Parafia Rzymskokatolicka Trójcy Przenajświętszej w Żyrakowie

OGŁOSZENIA

Komunikat Biskupa Tarnowskiego dotyczący Pielgrzymek do Tuchowa i na Jasną Górę

Drodzy Diecezjanie!

Jesteśmy pielgrzymami zmierzającymi do domu Ojca. Z jednej strony stąpamy twardo po ziemi, ale nie możemy również zapomnieć, że nasza ziemska wędrówka ma konkretny cel, którym jest niebo. Przypominają nam o tym różnego rodzaju pielgrzymki, które w naszej diecezji tak licznie podejmujemy. Zbliżające się wakacje są doskonałą okazją, by wybrać się w tę drogę, na którą serdecznie Was zapraszam.

W dniach od 29 do 30 czerwca do Tuchowa wyruszy pielgrzymka w intencji młodzieży oraz powołań kapłańskich i zakonnych. Pielgrzymi wyjdą w sobotę rano z Piątkowej koło Nowego Sącza i z Brzeska, aby spotkać się w niedzielę u Matki Bożej Tuchowskiej. Dwudniowy format tej pielgrzymki może zachęcić zwłaszcza tych, którzy chcieliby doświadczyć pielgrzymiego ducha, ale nie dysponują dużą ilością wolnego czasu.

Wzorem ubiegłego roku na Jasną Górę wyruszy także Rowerowa Pielgrzymka Tarnowska, która odbędzie się w dniach od 18 do 21 lipca. Pierwszego dnia pielgrzymi wyjadą w 12 grupach z różnych miejsc diecezji, aby wieczorem spotkać się w Zabawie i stamtąd pielgrzymować dalej wspólnie. Trasa tej pielgrzymki rozłożona jest na cztery dni, aby dać więcej czasu na modlitwę i budowanie wspólnoty oraz umożliwić udział w niej także osobom mniej zaawansowanym wyczynowo.

Ukoronowaniem naszego pielgrzymowania będzie tradycyjnie Piesza Pielgrzymka Tarnowska na Jasną Górę, która odbędzie się w dniach od 17 do 25 sierpnia. W tym roku wyruszymy pod hasłem: „Żyję w Kościele”. Chcemy bowiem odkrywać, że to przede wszystkim sam Chrystus żyje w Kościele i zaprasza nas, abyśmy złączyli z Nim nasze życie właśnie w tej wspólnocie. Te dziewięć dni pielgrzymowania to niemałe wyzwanie, ale – jak podkreślają doświadczeni pielgrzymi – jest to niezapomniane doświadczenie duchowe.

Drodzy Diecezjanie!

Serdecznie zapraszam wszystkich do wyruszenia na pielgrzymi szlak. W sposób szczególny zapraszam do tego młodzież i całe rodziny. Wszelkie informacje dotyczące tych pielgrzymek będzie można znaleźć na plakatach i w mediach społecznościowych. Niech Maryja, która oczekuje na swoje dzieci w Tuchowskim i Jasnogórskim Sanktuarium, wyprasza Wam obfitość Bożych łask.

 † Andrzej Jeż

BISKUP TARNOWSKI


Stanowisko Rady Stałej KEP w sprawie prawnej ochrony ludzkiego życia

Deklaracja Dignitas infinita o godności człowieka to dokument Dykasterii Nauki Wiary zaaprobowany przez Ojca Świętego Franciszka, poruszający kluczowe zagadnienia ludzkiego życia. W związku z narastającą w przestrzeni publicznej i działaniach rządu presją dotyczącą zmiany prawnej ochrony życia ludzkiego w kierunku legalizacji zabijania dzieci w łonie matek, pragniemy przypomnieć jednoznaczne i niezmienne stanowisko Kościoła w tej kwestii.

