Rzymskokatolicka Parafia Trójcy Przenajświętszej

w Żyrakowie

Liturgia

2022-09-30, Piątek, Rok C, II, Wspomnienie św. Hieronima, prezbitera i doktora Kościoła
Hi 38, 1. 12-21; 40, 3-5
Ps 139 (138), 1b-3. 7-8. 9-10. 13-14b (R.: por. 24b)
Por. Ps 95 (94), 8a. 7d
Łk 10, 13-16
2022-10-01, Sobota, Rok C, II, Wspomnienie św. Teresy od Dzieciątka Jezus, dziewicy, doktora Kościoła
Hi 42, 1-3. 5-6. 12-17
Ps 119 (118), 66 i 71. 75 i 91. 125 i 130 (R.: por. 135a)
Por. Mt 11, 25
Łk 10, 17-24
2022-10-02, Niedziela, Rok C, II, Dwudziesta Siódma Niedziela zwykła
Ha 1, 2-3; 2, 2-4
Ps 95 (94), 1-2. 6-7c. 7d-9 (R.: por. 7d-8a)
2 Tm 1, 6-8. 13-14
1 P 1, 25
Łk 17, 5-10

Wydarzenia

 

Spotkanie CARITASU

Jutro o godz. 17.30 spotkanie parafialnego zespołu Caritas. Na to spotkanie zapraszamy opiekuna Szkolnego Koła Caritas, Prezesów jesnostek OSP oraz sołtysów Woli Żyrakowskiej i Żyrakowa.


Życzenia

„Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas” – tymi słowami Święty Jan obwieszcza nam tajemnicę narodzin Chrystusa. Dziś, w uroczystość Narodzenia Pańskiego, pochylamy się nad tajemnicą Boga, który dla nas i dla naszego zbawienia stał się człowiekiem. Niech to wydarzenie napełnia nas radością i Bożym światłem. Wszystkim parafianom i gościom życzymy radosnego świętowania, otwartości na przychodzącego Pana i Jego moc. Niech Bóg udziela wam obficie swoich darów, wspomaga swoim słowem i błogosławieństwem na drogach codzienności.

 

                                                                                                                                                                                                                                               Duszpasterze


D Y S P E N S A

 

W ostatnim dniu 2021 roku przypada piątek. Dlatego w związku z tą okolicznością, zgodnie z kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego wszystkim osobom przebywającym na terenie Diecezji Tarnowskiej udzielam dyspensy od pokarmów mięsnych i charakteru pokutnego tego dnia. Wszystkich korzystających z dyspensy zachęcam do odmówienia modlitwy w intencjach Ojca Świętego oraz do podjęcia, zgodnie z własnym wyborem, dzieł miłosierdzia lub ofiarowania jałmużny.

 

                                                                                                                                                                                                                    † Andrzej Jeż

                                                                                                                                                                                                          BISKUP TARNOWSKI


Zaproszenie na Msze św. dla poszczególnych rejonów parafii.

W związku z sytuacją pandemiczną również w tym roku, nie będzie tzw. kolędy 'od drzwi do drzwi'. Natomast zapraszamy naszych Parafian z poszczególnych rejonów parafii na Mszę św. o godz. 18.00 począwszy od 28 grudnia zgodnie z następującym porządkiem:

 

28.12.2021 g.18.00 Mieszkańcy Woli Żyrakowskiej: Od P. Słoninów do P. Dziadowców.

 

30.12.2021 g. 18.00 Mieszkańcy Woli Żyrakowskiej: Od. P. Niedzielskich do Głowackich

 

03.01.2022 g. 18.00 Mieszkańcy Woli Żyrakowskiej:  P. Szymaszków do P. Błońskiego w tym Cieszęciny i pozostała część Woli Żyrakowskiej

 

04.01.2022 g. 18.00 Mieszkańcy Żyrakowa: Od P. Rodzoniów do szkoły po obu stronach

 

10.01.2022 g. 18.00 Mieszkańcy Żyrakowa: Od Szkoły po Kościół po obu stronach

 

11.01.2022 g. 18.00 Mieszkańcy Żyrakowa: Od Kościoła do P. Buczyńskich po obu stronach

 

13.01.2022 g. 18.00 Mieszkańcy Żyrakowa: Wszystkie domy za autostradą.

