Parafia Rzymskokatolicka Trójcy Przenajświętszej w Żyrakowie

OGŁOSZENIA

16 czerwca 2024 r. - 11 Niedziela Zwykła

 1. Dziś (16 VI) nabożeństwo czerwcowe po Mszy św. o godz. 1030 i błogosławieństwo lourdzie każdej rodziny. Po Mszach św. zbiórka do puszek przed kościołem na pokrycie kosztów organizacyjnych przyjęcia pielgrzymów Archidiecezji Przemyskiej na Jasną Górę.
 2. Nabożeństwo czerwcowe od poniedziałku do środy po Mszy św. o godz. 630.
 3. W poniedziałek (17 VI) wspomnienie św. Brata Alberta Chmielowskiego, zakonnika.
 4. W środę (19 VI) od godz. 1700 adoracja Najświętszego Sakramentu, o godz. 1800 Msza św. zbiorowa i Nowenna do MBNP.
 5. W czwartek (20 VI) po Mszy św. o godz. 630 litania do św. Jana Pawła II - 104 rocznica chrztu.
 6. W piątek (21 VI) wspomnienie św. Alojzego Gonzagi, zakonnika. O godz. 800 Msza św. na zakończenie roku szkolnego i katechetycznego. Od godz. 1700 adoracja Najświętszego Sakramentu.
 7. W sobotę (22 VI) Msza św. dla chorych o godz. 1000. Od godz. 930 możliwość spowiedzi, a po Mszy nabożeństwo czerwcowe i błogosławieństwo lourdzkie.
 8. W niedzielę za tydzień (23 VI) nabożeństwo czerwcowe po Mszy św. o godz. 1600.
 9. 8 lipca (poniedziałek) będziemy gościć Pieszą Pielgrzymkę Archidiecezji Przemyskiej na Jasną Górę. Osobą odpowiedzialną i koordynującą jest P. Agnieszka Wrona. Do niej proszę zgłaszać chęć i formę wszelkiej pomocy nr tel. 502082186. Dziś i w następną niedziele zbiorka do puszek przed kościołem na pokrycie wszystkich kosztów organizacyjnych.
 10. 13 lipca (sobota) odbędzie się pielgrzymka autokarowa do Kalwarii Pacławskiej i Markowej. Wyjazd o godz. 715. W Kalwarii Pacławskiej Dróżki Kalwaryjskie i Msza św., w Markowej Muzeum bł. Rodziny Ulmów. Powrót ok. godz. 1900. Zapisy u ks. Proboszcza. Koszty będą podane gdy zbierze się grupa. Zachęcam aby nie zwlekać z zapisami ponieważ odpowiednio wcześniej trzeba potwierdzić rezerwacje w Muzeum.
 11. Za sprzątanie w ubiegłym tygodniu dziękuję następującym rodzinom: Rymarz Janusz, Knych Angelina, Czernik Bogdan, Błoński Zbigniew, Kowalska Urszula.
 12. Do sprzątania w najbliższą sobotę i następny poniedziałek proszę rodziny: Kaczor Paweł, Sąsiadek Bogusław, Lipa Krzysztof, Bród Mieczysław, Stachura Damian.
 13. Proszę rodziców dzieci, które w przyszłym roku będą chciały przyjąć Pierwszą Komunię Świętą a chodzą do szkół poza Żyrakowem, o zgłoszenie się do końca czerwca do kancelarii parafialnej i zapisanie swojego dziecka na listę kandydatów.