„Kościół nie przestaje przypominać, że «godność każdej istoty ludzkiej ma charakter istotowy i obowiązuje od chwili poczęcia do naturalnej śmierci. Uznanie tej godności jest niezbywalnym warunkiem wstępnym ochrony egzystencji osobistej i społecznej, a także niezbędnym warunkiem tego, by braterstwo i przyjaźń społeczna mogły się urzeczywistniać między wszystkimi narodami na ziemi». Opierając się na tej nienaruszalnej wartości ludzkiego życia, magisterium Kościoła zawsze wypowiadało się przeciwko aborcji. Św. Jan Paweł II pisze o tym: «Wśród wszystkich przestępstw przeciw życiu, jakie człowiek może popełnić, przerwanie ciąży ma cechy, które czynią z niego występek szczególnie poważny i godny potępienia. Dzisiaj jednak świadomość jego zła zaciera się stopniowo w sumieniach wielu ludzi. Akceptacja przerywania ciąży przez mentalność, obyczaj i nawet przez prawo jest wymownym znakiem niezwykle groźnego kryzysu zmysłu moralnego, który stopniowo traci zdolność rozróżnienia między dobrem i złem, nawet wówczas, gdy chodzi o podstawowe prawo do życia. Wobec tak groźnej sytuacji szczególnie potrzebna jest dziś odwaga, która pozwala spojrzeć prawdzie w oczy i nazywać rzeczy po imieniu, nie ulegając wygodnym kompromisom czy też pokusie oszukiwania siebie.

Właśnie w przypadku przerywania ciąży można się dziś często spotkać z dwuznacznymi określeniami, jak na przykład ‘zabieg’, które zmierzają do ukrycia jego prawdziwej natury i złagodzenia jego ciężaru w świadomości opinii publicznej. Być może, samo to zjawisko językowe jest już objawem niepokoju nurtującego sumienia. Jednak żadne słowo nie jest w stanie zmienić rzeczywistości: przerwanie ciąży jest – niezależnie od tego, w jaki sposób zostaje dokonane – świadomym i bezpośrednim zabójstwem istoty ludzkiej w początkowym stadium jej życia, obejmującym okres między poczęciem a narodzeniem». Nienarodzone dzieci są zatem «najbardziej bezbronne i niewinne ze wszystkich, a dzisiaj odziera się je z ludzkiej godności, aby robić z nimi to, co się chce, pozbawiając je życia i ustanawiając prawa, by nikt nie mógł temu przeszkodzić». Należy zatem stwierdzić z całą mocą i jasnością, nawet w naszych czasach, że «obrona rodzącego się życia jest ściśle związana z obroną jakiegokolwiek prawa człowieka»”.

W kontekście troski o życie i rozwój dzieci, Rada Stała KEP zachęca wszystkich wiernych do włączenia się w inicjatywę Ojca Świętego Franciszka, który ustanowił pierwsze Światowe Dni Dzieci. Będą one obchodzone 25 i 26 maja 2024 roku. W naszych modlitwach pamiętajmy także o tych dzieciach, którym nigdy nie było dane ujrzeć blasku słońca.