 

Informujemy, że istnieje możliwość odwiedzin kolędowych na indywidualne zaproszenie rodzin, które w ostatnich 2 latach przybyły do parafii i z okazji chęci poświęcenia nowego domu.  


Badania Mammograficzne

Ośrodek Diagnostyczny Fundacji  SOS Życie z Mielca,

zaprasza kobiety  do CYTOMAMMOBUSU

w dniu 17  listopada godz. 9-17  (RYNEK)

na

 bezpłatne badania mammograficzne na najnowocześniejszym i najlepszym cyfrowym mammografie
dla kobiet w wieku 50 - 69 lat

oraz na bezpłatne badania cytologiczne

dla kobiet w wieku 25 - 59 lat

            rejestracja telefoniczna pod numerem:   tel 17 582 40 60


KOMUNIKAT Komendy Powiatowej Policji w Dębicy

Funkcjonariusze w całej Polsce otrzymują coraz więcej zgłoszeń od osób, wobec których przestępcy podejmowali próbę oszustwa. Jednak niektóre działania oszustów dochodzą do skutku. Stosowane przez przestępców metody z czasem zmieniają swoje oblicze. Z relacji świadków dzwoniące osoby przedstawiają się jako funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji lub Policji, którzy chcąc zapobiec utracie pieniędzy kontaktują się z rzekomą przyszłą ofiara oszustw... Informują rozmówcę o planowanym ataku hakerów na zgromadzone oszczędności na rachunku bankowym. Płynnie prowadzona rozmowa zmierza do przekazania informacji potrzebnych do dostępu do rachunku namierzonej osoby. A po uzyskaniu niezbędnych informacji oszuści odprowadzają pieniądze z rachunku. Przestępcy bezwzględnie wykorzystują ufność ludzi, którzy przelewają swoje oszczędności na wskazany bezpieczny rachunek bankowy. Na terenie Rzeszowa tylko w tym tygodniu, metodą „na policjanta' mieszkańcy stracili ponad milion złotych.

              Kierownictwo Komendy Powiatowej Policji w Dębicy apeluje i przypomina, że żadna z formacji Policji nigdy nie zwracała się i nie zwraca do osób prywatnych o przekazanie czy też użyczenie pieniędzy w związku z prowadzonymi działaniami czy też operacjami policyjnymi. Ponadto, żadna z formacji policyjnych nie uzyskuje informacji o rachunkach bankowych, hasłach czy też nr PIN. Oszuści dzwoniąc do swoich ofiar i wprowadzają w błąd rozmówcę, scenariusze i fantazja dzwoniących jest nie ograniczona. Policja apeluje
o wzmożoną czujność i ostrożność.

             Apelujemy również do bliskich osób starszych zadbajcie Państwo o bezpieczeństwo seniorów. Powiedzcie im zagrożeniach, uczulcie na opisywane przestępcze techniki, z których korzystają oszuści. Porozmawiajcie ze swoimi rodzicami, bądź dziadkami o czyhających na nich zagrożeniach ze strony takich osób. Wpłyńcie Państwo na osoby starsze, by kontaktowały się z Wami i pytały o rade.

                 W przypadku zaistnienia opisanych sytuacji prosimy o pilny kontakt z Policją pod nr tel. 997 lub 112.


Zebranie Wiejskie

Sołtys wsi Żyraków zaprasza na zebranie wiejskie, które odbędzie się w dniu 9 sierpnia 2021 r. (poniedziałek) o godz. 18:00 w Zespole Szkół w Żyrakowie (duża hala). Tematem zebrania będzie:

  1. Sprawozdanie z realizacji działań na terenie sołectwa Żyraków.

 

  1. Wyrażenie opinii w sprawie zbycia części działek nr: 659/60, 590/6.

 

  1. Wyrażenie opinii w sprawie najmów na okres powyżej 3 lat lokalów użytkowych usytuowanych W budynku na działce nr 590/7 i nr 659/13.