9 czerwca 2024 r. - 10 Niedziela Zwykła

 1. Ks. biskup kieruje dziś do nas komunikat w którym zaprasza do Starego Sącza na Jubileusz 25-lecia wizyty św. Jana Pawła II i kanonizacji św. Kingi. Całość na stronie internetowej.
 2. Wczoraj ks. biskup diecezjalny ustanowił 2 nowych Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej dla naszej parafii. Są to: Mariusz Żmuda i Mateusz Czerwiec. Będą oni przede wszystkim jeździć do chorych – tak jak dotychczas czyni to u nas 4 Nadzwyczajnych Szafarzy. Będą także pomagali w rozdawaniu Komunii św. Komunikat biskupa w tej sprawie dostępny jest na stronie FB.
 3. Dziś (9 VI) zbiorka do puszek na Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie i Tarnowie. Nabożeństwo czerwcowe po Mszy św. o godz. 800.
 4. Msze św. w tym tygodniu codziennie o godz. 630, w poniedziałek, środę i piątek również o godz. 1800.
 5. Nabożeństwo czerwcowe od poniedziałku do soboty (oprócz czwartku) po Mszy św. o godz. 630.
 6. W poniedziałek (10 VI) po Mszy św. o godz. 1800 litania do bł. Karoliny (37 rocznica beatyfikacji).
 7. We wtorek (11 VI) wspomnienie św. Barnaby, Apostoła.
 8. W środę (12 VI) wspomnienie bł. Romana Sitki, prezbitera i Towarzyszy, męczenników, od godz. 1700 adoracja Najświętszego Sakramentu, o godz. 1800 Msza św. zbiorowa i Nowenna do MBNP.
 9. W czwartek (13 VI) wspomnienie św. Antoniego, prezbitera i doktora Kościoła. Po Mszy św. o godz. 630 nowenna do Matki Boskiej fatimskiej.
 10. W piątek (14 VI) wspomnienie bł. Michała Kozala, biskupa i męczennika. Od godz. 1700 adoracja Najświętszego Sakramentu.
 11. W sobotę (15 VI) 12. rocznica objęcia Diecezji Tarnowskiej przez Biskupa Andrzeja Jeża.
 12. W niedzielę za tydzień (16 VI) nabożeństwo czerwcowe po Mszy św. o godz. 1030.
 13. Za 2 tygodnie w sobotę (22 VI) zapraszam wszystkich chorych na Mszę św. o godz. 1000. Od godz. 930 możliwość spowiedzi, a po Mszy św. litania NSPJ i błogosławieństwo lourdzkie.
 14. 8 lipca (poniedziałek) będziemy gościć Pieszą Pielgrzymkę Archidiecezji Przemyskiej na Jasną Górę. Osobą odpowiedzialną i koordynującą jest P. Agnieszka Wrona. Do niej proszę zgłaszać chęć i formę wszelkiej pomocy. Przez najbliższe 2 niedziele będzie zbiorka do puszek przed kościołem na pokrycie wszystkich kosztów organizacyjnych.
 15. 13 lipca (sobota) odbędzie się pielgrzymka autokarowa do Kalwarii Pacławskiej i Markowej. Wyjazd o godz. 715. W Kalwarii Pacławskiej Dróżki Kalwaryjskie i Msza św., w Markowej Muzeum bł. Rodziny Ulmów. Powrót ok. godz. 1900. Zapisy u ks. Proboszcza. Koszty będą podane gdy zbierze się grupa. Zachęcam aby nie zwlekać z zapisami ponieważ odpowiednio wcześniej trzeba potwierdzić rezerwacje w Muzeum.
 16. Za sprzątanie w ubiegłym tygodniu dziękuję następującym rodzinom: Stelmach Mateusz, Bystrek Stanisław, Pasiński Roman, Smagacz Roman, Najuch Dawid.
 17. Do sprzątania w najbliższą sobotę i następny poniedziałek proszę rodziny: Gołyś Krzysztof, Trojan Stanisław, Wrona Robert, Kaczor Michał, Kaczor Lucjan, Kaczor Andrzej.
 18. V Synod Diecezji Tarnowskiej mówi, że przygotowanie do Pierwszej Komunii Świętej i przyjęcie jej powinno dokonywać się w parafii zamieszkania, a nie w parafii na terenie której znajduje się szkoła, do której uczęszcza dziecko. Daje to bowiem możliwość głębszego zintegrowania się ze swoją wspólnotą parafialną, w której prowadzone jest przygotowanie dzieci i rodziców podczas przeznaczonych dla nich spotkań i nabożeństw. W związku z tym proszę rodziców dzieci, które w przyszłym roku będą chciały przyjąć Pierwszą Komunię Świętą a chodzą do szkół poza Żyrakowem, o zgłoszenie się do końca czerwca do kancelarii parafialnej i zapisanie swojego dziecka na listę kandydatów.