Podpisali Pasterze Kościoła Katolickiego w Polsce


12 maja 2024 r. - Niedziela Wniebowstąpienia Pańskiego

 1. Dziś (12 V) Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Nabożeństwo majowe po Mszy św. o godz. 1600. Składka inwestycyjna do kopert.
 2. W tym tygodniu Msze św. codziennie rano i wieczorem. Po Mszy św. porannej Nowenna do Ducha Świętego, po wieczornej nabożeństwo majowe.
 3. W poniedziałek (13 V) wspomnienie Matki Bożej Fatimskiej.
 4. We wtorek (14 V) święto św. Macieja, Apostoła.
 5. W środę (15 V) od godz. 1700 adoracja Najświętszego Sakramentu, o godz. 1800 Msza św. zbiorowa. Adoracja będzie w każdą środę. Zapraszam do modlitwy.
 6. W czwartek (16 V) święto św. Andrzeja Boboli, patrona Polski. Dzień imienin naszego biskupa diecezjalnego.
 7. W piątek (17 V) od godz. 1700 adoracja Najświętszego Sakramentu.
 8. W sobotę (18 V) o godz. 800 odnowienie przyrzeczeń chrztu i spowiedź dla dzieci klasy III oraz rodziny.
 9. W niedzielę za tydzień (19 V) Uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Nabożeństwo majowe po Mszy św. o godz. 800. O godz. 1030 uroczystość I Komunii Świętej.
 10. W Boże Ciało (30 V) organizowany jest wyjazd na koncert „Jednego Serca, Jednego Ducha” do Rzeszowa. Wyjazd o godz. 1600 z parkingu koło kościoła w Żyrakowie. Koszt 25 zł. płatne w autobusie. Zapisy u Mateusza Grycha tel. 880634409.
 11. Ruszyły zapisy na II Rowerową Pielgrzymkę Tarnowską na Jasną Górę, która odbędzie się w dniach 18-21 lipca. Zostałem poproszony przez dyrektora pielgrzymki o objęcie opieką duszpasterską pielgrzymów rejonu dębickiego i wyraziłem zgodę, tak więc ja również wezmę udział jadąc na rowerze. W ubiegłym roku wiele osób nie zdążyło się zapisać ponieważ jest ograniczona ilość uczestników, dlatego zachęcam aby nie zwlekać z zapisami. Wszystkie informacje i zapisy na oficjalnej stronie internetowej: rowerowapielgrzymkatarnowska.pl
 12. Za sprzątanie w ubiegłym tygodniu dziękuję następującym rodzinom: Gruszka Barbara, Zima Roman, Gońka Dominik, Zima Dawid, Pluta Piotr.
 13. Do sprzątania w najbliższą sobotę i następny poniedziałek proszę Rodziców dzieci klasy II Szkoły Podstawowej.
 14. Bóg zapłać za ofiary inwestycyjne w ubiegłym miesiącu.
 15. W ostatnim tygodniu odeszła do wieczności śp. Maria Nowak. Polećmy ją Bożemu Miłosierdziu. Dobry Jezu a nasz Panie.

Ogłoszenie Społeczne:

Sołtys Żyrakowa będzie zbierał w domu II ratę podatku w poniedziałek od 1600 do 2000, wtorek i środę od 900 do 1400.


5 maja 2024 r. - 6 Niedziela Wielkanocna

 1. Dziś przed kościołem młodzież z KSMu rozprowadza mufinki. Zebrane ofiary będą przeznaczone na wakacyjny wyjazd młodzieży na Festiwal Młodych w Medjugorie.
 2. W tym tygodniu Msze św. codziennie rano i wieczorem.
 3. W poniedziałek, wtorek i środę po Mszy św. wieczornej procesja do krzyża i modlitwy o urodzaje, na zakończenie nabożeństwo majowe.
 4. W poniedziałek (6 V) święto św. Filipa i Jakuba, Apostołów.
 5. W środę (8 V) uroczystość św. Stanisława ze Szczepanowa, głównego patrona Polski. Wieczorem Msza św. zbiorowa.
 6. W piątek (10 V) rozpoczęcie nowenny do Ducha Świętego. Będzie ona codziennie po Mszy św. porannej. Od godz. 1700 adoracja Najświętszego Sakramentu.
 7. W niedzielę za tydzień (12 V) uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Nabożeństwo majowe po Mszy św. o godz. 1600. Składa inwestycyjna do kopert.
 8. Za sprzątanie w ubiegłym tygodniu dziękuję następującym rodzinom: Kądziołka Franciszek, Piecuch Stanisław, Wielgocki Roman, Żmuda Marian, Żmuda Damian.
 9. Do sprzątania w najbliższą sobotę i następny poniedziałek proszę rodziny: Moskal Tomasz, Baran Robert, Orłowski Robert, Klich Tomasz, Kaczor Edyta.

28 kwietnia 2024 r. - 5 Niedziela Wielkanocna

 1. Jutro (29 IV) święto św. Katarzyny ze Sieny. Po Mszy św. o godz. 630 wyrusza pielgrzymka do Medjugorie, powrót za tydzień w poniedziałek rano. Z racji na nieobecność ks. Proboszcza w razie potrzeby można dzwonić na telefon parafialny.
 2. W środę (1 V) rozpoczynamy nabożeństwa majowe. Będą one w dni powszednie po Mszy św. o godz. 1800.
 3. W czwartek (2 V) wspomnienie św. Atanazego.
 4. W piątek (3 V) uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski. Msze św. o godz. 800 i 1030. Nabożeństwo majowe po Mszy św. o godz. 800. Z racji uroczystości, nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
 5. W sobotę (4 V) wspomnienie św. Floriana. Całodzienna Adoracja Najświętszego Sakramentu w godzinach od 800 do 1800, wg następującego porządku:

