Parafia Rzymskokatolicka Trójcy Przenajświętszej w Żyrakowie

OGŁOSZENIA

21 kwietnia 2024 r. - 4 Niedziela Wielkanocna

 1. Dziś (21 IV) Niedziela Dobrego Pasterza. Składka na Wyższe Seminarium Duchowne w Tarnowie.
 2. W wtorek (23 IV) uroczystość św. Wojciecha, głównego patrona Polski.
 3. W środę (24 IV) o 1800 Msza św. zbiorowa a po niej nowenna do MBNP.
 4. W czwartek (25 IV) święto św. Marka Ewangelisty.
 5. W piątek (26 IV) od godz. 1700 adoracja Najświętszego Sakramentu.
 6. W sobotę (27 IV) po Mszy św. litania do św. Jana Pawła II.
 7. W niedzielę za tydzień (28 IV) po Mszy św. o godz. 800 zmiana tajemnic Różańcowych.
 8. W następny poniedziałek udamy się na pielgrzymkę do Medjugorie. Będziemy mieli możliwość przekazać listy do Matki Bożej, na ręce osób które mają objawienia. Taki list piszemy odręcznie, zaklejamy w kopercie, nie wkładamy pieniędzy do środka. Jeśli ktoś chce napisać taki list, to do następnej niedziel włącznie może go wrzucić do skrzynki na stoliku pod chórem.
 9. Za sprzątanie w ubiegłym tygodniu dziękuję następującym rodzinom: Choma Marcin, Szymona Damian, Matraj Wiesław, Dziurgot Jerzy, Zakulec Józef.
 10. Do sprzątania w najbliższą sobotę o godz. 700 i następny poniedziałek proszę rodziny: Kądziołka Franciszek, Piecuch Stanisław, Wielgocki Damian, Żmuda Marian, Żmuda Damian.
 11. W przedsionku pod chórem powstaje somoobsługowa biblioteczka. Będzie tam można pożyczać książki religijne. Każdy kto chce się podzielić swoimi książkami, proszę aby najpierw przyniósł do zakrystii albo na plebanię. Później po weryfikacji książki trafią do biblioteczki. Wkrótce, kiedy będzie już wszystko gotowe, wówczas będzie tam też umieszczony regulamin.
 12. Ze spraw gospodarczych: funkcjonujemy w takiej rzeczywistości, że na wiele rzeczy potrzebne są pozwolenia, terminy się odciągają, a z wykonawcami nie jest łatwo. Dlatego podjąłem decyzję, żeby zacząć już myśleć o witrażach do kościoła. Mam taki zamysł, aby były to wydarzenia mówiące o Trójcy Przenajświętszej w Piśmie Świętym, jak również co najmniej trzech świętych: św. Augustyn, św. Patryk, św. Elżbieta od Trójcy Przenajświętszej. Jeśli ktoś miałby jakieś pomysły czy natchnienia w tym względzie, to proszę o kontakt. W pierwszym etapie chcę aby dobrze przemyśleć co mogłoby się znaleźć na wszystkich 27 oknach.

14 kwietnia 2024 r. - 3 Niedziela Wielkanocy, Biblijna

 1. Dziś (14 IV) Niedziela Biblijna i rozpoczęcie Tygodnia Biblijnego. Składka inwestycyjna do kopert. Fundacja Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci organizuje akcję „Pola Nadziei”. Nasi uczniowie przed kościołem zbierają ofiary w zamian wręczając kwiat żonkila.
 2. W środę (17 IV) o 1800 Msza św. zbiorowa a po niej nowenna do MBNP.
 3. W czwartek (18 IV) udamy się do Pilzna na peregrynację relikwii bł. Rodziny Ulmów. Wyjazd z parkingu koło kościoła o godz. 1615. O godz. 1700 powitanie relikwii i nabożeństwo. O godz. 1800 Msza św. a następnie powrót.
 4. W piątek (19 IV) od godz. 1700 adoracja Najświętszego Sakramentu.
 5. Za tydzień (21 IV) Niedziela Dobrego Pasterza. Składka na Wyższe Seminarium Duchowne.
 6. Za sprzątanie w ubiegłym tygodniu dziękuję następującym rodzinom: Marszał Wojciech, Muciek Zbigniew, Biduś Mariusz, Stelmach Albert, Stelmach Krzysztof.
 7. Do sprzątania w najbliższą sobotę i następny poniedziałek proszę rodziny: Brożyna Paweł, Brożyna Renata, Lipa Sławomir, Grzyb Jacek, Kośla Dorota.
 8. Na stoliku pod chórem jest Mały Promyczek, adresowany dla przedszkolaków oraz Promyczek Dobra, dla uczniów Szkoły Podstawowej.