Komunikat w związku z 25. rocznicą kanonizacji bł. Kingi

Drodzy Diecezjanie!

 

„Święci nie przemijają. Święci żyją świętymi i pragną świętości” – słowa te skierował do nas św. Jan Paweł II w Starym Sączu podczas kanonizacji bł. Kingi w dniu 16 czerwca 1999 roku. Odczytując w duchu wiary to przesłanie sprzed 25 lat, odkrywamy jego aktualność w realiach życia współczesnego Kościoła. Nasza osobista świętość ma moc budowania Kościoła „na wzór Chrystusa” i inspirowania innych do podążania podobną drogą.

Jako wspólnota diecezjalna pragniemy odnowić w sobie głębokie pragnienie świętości poprzez świętowanie w Starym Sączu w dniu 16 czerwca br. 25-lecia kanonizacji bł. Kingi oraz przeżywanie Diecezjalnego Święta Rodziny. Mszy Świętej o godz. 11.00, transmitowanej przez diecezjalne Radio RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz, przewodniczył będzie świadek świętości Jana Pawła II, kardynał Stanisław Dziwisz. Zapraszam do licznego udziału w tej dziękczynnej Eucharystii na starosądeckich błoniach. Niech nasza obecność będzie wyrazem wdzięczności za dar kanonizacji Matki Kingi oraz pamięci o św. Janie Pawle II, którego nauczanie pragniemy stale podejmować. Wprowadzeniem do świętowania jubileuszu kanonizacji będzie Oratorium o Świętej Kindze, które zostanie wykonane w sobotę wieczorem o godz. 19.00 przy Ołtarzu Papieskim. Zwieńczeniem sobotniego wieczoru będzie Apel Jasnogórski o godz. 21.00.

Zapraszam Was serdecznie, drodzy Diecezjanie, do udziału całymi rodzinami w tych wydarzeniach. Szczegółowy program uroczystości jubileuszowych jest podany na stronach internetowych mediów diecezjalnych.

Święta Kingo i Święty Janie Pawle II – módlcie się za nami!