800 - Zawierzbie i Żyraków 2-53

900 - Żyraków 54-82

1000 - Żyraków 83-121

1100 - Żyraków 122-160

1200 - Żyraków 161-189

1300 - Żyraków 190-219

1400 - Żyraków 224-275

1500 - Góra Motyczna i Wola Żyrakowska 1-42

1600 - Wola Żyrakowska 43-82

1700 - Wola Żyrakowska 83-112

O godz. 1720 różaniec wynagradzający Niepokalanemu Sercu Maryi, o godz. 1800 Msza św. wotywna w tej samej intencji, nabożeństwo majowe a następnie piętnastominutowe rozważanie tajemnicy różańcowej.

 1. Z posługą sakramentalną do chorych uda się ks. Jakub: w piątek od godz. 1300 wg następującej kolejności: Wola Żyrakowska 105, 100, 93A, 83A, 82, 75, 66, 67, 62, 58A, 56B, 56, 43A. w sobotę od godz. 800 wg następującej kolejności: Żyraków 251, 250, 245, 249, 241, 237B, 226, 224, 205, 121A, 179, 167, 168, 147, 145, 107A, 97, 46, 58, 56, 53, 33, 15.
 2. W niedzielę za tydzień (5 V) nabożeństwo majowe po Mszy św. o godz. 1030. Młodzież z KSMu będzie rozprowadzać mufinki. Zebrane ofiary będą przeznaczone na wakacyjny wyjazd młodzieży na Festiwal Młodych w Medjugorie.
 3. W tym tygodniu w środę, czwartek i sobotę Msza św. tylko o godz. 1800.
 4. Z sakramentu pokuty można skorzystać codziennie pół godziny przed Mszą św. Zachęcam aby nie odkładać spowiedzi I-o piątkowej na ostatni dzień, ponieważ będzie tylko jeden kapłan.
 5. Za sprzątanie w ubiegłym tygodniu dziękuję następującym rodzinom: Brożyna Paweł, Brożyna Renata, Lipa Sławomir, Grzyb Jacek, Kośla Dorota.
 6. Do sprzątania w najbliższą sobotę i następny poniedziałek proszę rodziny: Gruszka Barbara, Zima Roman, Gońka Dominik, Zima Dawid, Pluta Piotr.

Ogłoszenie społeczne:

 1. Organizatorzy zapraszają we wtorek (30 IV) o godz. 1030 na Rynek, gdzie odbędzie się Gmina uroczystość patriotyczna. W przypadku braku dobrej pogody, uroczystość odbędzie się na hali gimnastycznej w szkole.

21 kwietnia 2024 r. - 4 Niedziela Wielkanocna

 1. Dziś (21 IV) Niedziela Dobrego Pasterza. Składka na Wyższe Seminarium Duchowne w Tarnowie.
 2. W wtorek (23 IV) uroczystość św. Wojciecha, głównego patrona Polski.
 3. W środę (24 IV) o 1800 Msza św. zbiorowa a po niej nowenna do MBNP.
 4. W czwartek (25 IV) święto św. Marka Ewangelisty.
 5. W piątek (26 IV) od godz. 1700 adoracja Najświętszego Sakramentu.
 6. W sobotę (27 IV) po Mszy św. litania do św. Jana Pawła II.
 7. W niedzielę za tydzień (28 IV) po Mszy św. o godz. 800 zmiana tajemnic Różańcowych.
 8. W następny poniedziałek udamy się na pielgrzymkę do Medjugorie. Będziemy mieli możliwość przekazać listy do Matki Bożej, na ręce osób które mają objawienia. Taki list piszemy odręcznie, zaklejamy w kopercie, nie wkładamy pieniędzy do środka. Jeśli ktoś chce napisać taki list, to do następnej niedziel włącznie może go wrzucić do skrzynki na stoliku pod chórem.
 9. Za sprzątanie w ubiegłym tygodniu dziękuję następującym rodzinom: Choma Marcin, Szymona Damian, Matraj Wiesław, Dziurgot Jerzy, Zakulec Józef.
 10. Do sprzątania w najbliższą sobotę i następny poniedziałek proszę rodziny: Kądziołka Franciszek, Piecuch Stanisław, Wielgocki Damian, Żmuda Marian, Żmuda Damian.
 11. W przedsionku pod chórem powstaje somoobsługowa biblioteczka. Będzie tam można pożyczać książki religijne. Każdy kto chce się podzielić swoimi książkami, proszę aby najpierw przyniósł do zakrystii albo na plebanię. Później po weryfikacji książki trafią do biblioteczki. Wkrótce, kiedy będzie już wszystko gotowe, wówczas będzie tam też umieszczony regulamin.
 12. Ze spraw gospodarczych: funkcjonujemy w takiej rzeczywistości, że na wiele rzeczy potrzebne są pozwolenia, terminy się odciągają, a z wykonawcami nie jest łatwo. Dlatego podjąłem decyzję, żeby zacząć już myśleć o witrażach do kościoła. Mam taki zamysł, aby były to wydarzenia mówiące o Trójcy Przenajświętszej w Piśmie Świętym, jak również co najmniej trzech świętych: św. Augustyn, św. Patryk, św. Elżbieta od Trójcy Przenajświętszej. Jeśli ktoś miałby jakieś pomysły czy natchnienia w tym względzie, to proszę o kontakt. W pierwszym etapie chcę aby dobrze przemyśleć co mogłoby się znaleźć na wszystkich 27 oknach.