 

  1. Rozpatrzenie wniosku mieszkańców w sprawie usytuowania progów zwalniających samochodowy ruch

 

  1. Wyrażenie opinii w sprawie uznania gruntów za mienie gromadzkie (nr działek do wglądu u Sołtysa).

 

  1. Informacja odnośnie składania przez mieszkańców deklaracji dot. źródeł ciepła i źródeł spalania paliw. 8. Obowiązki wynikające z uchwały antysmogowej województwa podkarpackiego.

 

  1. Możliwość uzyskania dofinansowania na wymianę kotła (projekt Czyste powietrze).

 

  1. Wolne wnioski i zapytania.

 

W przypadku braku frekwencji, zebranie odbędzie się w tym samym dniu, w tym samym lokalu o godz. 18:15.

 

WÓJT GMINY Żyraków

 

Od 1 kwietnia 2021 roku w całej Polsce trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Jego podstawową metodą jest spis internetowy, czyli samo spis. Przeprowadzić go można na własnych komputerach lub urządzeniach mobilnych, uzupełniając wymagane dane w formularzu, dostępnym na stronie internetowej spis.gov.pl.

Osoby, które nie będą mogły samodzielnie spisać się poprzez formularz internetowy (np. ze względu na zaawansowany wiek, stan zdrowia czy niepełnosprawność), zostaną spisane przez rachmistrza, który skontaktuje się z nimi telefonicznie lub bezpośrednio. W razie wątpliwości lub pytań proszę o skontaktowanie się z Gminnym Biurem

Spisowym pod numerem telefonu 146807121.

Narodowy Spis Powszechny 2021 jest obowiązkowy dotyczy wszystkich osób mieszkających w Polsce. Więcej informacji o Narodowym Spisie Powszechnym 2021 można znaleźć na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego pod adresem spis.gov.pl.

Jednocześnie informuję, że w dniu 09.08.2021 r., w trakcie trwania zebrania wiejskiego wsi Żyraków, możliwe będzie dokonanie spisu z pomocą rachmistrza spisowego.

 


Komunikat

Dnia 1 czerwca br. rozpoczęła się rekrutacja na studia magisterskie z teologii na Wydziale Teologicznym Sekcja w Tarnowie. Studia te, przeznaczone  dla osób świeckich i zakonnych, służą nie tylko pogłębieniu wiary i chrześcijańskiej formacji, lecz także przygotowują do nauczania religii w szkole podstawowej i średniej.

         Od 1 października 2021 r. rozpoczną się także studia podyplomowe: „Katecheza przedszkolna”, które są przeznaczone dla absolwentów studiów wyższych posiadających uprawnienia pedagogiczne. Podyplomowe studia pozwalają na uzyskanie kwalifikacji do nauczania religii w przedszkolu we wszystkich grupach wiekowych.

Zachęcamy do podjęcia studiów na tarnowskim Wydziale.

 

Link do rekrutacji: https://irk2.upjp2.edu.pl/pl/offer/REK2021_2022_IST_JSM_PL/programme/TWT-KP-SJ-a/

 

Sekretariat: tel. 146223331, email: wteol@diecezja.tarnow.pl

 


Peregrynacja Obrazu Matki Bożej Robotników Solidarności

17 czerwca 2021 roku przed Mszą św. wieczorną o godz. 18.00 do naszego Kościoła przybędą: Obraz Matki Bożej Robotników Solidarności, relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki, oraz Krzyż robotników z Nowej Huty, których peregrynacja odbywa się w naszej diecezji. W modlitwie będziemy polecać pracodawców, pracowników i cały świat pracy.

Trwająca peregrynacja stanowi dogodną okazję do wzmożonej modlitwy za ludzi pracy i ich rodziny, o zachowanie miejsc pracy i wzmocnienie etosu pracy, o sprawiedliwość społeczną, a także o ustanie pandemii. Niech Matka Boża - Patronka Ludzi Pracy, trwająca pod krzyżem swego Syna, wspomaga nas w życiu godnym chrześcijan oraz chroni przed złem. 

Historia obrazu Matki Bożej Robotników Solidarności.