† Andrzej Jeż

BISKUP TARNOWSKI


2 czerwca 2024 r. - 9 Niedziela Zwykła

 1. Dziś (2 VI) po Mszy św. o godz. 800 zmiana tajemnic różańcowych.
 2. Msze św. w tym tygodniu: od poniedziałku do piątku o godz. 630 i 1800, w sobotę o godz. 630.
 3. Do czwartku trwa oktawa Bożego Ciała - codziennie po Mszy św. o godz. 1800 procesja eucharystyczna wokół kościoła.
 4. W poniedziałek (3 VI) wspomnienie św. Karol Lwangi i Towarzyszy.
 5. W środę (5 VI) wspomnienie św. Bonifacego, od godz. 1700 adoracja Najświętszego Sakramentu, o godz. 1800 Msza św. zbiorowa.
 6. I czwartek miesiąca (6 VI) zakończenie Oktawy Bożego Ciała. Po Mszy św. rano litania do bł. Jerzego Popiełuszki (14 rocznica beatyfikacji). Po wieczornej Mszy św. i procesji błogosławieństwo wianków a następnie dzieci.
 7. I piątek miesiąca (7 VI) uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa - Dzień Modlitw o Świętość Życia Kapłańskiego. Po Mszy św. porannej litania do NSPJ. Od godz. 1700 adoracja Najświętszego Sakramentu. O godz. 1800 litania do NSPJ i Msza św. Nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
 8. W sobotę (8 VI) wspomnienie Niepokalanego Serca Maryi Panny. Nabożeństwo czerwcowe po Mszy św. o godz. 630.
 9. W niedzielę za tydzień (9 VI) zbiorka do puszek na Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie i Tarnowie. Nabożeństwo czerwcowe po Mszy św. o godz. 800.
 10. Ze spowiedzi można korzystać przez cały tydzień pół godziny przed nabożeństwami, w I piątek od godz. 1700.
 11. Za sprzątanie w ubiegłym tygodniu dziękuję następującym rodzinom: Gąsior Marek, Zawojowski Krzysztof, Ciurkot Czesław, Ciurkot Mateusz, Bogdan Renata, Florka Krzysztof.
 12. Do sprzątania w najbliższą sobotę i następny poniedziałek proszę rodziny: Rymarz Janusz, Knych Angelina, Czernik Bogdan, Błoński Zbigniew, Kowalska Urszula.
 13. Bóg zapłać za ofiary inwestycyjne w ubiegłym miesiącu.
 14. V Synod Diecezji Tarnowskiej mówi, że przygotowanie do Pierwszej Komunii Świętej i przyjęcie jej powinno dokonywać się w parafii zamieszkania, a nie w parafii na terenie której znajduje się szkoła, do której uczęszcza dziecko. Daje to bowiem możliwość głębszego zintegrowania się ze swoją wspólnotą parafialną, w której prowadzone jest przygotowanie dzieci i rodziców podczas przeznaczonych dla nich spotkań i nabożeństw. W związku z tym proszę rodziców dzieci, które w przyszłym roku będą chciały przyjąć Pierwszą Komunię Świętą a chodzą do szkół poza Żyrakowem, o zgłoszenie się do końca czerwca do kancelarii parafialnej i zapisanie swojego dziecka na listę kandydatów.

26 maja 2024 r. - Niedziela Trójcy Przenajświętszej

 1. Dziś (26 V) Uroczystość Odpustowa Trójcy Przenajświętszej. Nabożeństwo majowe po Mszy św. o godz. 1600.
 2. Msze św. w tym tygodniu: w poniedziałek, wtorek, środę i piątek o godz. 630 i 1800. W Boże Ciało o godz. 800 1000 i 1600. W sobotę o godz. 1800.
 3. Nabożeństwo majowe od poniedziałku do środy po Mszy św. wieczornej. Ostatnie nabożeństwo majowe, będzie przy kapliczce koło młyna na Woli Żyrakowskiej w piątek o godz. 1930.
 4. W środę (29 V) wspomnienie św. Urszuli Ledóchowskiej, od godz. 1700 adoracja Najświętszego Sakramentu, o godz. 1800 Msza św. zbiorowa.
 5. W czwartek (30 V) Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Kazania wygłosi wyświęcony w dniu wczorajszym ks. Jan Czapiga – neoprezbiter pochodzący ze Zdziarca. Po każdej Mszy św. będzie udzielał prymicyjnego błogosławieństwa. Po Mszy św. o godz. 1000 wyruszymy w procesji z Jezusem Eucharystycznym do czterech ołtarzy. Proszę o przygotowanie całej oprawy. Składka przeznaczona jest na Hospicja.
 6. W piątek (31 V) święto Nawiedzenia NMP, od godz. 1700 adoracja Najświętszego Sakramentu.
 7. W sobotę (1 VI) wspomnienie św. Justyna, o 1720 różaniec wynagradzający Niepokalanemu Sercu Maryi, o godz. 1800 Msza św. i procesja a następnie piętnastominutowe rozważanie tajemnicy różańcowej.
 8. W niedzielę za tydzień (2 VI) po Mszy św. o godz. 800 zmiana tajemnic różańcowych.
 9. Od piątku do następnego czwartku oktawa Bożego Ciała. Procesja eucharystyczna wokół kościoła codziennie po Mszy św. o godz. 1800 a w niedzielę po Mszy św. o godz. 1030.
 10. Z posługą sakramentalną do chorych uda się ks. Jakub w piątek od godz. 800 wg następującej kolejności: Wola Żyrakowska 105, 100, 93A, 83A, 82, 75, 66, 67, 62, 58A, 56B, 56, 43A. ks. Proboszcz w sobotę od godz. 800 wg następującej kolejności Żyraków 251, 250, 245, 249, 241, 237B, 226, 224, 205, 121A, 179, 167, 168, 147, 145, 107A, 97, 79, 46, 58, 56, 53, 33, 15.
 11. Za sprzątanie w ubiegłym tygodniu dziękuję Rodzicom dzieci klasy II.
 12. Do sprzątania w najbliższą sobotę i następny poniedziałek proszę rodziny: Stelmach Mateusz, Bystrek Stanisław, Pasiński Roman, Smagacz Roman, Najuch Dawid.