14 kwietnia 2024 r. - 3 Niedziela Wielkanocy, Biblijna

 1. Dziś (14 IV) Niedziela Biblijna i rozpoczęcie Tygodnia Biblijnego. Składka inwestycyjna do kopert. Fundacja Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci organizuje akcję „Pola Nadziei”. Nasi uczniowie przed kościołem zbierają ofiary w zamian wręczając kwiat żonkila.
 2. W środę (17 IV) o 1800 Msza św. zbiorowa a po niej nowenna do MBNP.
 3. W czwartek (18 IV) udamy się do Pilzna na peregrynację relikwii bł. Rodziny Ulmów. Wyjazd z parkingu koło kościoła o godz. 1615. O godz. 1700 powitanie relikwii i nabożeństwo. O godz. 1800 Msza św. a następnie powrót.
 4. W piątek (19 IV) od godz. 1700 adoracja Najświętszego Sakramentu.
 5. Za tydzień (21 IV) Niedziela Dobrego Pasterza. Składka na Wyższe Seminarium Duchowne.
 6. Za sprzątanie w ubiegłym tygodniu dziękuję następującym rodzinom: Marszał Wojciech, Muciek Zbigniew, Biduś Mariusz, Stelmach Albert, Stelmach Krzysztof.
 7. Do sprzątania w najbliższą sobotę i następny poniedziałek proszę rodziny: Brożyna Paweł, Brożyna Renata, Lipa Sławomir, Grzyb Jacek, Kośla Dorota.
 8. Na stoliku pod chórem jest Mały Promyczek, adresowany dla przedszkolaków oraz Promyczek Dobra, dla uczniów Szkoły Podstawowej.

Ogłoszenie społeczne:

 1. W najbliższy czwartek (18 IV) odbędzie się zebranie dla mieszkańców gminy w Centrum Kultury w Woli Żyrakowskiej o godz. 1700. Omawiany będzie rządowy program czyste powietrze. Dotyczy on termomodernizacji domu między innymi docieplenia, wymiany okien, wymiany drzwi oraz wymiany urządzeń grzewczych - finansowane w 100 procentach przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej bez wkładu własnego. Osoby, które będą się kwalifikować będą mogły wymienić wcześniej wymienione elementy całkowicie za darmo. Na zebraniu będą omawiane kryteria dochodowe oraz dokumenty, które będą niezbędne do otrzymania dotacji.

