Przygotowanie do ślubu

I. Termin i godzinę ślubu trzeba ustalić z ks. Proboszczem znacznie wcześniej, najlepiej po rezerwacji lokalu na uroczystość.

II. Następnie trzeba umówić sie na pierwsze spotkanie, które ma się odbyć 3 miesiące przed ślubem.

III. Na pierwsze spotkanie w kancelarii - które trwa ok. 2 godz. - w celu spisania protokołu przedślubnego, narzeczeni przynoszą następujące dokumenty:

• Metrykę chrztu świętego - jeśli chrzest był w innej parafii. Jest ona ważna 3 miesiące od daty wystawienia,
  • Dowód osobisty,
  • Świadectwo ukończenia kursu przedmałżeńskiego,
  • Świadectwa z nauki religii z ostatnich klas: jedno ze Szkoły Podstawowej lub Gimnazjum oraz drugie ze Szkoły Średniej,
  • 1) Ślub konkordatowy: Zaświadczenie z USC stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa, lub 2) Ślub kościelny po cywilnym: świadectwo ślubu cywilnego
  • Informację o dacie i miejscu I Komunii św.,
  • Imiona i nazwisko (wg dowodu os.) oraz miejsce zamieszkania świadków,
  • Zgodę od proboszcza parafii w której mieszka narzeczona na załatwianie formalności w Żyrakowie (jeśli oboje narzeczeni mieszkają poza parafią Żyraków),
  • Na spotkaniu trzeba również wykazać się znajomością podstawowych prawd wiary (Dekalog, 5 przykazań kościelnych, 6 prawd wiary, 7 sakramntów, 7 grzechów głównych) i modlitw (Skład Apostolski, Modlitwa Pańska, Pozdrowienie Anielskie).

IV. Drugie spotkanie w kancelarii odbywa się ok. 1-2 tygodni przed ślubem. Narzeczeni:

• Przynoszą kartkę potwierdzającą trzykrotną wizytę w Paradni Rodzinnej i o uczestnictwie w Dniu Skupienia,
  • Dzielą się informacjami, które usłyszeli podczas spotkań w Poradni dotyczącymi zasad życia chrześcijańskiego, znajomością zasad prowadzenia rodziny i wychowania dzieci,
  • Kartkę poświadczającą wygłoszenie zapowiedzi,
  • Omawiają obrzęd sakramentu.