19 maja 2024 r. - Niedziela Zesłania Ducha Świętego

 1. Dziś (19 V) Uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Nabożeństwo majowe po Mszy św. o godz. 800. O godz. 1030 uroczystość I Komunii Świętej.
 2. W tym tygodniu Msze św. codziennie rano i wieczorem. Po Mszy św. wieczornej nabożeństwo majowe. Dzieci klasy III przeżywają Biały Tydzień.
 3. W poniedziałek (20 V) święto NMP Matki Kościoła.
 4. We wtorek (21 V) na Mszy św. o godz. 1800 I rocznica Komunii Świętej klasy IV.
 5. W środę (22 V) od godz. 1700 adoracja Najświętszego Sakramentu, o godz. 1800 Msza św. zbiorowa.
 6. W czwartek (23 V) święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana.
 7. W piątek (24 V) wspomnienie NMP Wspomożycielki Wiernych. O godz. 1530 klasa VII będzie miała w kościele egzamin przed bierzmowaniem. Od godz. 1700 adoracja Najświętszego Sakramentu.
 8. W sobotę (25 V) pielgrzymka dzieci Pierwszokomunijnych - Msza św. w sanktuarium w Zawadzie o godz. 1000.
 9. W niedzielę za tydzień (26 V) Uroczystość Odpustowa Trójcy Przenajświętszej, kazania będzie głosił ks. Krzysztof Bułat - proboszcz Lisiej Góry. Suma Odpustowa o godz. 1100 a po niej procesja Eucharystyczna wokół Kościoła. Proszę, aby były niesione wszystkie feretrony, chorągwie, sztandary, by nie zabrakło niosących baldachim, dzieci sypiących kwiaty, dzieci I-szo Komunijnych i Strażaków. Nabożeństwo majowe po Mszy św. o godz. 1600.
 10. Przed Uroczystością Odpustową można korzystać ze spowiedzi przez cały tydzień pół godziny przed nabożeństwami.
 11. Procesja w Boże Ciało (30 V) będzie tak jak w ostatnich latach. I Ołtarz na wysokości Kaplicy Matki Bożej przy Kościele, II obok bramy zakładu „Edo”, III na rynku, IV w parku. Proszę o przygotowanie ołtarzy tak, jak do tej pory. Jeśli chodzi o hasła, to proszę korzystać z przygotowanych w ubiegłych latach.
 12. W Boże Ciało (30 V) organizowany jest wyjazd na koncert „Jednego Serca, Jednego Ducha” do Rzeszowa. Wyjazd o godz. 1600 z parkingu koło kościoła w Żyrakowie. Koszt 25 zł. płatne w autobusie. Zapisy u Mateusza Grycha tel. 880634409.
 13. Za sprzątanie w ubiegłym tygodniu dziękuję następującym rodzinom: Moskal Tomasz, Baran Robert, Orłowski Robert, Klich Tomasz, Kaczor Edyta.
 14. Do sprzątania w najbliższą sobotę i następny poniedziałek proszę rodziny: Gąsior Marek, Zawojowski Krzysztof, Ciurkot Czesław, Ciurkot Mateusz, Bogdan Renata, Florka Krzysztof.
 15. Najbliższe wolne terminy na Msze św. w naszej parafii są na listopad 2024 r. W każdą środę jest możliwość zamówienia intencji na Mszy św. zbiorowej.