7 kwietnia 2024 r. - Niedziela Miłosierdzia Bożego

 1. Dziś (7 IV) Niedziela Miłosierdzia Bożego - patronalne święto Caritas i rozpoczęcie Tygodnia Miłosierdzia. O godz. 1545 Koronka do Bożego Miłosierdzia. Przed kościołem są zbierane ofiary na działalność Caritas naszej diecezji.
 2. W poniedziałek (8 IV) Uroczystość Zwiastowania NMP. Po Mszy św. porannej i wieczornej 10 różańca i modlitwa duchowej adopcji dziecka poczętego. Deklaracje są dostępne na stoliku pod chórem. Pomocą dla tych, którzy chcą podjąć się duchowej adopcji dziecka poczętego, może być także aplikacja na smartfon pod nazwą „Adoptuj życie”.
 3. W środę (10 IV) o 1800 Msza św. zbiorowa a po niej nowenna do MBNP.
 4. W piątek (12 IV) od godz. 1700 adoracja Najświętszego Sakramentu.
 5. W sobotę (13.III) po Mszy św. nowenna do Matki Boskiej fatimskiej.
 6. Za tydzień (14 IV) Niedziela Biblijna. Składka inwestycyjna do kopert. Fundacja Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci organizuje ogólnopolską akcję „Pola Nadziei”. Nasi uczniowie we współpracy z Panią Pedagog przed kościołem będą zbierać ofiary w zamian wręczając kwiat żonkila.
 7. W następny czwartek (18 IV) udamy się do Pilzna na peregrynację relikwii bł. Rodziny Ulmów. Wyjazd z parkingu koło kościoła o godz. 1615. O godz. 1700 powitanie relikwii i nabożeństwo. O godz. 1800 Msza św. a następnie powrót. Zapisy u pani Teresy Zakulec, nr tel. 696008251, najlepiej do najbliższej soboty.
 8. Na stronie parafialnej są podane terminy I Komunii św. do roku 2030. Są to trzecie lub czwarte niedziele maja w zależności od tego w jakim terminie przypada Uroczystość Odpustowa.
 9. Za sprzątanie w ubiegłym tygodniu dziękuję następującym rodzinom: Wójcik Andrzej, Głowacka Maria, Szymaszek Kazimierz, Mazur Wacław, Świerk Marian, Wolak Paweł.
 10. Do sprzątania w najbliższą sobotę i następny poniedziałek proszę rodziny: Choma Marcin, Szymona Damian, Matraj Wiesław, Dziurgot Jerzy, Zakulec Józef.

Ogłoszenie społeczne:

 1. Koło Gospodyń Wiejskich w Woli Żyrakowskiej serdecznie zaprasza seniorów (60+) z Woli Żyrakowskiej na bezpłatne spotkania w ramach projektu „Danie Wspólnych Chwil z Fundacją Biedronki”, które odbywać się będą w budynku Centrum Kultury i Promocji w Woli Żyrakowskiej. Proponujemy spotkania przy stole oraz wspólne spędzenie wolnego czasu. Więcej szczegółów i zapisy u Sołtysa wsi Anety Niedzielskiej.

