarnowie. Tych, którzy nie mogą być obecni w kościele prosimy o ofiary wpłacane na konto. Można to uczynić poprzez stronę internetową parafii. Bóg zapłać!


9. W ciągu dnia kościół będzie otwarty od 7.00 do 17.00. Prosimy, aby wewnątrz kościoła nie było więcej niż pięć osób. Praktycznie; jeżeli wchodzimy i widzimy, że w kościele jest już pięć osób przyklękamy, krótka modlitwa i się wycofujemy.

 

10. Serdecznie dziękuję za ofiary na kwiaty do Grobu Pańskiego zbierane przez Róże: św. Urszuli Ledóchowskiej, Matki Bożej Nieustającej pomocy i od mieszkańców za autostradą. Bóg zapłać!

 

11. Wszystkich Was ogarniamy modlitwą i codziennie błogosławimy.

 


Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Rzymskokatolicka Parafia Trójcy Przenajświętszej w Żyrakowie, siedziba: Żyraków 138.