Ogłoszenie Społeczne:

 1. Za tydzień odbędzie się Piknik Rodzinny przy CKiP w Woli Żyrakowskiej. Rozpoczęcie o godz. 1500. Szczegóły na stronach internetowych i plakatach.

Komunikat Biskupa Tarnowskiego dotyczący Pielgrzymek do Tuchowa i na Jasną Górę

Drodzy Diecezjanie!

Jesteśmy pielgrzymami zmierzającymi do domu Ojca. Z jednej strony stąpamy twardo po ziemi, ale nie możemy również zapomnieć, że nasza ziemska wędrówka ma konkretny cel, którym jest niebo. Przypominają nam o tym różnego rodzaju pielgrzymki, które w naszej diecezji tak licznie podejmujemy. Zbliżające się wakacje są doskonałą okazją, by wybrać się w tę drogę, na którą serdecznie Was zapraszam.

W dniach od 29 do 30 czerwca do Tuchowa wyruszy pielgrzymka w intencji młodzieży oraz powołań kapłańskich i zakonnych. Pielgrzymi wyjdą w sobotę rano z Piątkowej koło Nowego Sącza i z Brzeska, aby spotkać się w niedzielę u Matki Bożej Tuchowskiej. Dwudniowy format tej pielgrzymki może zachęcić zwłaszcza tych, którzy chcieliby doświadczyć pielgrzymiego ducha, ale nie dysponują dużą ilością wolnego czasu.

Wzorem ubiegłego roku na Jasną Górę wyruszy także Rowerowa Pielgrzymka Tarnowska, która odbędzie się w dniach od 18 do 21 lipca. Pierwszego dnia pielgrzymi wyjadą w 12 grupach z różnych miejsc diecezji, aby wieczorem spotkać się w Zabawie i stamtąd pielgrzymować dalej wspólnie. Trasa tej pielgrzymki rozłożona jest na cztery dni, aby dać więcej czasu na modlitwę i budowanie wspólnoty oraz umożliwić udział w niej także osobom mniej zaawansowanym wyczynowo.

Ukoronowaniem naszego pielgrzymowania będzie tradycyjnie Piesza Pielgrzymka Tarnowska na Jasną Górę, która odbędzie się w dniach od 17 do 25 sierpnia. W tym roku wyruszymy pod hasłem: „Żyję w Kościele”. Chcemy bowiem odkrywać, że to przede wszystkim sam Chrystus żyje w Kościele i zaprasza nas, abyśmy złączyli z Nim nasze życie właśnie w tej wspólnocie. Te dziewięć dni pielgrzymowania to niemałe wyzwanie, ale – jak podkreślają doświadczeni pielgrzymi – jest to niezapomniane doświadczenie duchowe.

Drodzy Diecezjanie!

Serdecznie zapraszam wszystkich do wyruszenia na pielgrzymi szlak. W sposób szczególny zapraszam do tego młodzież i całe rodziny. Wszelkie informacje dotyczące tych pielgrzymek będzie można znaleźć na plakatach i w mediach społecznościowych. Niech Maryja, która oczekuje na swoje dzieci w Tuchowskim i Jasnogórskim Sanktuarium, wyprasza Wam obfitość Bożych łask.

 † Andrzej Jeż

BISKUP TARNOWSKI


Stanowisko Rady Stałej KEP w sprawie prawnej ochrony ludzkiego życia

Deklaracja Dignitas infinita o godności człowieka to dokument Dykasterii Nauki Wiary zaaprobowany przez Ojca Świętego Franciszka, poruszający kluczowe zagadnienia ludzkiego życia. W związku z narastającą w przestrzeni publicznej i działaniach rządu presją dotyczącą zmiany prawnej ochrony życia ludzkiego w kierunku legalizacji zabijania dzieci w łonie matek, pragniemy przypomnieć jednoznaczne i niezmienne stanowisko Kościoła w tej kwestii.