1 kwietnia 2024 r. - Poniedziałek Wielkanocny

 1. Biskup diecezjalny Andrzej Jeż kieruje do nas dzisiaj komunikat w którym przypomina o tym, że najbliższa niedziela jest Świętem Caritas i dziękuje wszystkim zaangażowanym w działalność Caritas. Pełna treść komunikatu dostępna jest na stronie internetowej.
 2. Dziś Poniedziałek Wielkanocny (1 IV). Msze św. o 800 i 1030. Po Mszy św. o 800 zmiana tajemnic różańcowych. Składka na KUL i Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie.
 3. W środę (3 IV) o 1800 Msza św. zbiorowa a po niej nowenna do MBNP.
 4. W czwartek (4 IV) po Mszy św. o 630 wystawienie Najświętszego Sakramentu i modlitwy o powołania.
 5. W piątek (5 IV) po Mszy św. porannej litania do NSPJ. Od godz. 1700 adoracja Najświętszego Sakramentu, w tym czasie możliwość skorzystania z sakramentu pokuty. Litania do NSPJ po koronce do Bożego Miłosierdzia, a przed Mszą św. o godz. 1800. Z racji oktawy Wielkanocy nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
 6. Z posługą sakramentalną do chorych udamy się w sobotę (6 IV) od godz. 800 wg następującej kolejności: Proboszcz: Wola Żyrakowska 105, 100, 93A, 83A, 82, 75, 66, 67, 62, 58A, 56B, 56, 43A, Żyraków 15, 33, 53, 56, 58. Wikariusz: Żyraków 251, 250, 245, 249, 241, 237B, 224, 205, 121A, 123, 179, 167, 168, 147, 145, 107A, 97, 46.
 7. W sobotę (6 IV) o godz. 1720 różaniec wynagradzający Niepokalanemu Sercu Maryi, o godz. 1800 Msza św. wotywna w tej samej intencji, a po niej piętnastominutowe rozważanie tajemnicy różańcowej.
 8. W sobotę (6 IV) Pielgrzymka do Łagiewnik na wieczorne czuwanie przed Świętem Miłosierdzia Bożego. Wyjazd o godz. 1630 z Woli Żyrakowskiej sklep Państwa Dziurgotów, kolejny przystanek koło młyna, trzeci przed Gminą w Żyrakowie. Powrót po Mszy św., która będzie o północy. Koszt 50 zł. płatne podczas wyjazdu.
 9. Za tydzień (7 IV) Niedziela Miłosierdzia Bożego - patronalne święto Caritas i rozpoczęcie Tygodnia Miłosierdzia. O godz. 1545 Koronka do Bożego Miłosierdzia. Przed kościołem będą zbierane ofiary na działalność Caritas naszej diecezji.
 10. Za sprzątanie w ubiegłym tygodniu dziękuję następującym rodzinom: Balasa Paweł, Krajewski Jan, Kalita Bogdan, Smaś Stanisław, Zawierucha Jolanta, Bieszczad Piotr.
 11. Do sprzątania w najbliższą sobotę i następny poniedziałek proszę rodziny: Marszał Wojciech, Muciek Zbigniew, Biduś Mariusz, Stelmach Albert, Stelmach Krzysztof.
 12. Bóg zapłać za ofiary inwestycyjne w ubiegłym miesiącu. Prace przy cmentarzu przebiegają powoli, ale już niedługo zostaną zrobione przekopy na instalacje wodne i elektryczne. Gdy będą one wykonywane proszę o ostrożność, jeśli ktoś będzie się tam poruszał. Dziwne znaki namalowane na cmentarzu to przygotowanie do tych prac. Bądźcie cierpliwi ponieważ niektórych prac nie da się przyśpieszyć, a plany obejmują nie tylko sam chodnik ale wiele innych inwestycji z których na pewno wszyscy będą zadowoleni. Ponadto w porozumieniu z radą parafialną i gospodarczą postanowiłem, że zrobimy kino parafialne, takie z prawdziwego zdarzenia, w którym będziemy wyświetlali głównie filmy religijne. Wykorzystana zostanie do tego sala nad zakrystią. Dla parafian będzie ono nieodpłatne. Ponieważ są to również dość złożone prace, dlatego realizacja wymaga kilku miesięcy. Natomiast na inaugurację kina zgodził się już przyjechać Artur Żmijewski, znany z serialu Ojciec Mateusz.
 13. Dziękuję: za ofiary na kwiaty do Grobu Pana Jezusa, za przygotowanie Ciemnicy i Grobu Pańskiego, przybranie Kościoła kwiatami, za zadbanie o otoczenie kościoła, Druhnom i Druhom Strażakom za wartę przy grobie Pana Jezusa, ks. Jakubowi i Liturgicznej Służbie Ołtarza, P. Kościelnemu, P. Organiście, śpiewającym Pasję, wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób pomagali w ostatnim czasie. Niech dobry Bóg wynagrodzi Wam obfitym błogosławieństwem.

Komunikat Biskupa Tarnowskiego w związku z diecezjalnym Świętem Caritas

Drodzy Diecezjanie!

         Pełni paschalnej radości płynącej z tajemnicy Zmartwychwstania Chrystusa rozpoczynamy dzisiaj oktawę Wielkanocy, której zwieńczeniem będzie II Niedziela Wielkanocna, czyli Miłosierdzia Bożego. Niedziela Bożego Miłosierdzia, do której przygotowujemy się co roku poprzez odprawianą w naszych kościołach nowennę, zachęca nas abyśmy nie tylko wzywali Bożego Miłosierdzia wobec nas grzesznych ludzi, ale także świadczyli miłosierdzie wobec tych, którzy są w potrzebie i wymagają naszego wsparcia. Dlatego też od wielu już lat Niedziela Bożego Miłosierdzia rozpoczyna w Kościele Tydzień Miłosierdzia i obchodzona jest jako Święto Caritas, dla której Boże miłosierdzie jest wzorem i źródłem mocy w działaniu.