Ogłoszenie społeczne:

 1. W najbliższy czwartek (18 IV) odbędzie się zebranie dla mieszkańców gminy w Centrum Kultury w Woli Żyrakowskiej o godz. 1700. Omawiany będzie rządowy program czyste powietrze. Dotyczy on termomodernizacji domu między innymi docieplenia, wymiany okien, wymiany drzwi oraz wymiany urządzeń grzewczych - finansowane w 100 procentach przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej bez wkładu własnego. Osoby, które będą się kwalifikować będą mogły wymienić wcześniej wymienione elementy całkowicie za darmo. Na zebraniu będą omawiane kryteria dochodowe oraz dokumenty, które będą niezbędne do otrzymania dotacji.

7 kwietnia 2024 r. - Niedziela Miłosierdzia Bożego

 1. Dziś (7 IV) Niedziela Miłosierdzia Bożego - patronalne święto Caritas i rozpoczęcie Tygodnia Miłosierdzia. O godz. 1545 Koronka do Bożego Miłosierdzia. Przed kościołem są zbierane ofiary na działalność Caritas naszej diecezji.
 2. W poniedziałek (8 IV) Uroczystość Zwiastowania NMP. Po Mszy św. porannej i wieczornej 10 różańca i modlitwa duchowej adopcji dziecka poczętego. Deklaracje są dostępne na stoliku pod chórem. Pomocą dla tych, którzy chcą podjąć się duchowej adopcji dziecka poczętego, może być także aplikacja na smartfon pod nazwą „Adoptuj życie”.
 3. W środę (10 IV) o 1800 Msza św. zbiorowa a po niej nowenna do MBNP.
 4. W piątek (12 IV) od godz. 1700 adoracja Najświętszego Sakramentu.
 5. W sobotę (13.III) po Mszy św. nowenna do Matki Boskiej fatimskiej.
 6. Za tydzień (14 IV) Niedziela Biblijna. Składka inwestycyjna do kopert. Fundacja Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci organizuje ogólnopolską akcję „Pola Nadziei”. Nasi uczniowie we współpracy z Panią Pedagog przed kościołem będą zbierać ofiary w zamian wręczając kwiat żonkila.
 7. W następny czwartek (18 IV) udamy się do Pilzna na peregrynację relikwii bł. Rodziny Ulmów. Wyjazd z parkingu koło kościoła o godz. 1615. O godz. 1700 powitanie relikwii i nabożeństwo. O godz. 1800 Msza św. a następnie powrót. Zapisy u pani Teresy Zakulec, nr tel. 696008251, najlepiej do najbliższej soboty.
 8. Na stronie parafialnej są podane terminy I Komunii św. do roku 2030. Są to trzecie lub czwarte niedziele maja w zależności od tego w jakim terminie przypada Uroczystość Odpustowa.
 9. Za sprzątanie w ubiegłym tygodniu dziękuję następującym rodzinom: Wójcik Andrzej, Głowacka Maria, Szymaszek Kazimierz, Mazur Wacław, Świerk Marian, Wolak Paweł.
 10. Do sprzątania w najbliższą sobotę i następny poniedziałek proszę rodziny: Choma Marcin, Szymona Damian, Matraj Wiesław, Dziurgot Jerzy, Zakulec Józef.

Ogłoszenie społeczne:

 1. Koło Gospodyń Wiejskich w Woli Żyrakowskiej serdecznie zaprasza seniorów (60+) z Woli Żyrakowskiej na bezpłatne spotkania w ramach projektu „Danie Wspólnych Chwil z Fundacją Biedronki”, które odbywać się będą w budynku Centrum Kultury i Promocji w Woli Żyrakowskiej. Proponujemy spotkania przy stole oraz wspólne spędzenie wolnego czasu. Więcej szczegółów i zapisy u Sołtysa wsi Anety Niedzielskiej.