„Kościół nie przestaje przypominać, że «godność każdej istoty ludzkiej ma charakter istotowy i obowiązuje od chwili poczęcia do naturalnej śmierci. Uznanie tej godności jest niezbywalnym warunkiem wstępnym ochrony egzystencji osobistej i społecznej, a także niezbędnym warunkiem tego, by braterstwo i przyjaźń społeczna mogły się urzeczywistniać między wszystkimi narodami na ziemi». Opierając się na tej nienaruszalnej wartości ludzkiego życia, magisterium Kościoła zawsze wypowiadało się przeciwko aborcji. Św. Jan Paweł II pisze o tym: «Wśród wszystkich przestępstw przeciw życiu, jakie człowiek może popełnić, przerwanie ciąży ma cechy, które czynią z niego występek szczególnie poważny i godny potępienia. Dzisiaj jednak świadomość jego zła zaciera się stopniowo w sumieniach wielu ludzi. Akceptacja przerywania ciąży przez mentalność, obyczaj i nawet przez prawo jest wymownym znakiem niezwykle groźnego kryzysu zmysłu moralnego, który stopniowo traci zdolność rozróżnienia między dobrem i złem, nawet wówczas, gdy chodzi o podstawowe prawo do życia. Wobec tak groźnej sytuacji szczególnie potrzebna jest dziś odwaga, która pozwala spojrzeć prawdzie w oczy i nazywać rzeczy po imieniu, nie ulegając wygodnym kompromisom czy też pokusie oszukiwania siebie.

Właśnie w przypadku przerywania ciąży można się dziś często spotkać z dwuznacznymi określeniami, jak na przykład ‘zabieg’, które zmierzają do ukrycia jego prawdziwej natury i złagodzenia jego ciężaru w świadomości opinii publicznej. Być może, samo to zjawisko językowe jest już objawem niepokoju nurtującego sumienia. Jednak żadne słowo nie jest w stanie zmienić rzeczywistości: przerwanie ciąży jest – niezależnie od tego, w jaki sposób zostaje dokonane – świadomym i bezpośrednim zabójstwem istoty ludzkiej w początkowym stadium jej życia, obejmującym okres między poczęciem a narodzeniem». Nienarodzone dzieci są zatem «najbardziej bezbronne i niewinne ze wszystkich, a dzisiaj odziera się je z ludzkiej godności, aby robić z nimi to, co się chce, pozbawiając je życia i ustanawiając prawa, by nikt nie mógł temu przeszkodzić». Należy zatem stwierdzić z całą mocą i jasnością, nawet w naszych czasach, że «obrona rodzącego się życia jest ściśle związana z obroną jakiegokolwiek prawa człowieka»”.

W kontekście troski o życie i rozwój dzieci, Rada Stała KEP zachęca wszystkich wiernych do włączenia się w inicjatywę Ojca Świętego Franciszka, który ustanowił pierwsze Światowe Dni Dzieci. Będą one obchodzone 25 i 26 maja 2024 roku. W naszych modlitwach pamiętajmy także o tych dzieciach, którym nigdy nie było dane ujrzeć blasku słońca.