         Od wczoraj, tj. od uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego zaczęły obowiązywać statuty V Synodu Diecezji Tarnowskiej. W liście pasterskim zapowiadającym to wydarzenie napisałem, że „najważniejsza część drogi, jaką podjęliśmy poprzez V Synod Diecezji Tarnowskiej, jest wciąż przed nami. Zapraszam Was zatem do wytrwałego kontynuowania naszej wspólnej pielgrzymki wiary i proszę o otwartość na podejmowanie dzieła V Synodu w waszych wspólnotach parafialnych”. Jednym z bardzo ważnych aspektów tej wspólnej drogi jest działalność charytatywna Kościoła, dlatego w dokumentach synodalnych nie mogło zabraknąć statutów, które odnoszą się bezpośrednio do niej. „Posługa charytatywna Kościoła ma bowiem początek w miłości Boga i bliźniego na wzór Jezusa Chrystusa (…) i znalazła w Kościele także swój wyraz zorganizowanej i uporządkowanej służby człowiekowi w instytucji Caritas” (V Synod DT). To właśnie ta instytucja organizuje i koordynuje posługę miłości Kościoła w naszej tarnowskiej diecezji i wraz z całą rzeszą wolontariuszy skupionych w parafialnych zespołach Caritas jest widzialnym i namacalnym znakiem Bożego Miłosierdzia. Pragnę wyrazić moją wdzięczność wszystkim, którzy angażują się w działalność Caritas: pracownikom, wolontariuszom i ofiarodawcom, którzy także poprzez przekazywanie co roku 1,5 %­ podatku wspierają dzieła charytatywne w naszej diecezji. Zachęcam także, aby jeszcze więcej osób, szczególnie młodych i w średnim wieku, angażowało się w działalność parafialnych zespołów Caritas, które stanowią prawdziwy fundament tej posługi w diecezji.

         W najbliższą sobotę, tj. 6 kwietnia, o godz. 10.30 w kościele parafialnym pw. bł. Karoliny w Tarnowie będzie miała miejsce uroczysta Msza Święta z okazji diecezjalnego Święta Caritas. Msza będzie transmitowana przez diecezjalne Radio RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz. Pod koniec tego roku przypada 35 rocznica reaktywacji Caritas Diecezji Tarnowskiej, której dokonał arcybiskup Jerzy Ablewicz 8 grudnia 1989 r. W związku z tym jubileuszem, a przede wszystkim dla jeszcze gorliwszej służby na rzecz wszystkich potrzebujących, na zakończenie Mszy Świętej zostanie poświęcony Sztandar Caritas Diecezji Tarnowskiej. Słowa umieszczone na sztandarze: „Chrystusowi w ubogich wiernie służyć”, nawiązują do hasła biskupa Karola Pękali, który był pierwszym dyrektorem Związku „Caritas” Diecezji Tarnowskiej powstałego 1 marca 1937 r. Słowa te przypominają nam także prawdę, że służba ubogim jest służbą samemu Chrystusowi.

Drodzy Diecezjanie!

         Przyjęcie Bożego Miłosierdzia w naszym życiu, szczególnie w sakramencie pokuty, otwiera nas jeszcze mocniej w geście miłosierdzia na pomoc osobom potrzebującym. Gorąco zachęcam Was wszystkich do owocnego przeżycia Niedzieli Miłosierdzia i całego Tygodnia Miłosierdzia. Już teraz gorąco dziękuję za ofiary, które złożycie do puszek Caritas w najbliższą niedzielę z przeznaczeniem na działalność naszej diecezjalnej Caritas. Życzę Wam, aby posługa miłości miłosiernej, „należąca do natury Kościoła i będąca niezbywalnym wyrazem jego istoty” (V Synod DT), stała się prawdziwą naturą każdej i każdego z Was, angażujących się w życie naszego Kościoła diecezjalnego.

         Z pasterskim błogosławieństwem

 † Andrzej Jeż

BISKUP TARNOWSKI


Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Rzymskokatolicka Parafia Trójcy Przenajświętszej w Żyrakowie, siedziba: Żyraków 138.