W 1984 roku artysta z Podlasia - malarz Artur Chaciej namalował obraz Matki Bożej Robotników. Tło obrazu, na którym widnieje wizerunek Matki Bożej Częstochowskiej stanowi biało-czerwona flaga upamiętniająca zrywy robotnicze: Poznań`56, Gdańsk'70, Radom'76, Gdańsk'80, 13 grudnia 1981. Powstał z inicjatywy ówczesnego przewodniczącego podziemnego Zarządu Regionu w Białymstoku, Stanisława Marczuka. Obraz wykonano w trzech kopiach różnej wielkości. Najmniejszy z nich otrzymał na własność bł. ks. Jerzy Popiełuszko i w prywatnej rozmowie stwierdził, że dla niego jest to Matka Boża Solidarności. Drugi z obrazów trafił do proboszcza parafii pw. Św. Brygidy w Gdańsku.

Związkowcy z podlaskiej 'Solidarności' największy z obrazów przekazali podczas II Pielgrzymki Ludzi Pracy na Jasną Górę w 1984 r., jako symbol spotkań u stóp Czarnej Madonny. W obawie przed represjami ze strony SB, przewieziono go pod osłoną innego obrazu z wizerunkiem świętego. Obraz przez kilka lat był przechowywany na Jasnej Górze, by potem towarzyszyć 'Solidarności' w Pielgrzymkach Ludzi Pracy. Od 2014 roku pełni rolę formacyjną przez peregrynację po kraju z relikwiami bł. ks. Jerzego Popiełuszki wraz z miniaturą krzyża z Nowej Huty.

Krzyż robotników z Nowej Huty.

Nowohucki Krzyż jest repliką drewnianego krzyża, który w 1957 roku postawili mieszkańcy Nowej Huty w miejscu, gdzie miał stanąć kościół. Władze komunistyczne chcąc stworzyć ateistyczne osiedle mieszkaniowe bez Boga, próbowały usunąć ten krzyż. Ostał się dzięki determinacji tych, którzy stanęli w jego obronie. Krzyż Nowohucki jest dziś symbolem walki komunistów z krzyżami w Polsce, z religią i z Bogiem.

Relikwie błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki.

Święty kapłan. Kapelan ludzi pracy najpierw w Warszawie, a następnie w całej Polsce. W 1983 roku ks. Jerzy Popiełuszko zainicjował Ogólnopolskie Pielgrzymki Ludzi Pracy, Męczennik. Patron NSZZ 'Solidarność'.

 

 

PROGRAM  PEREGRYNACJI

 

17. 06. 2021 (czwartek)

 

                                                  godz. 17.45 – powitanie Obrazu (plac przy kościelny)
                                                  godz. 18.00 - Uroczysta Eucharystia a po niej Akt Zawierzenia.

                                                                              Następnie Modlitwa indywidulana

                                                 godz. 20.00 - Modlitwa różańcowa i Apel Jasnogórski z modlitwą za Ojczyznę

 

06. 2021 (piątek)


                                                 godz. 6.30 - Msza św.
                                                godz. 15.00 - Koronka do Bożego Miłosierdzia

                                                godz. 16.45 – Modlitwa różańcowa. Pożegnanie obrazu i przekazanie do parafii w Zawadzie

 

 

 

 


KOMUNIKAT Dyrektora Podkarpackiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

17 czerwca br. będzie ostatnim dniem na złożenie wniosku o płatności bezpośrednie i obszarowe z PROW w kampanii 2021. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich beneficjentów, ARiMR wydłuża godziny otwarcia swoich biur powiatowych.

 

Będą one otwarte dodatkowo:

 

14-16 czerwca (poniedziałek-środa) od godz. 7.30 do godz. 18.00 17 czerwca (czwartek) - w ostatni dzień składania wniosków od godz. 7.30 do godz. 20.00 - do ostatniego beneficjenta

Składający dokumenty rolnicy mogą otrzymać w placówkach Agencji niezbędne wsparcie techniczne przy wypełnianiu wniosku.


LinkiZasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Rzymskokatolicka Parafia Trójcy Przenajświętszej w Żyrakowie, siedziba: Żyraków 138.