Podpisali Pasterze Kościoła Katolickiego w Polsce


12 maja 2024 r. - Niedziela Wniebowstąpienia Pańskiego

 1. Dziś (12 V) Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Nabożeństwo majowe po Mszy św. o godz. 1600. Składka inwestycyjna do kopert.
 2. W tym tygodniu Msze św. codziennie rano i wieczorem. Po Mszy św. porannej Nowenna do Ducha Świętego, po wieczornej nabożeństwo majowe.
 3. W poniedziałek (13 V) wspomnienie Matki Bożej Fatimskiej.
 4. We wtorek (14 V) święto św. Macieja, Apostoła.
 5. W środę (15 V) od godz. 1700 adoracja Najświętszego Sakramentu, o godz. 1800 Msza św. zbiorowa. Adoracja będzie w każdą środę. Zapraszam do modlitwy.
 6. W czwartek (16 V) święto św. Andrzeja Boboli, patrona Polski. Dzień imienin naszego biskupa diecezjalnego.
 7. W piątek (17 V) od godz. 1700 adoracja Najświętszego Sakramentu.
 8. W sobotę (18 V) o godz. 800 odnowienie przyrzeczeń chrztu i spowiedź dla dzieci klasy III oraz rodziny.
 9. W niedzielę za tydzień (19 V) Uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Nabożeństwo majowe po Mszy św. o godz. 800. O godz. 1030 uroczystość I Komunii Świętej.
 10. W Boże Ciało (30 V) organizowany jest wyjazd na koncert „Jednego Serca, Jednego Ducha” do Rzeszowa. Wyjazd o godz. 1600 z parkingu koło kościoła w Żyrakowie. Koszt 25 zł. płatne w autobusie. Zapisy u Mateusza Grycha tel. 880634409.
 11. Ruszyły zapisy na II Rowerową Pielgrzymkę Tarnowską na Jasną Górę, która odbędzie się w dniach 18-21 lipca. Zostałem poproszony przez dyrektora pielgrzymki o objęcie opieką duszpasterską pielgrzymów rejonu dębickiego i wyraziłem zgodę, tak więc ja również wezmę udział jadąc na rowerze. W ubiegłym roku wiele osób nie zdążyło się zapisać ponieważ jest ograniczona ilość uczestników, dlatego zachęcam aby nie zwlekać z zapisami. Wszystkie informacje i zapisy na oficjalnej stronie internetowej: rowerowapielgrzymkatarnowska.pl
 12. Za sprzątanie w ubiegłym tygodniu dziękuję następującym rodzinom: Gruszka Barbara, Zima Roman, Gońka Dominik, Zima Dawid, Pluta Piotr.
 13. Do sprzątania w najbliższą sobotę i następny poniedziałek proszę Rodziców dzieci klasy II Szkoły Podstawowej.
 14. Bóg zapłać za ofiary inwestycyjne w ubiegłym miesiącu.
 15. W ostatnim tygodniu odeszła do wieczności śp. Maria Nowak. Polećmy ją Bożemu Miłosierdziu. Dobry Jezu a nasz Panie.

Ogłoszenie Społeczne:

Sołtys Żyrakowa będzie zbierał w domu II ratę podatku w poniedziałek od 1600 do 2000, wtorek i środę od 900 do 1400.


5 maja 2024 r. - 6 Niedziela Wielkanocna

 1. Dziś przed kościołem młodzież z KSMu rozprowadza mufinki. Zebrane ofiary będą przeznaczone na wakacyjny wyjazd młodzieży na Festiwal Młodych w Medjugorie.
 2. W tym tygodniu Msze św. codziennie rano i wieczorem.
 3. W poniedziałek, wtorek i środę po Mszy św. wieczornej procesja do krzyża i modlitwy o urodzaje, na zakończenie nabożeństwo majowe.
 4. W poniedziałek (6 V) święto św. Filipa i Jakuba, Apostołów.
 5. W środę (8 V) uroczystość św. Stanisława ze Szczepanowa, głównego patrona Polski. Wieczorem Msza św. zbiorowa.
 6. W piątek (10 V) rozpoczęcie nowenny do Ducha Świętego. Będzie ona codziennie po Mszy św. porannej. Od godz. 1700 adoracja Najświętszego Sakramentu.
 7. W niedzielę za tydzień (12 V) uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Nabożeństwo majowe po Mszy św. o godz. 1600. Składa inwestycyjna do kopert.
 8. Za sprzątanie w ubiegłym tygodniu dziękuję następującym rodzinom: Kądziołka Franciszek, Piecuch Stanisław, Wielgocki Roman, Żmuda Marian, Żmuda Damian.
 9. Do sprzątania w najbliższą sobotę i następny poniedziałek proszę rodziny: Moskal Tomasz, Baran Robert, Orłowski Robert, Klich Tomasz, Kaczor Edyta.

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Rzymskokatolicka Parafia Trójcy Przenajświętszej w Żyrakowie, siedziba: Żyraków 138.