1 kwietnia 2024 r. - Poniedziałek Wielkanocny

 1. Biskup diecezjalny Andrzej Jeż kieruje do nas dzisiaj komunikat w którym przypomina o tym, że najbliższa niedziela jest Świętem Caritas i dziękuje wszystkim zaangażowanym w działalność Caritas. Pełna treść komunikatu dostępna jest na stronie internetowej.
 2. Dziś Poniedziałek Wielkanocny (1 IV). Msze św. o 800 i 1030. Po Mszy św. o 800 zmiana tajemnic różańcowych. Składka na KUL i Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie.
 3. W środę (3 IV) o 1800 Msza św. zbiorowa a po niej nowenna do MBNP.
 4. W czwartek (4 IV) po Mszy św. o 630 wystawienie Najświętszego Sakramentu i modlitwy o powołania.
 5. W piątek (5 IV) po Mszy św. porannej litania do NSPJ. Od godz. 1700 adoracja Najświętszego Sakramentu, w tym czasie możliwość skorzystania z sakramentu pokuty. Litania do NSPJ po koronce do Bożego Miłosierdzia, a przed Mszą św. o godz. 1800. Z racji oktawy Wielkanocy nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
 6. Z posługą sakramentalną do chorych udamy się w sobotę (6 IV) od godz. 800 wg następującej kolejności: Proboszcz: Wola Żyrakowska 105, 100, 93A, 83A, 82, 75, 66, 67, 62, 58A, 56B, 56, 43A, Żyraków 15, 33, 53, 56, 58. Wikariusz: Żyraków 251, 250, 245, 249, 241, 237B, 224, 205, 121A, 123, 179, 167, 168, 147, 145, 107A, 97, 46.
 7. W sobotę (6 IV) o godz. 1720 różaniec wynagradzający Niepokalanemu Sercu Maryi, o godz. 1800 Msza św. wotywna w tej samej intencji, a po niej piętnastominutowe rozważanie tajemnicy różańcowej.
 8. W sobotę (6 IV) Pielgrzymka do Łagiewnik na wieczorne czuwanie przed Świętem Miłosierdzia Bożego. Wyjazd o godz. 1630 z Woli Żyrakowskiej sklep Państwa Dziurgotów, kolejny przystanek koło młyna, trzeci przed Gminą w Żyrakowie. Powrót po Mszy św., która będzie o północy. Koszt 50 zł. płatne podczas wyjazdu.
 9. Za tydzień (7 IV) Niedziela Miłosierdzia Bożego - patronalne święto Caritas i rozpoczęcie Tygodnia Miłosierdzia. O godz. 1545 Koronka do Bożego Miłosierdzia. Przed kościołem będą zbierane ofiary na działalność Caritas naszej diecezji.
 10. Za sprzątanie w ubiegłym tygodniu dziękuję następującym rodzinom: Balasa Paweł, Krajewski Jan, Kalita Bogdan, Smaś Stanisław, Zawierucha Jolanta, Bieszczad Piotr.
 11. Do sprzątania w najbliższą sobotę i następny poniedziałek proszę rodziny: Marszał Wojciech, Muciek Zbigniew, Biduś Mariusz, Stelmach Albert, Stelmach Krzysztof.
 12. Bóg zapłać za ofiary inwestycyjne w ubiegłym miesiącu. Prace przy cmentarzu przebiegają powoli, ale już niedługo zostaną zrobione przekopy na instalacje wodne i elektryczne. Gdy będą one wykonywane proszę o ostrożność, jeśli ktoś będzie się tam poruszał. Dziwne znaki namalowane na cmentarzu to przygotowanie do tych prac. Bądźcie cierpliwi ponieważ niektórych prac nie da się przyśpieszyć, a plany obejmują nie tylko sam chodnik ale wiele innych inwestycji z których na pewno wszyscy będą zadowoleni. Ponadto w porozumieniu z radą parafialną i gospodarczą postanowiłem, że zrobimy kino parafialne, takie z prawdziwego zdarzenia, w którym będziemy wyświetlali głównie filmy religijne. Wykorzystana zostanie do tego sala nad zakrystią. Dla parafian będzie ono nieodpłatne. Ponieważ są to również dość złożone prace, dlatego realizacja wymaga kilku miesięcy. Natomiast na inaugurację kina zgodził się już przyjechać Artur Żmijewski, znany z serialu Ojciec Mateusz.
 13. Dziękuję: za ofiary na kwiaty do Grobu Pana Jezusa, za przygotowanie Ciemnicy i Grobu Pańskiego, przybranie Kościoła kwiatami, za zadbanie o otoczenie kościoła, Druhnom i Druhom Strażakom za wartę przy grobie Pana Jezusa, ks. Jakubowi i Liturgicznej Służbie Ołtarza, P. Kościelnemu, P. Organiście, śpiewającym Pasję, wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób pomagali w ostatnim czasie. Niech dobry Bóg wynagrodzi Wam obfitym błogosławieństwem.

Komunikat Biskupa Tarnowskiego w związku z diecezjalnym Świętem Caritas

Drodzy Diecezjanie!

         Pełni paschalnej radości płynącej z tajemnicy Zmartwychwstania Chrystusa rozpoczynamy dzisiaj oktawę Wielkanocy, której zwieńczeniem będzie II Niedziela Wielkanocna, czyli Miłosierdzia Bożego. Niedziela Bożego Miłosierdzia, do której przygotowujemy się co roku poprzez odprawianą w naszych kościołach nowennę, zachęca nas abyśmy nie tylko wzywali Bożego Miłosierdzia wobec nas grzesznych ludzi, ale także świadczyli miłosierdzie wobec tych, którzy są w potrzebie i wymagają naszego wsparcia. Dlatego też od wielu już lat Niedziela Bożego Miłosierdzia rozpoczyna w Kościele Tydzień Miłosierdzia i obchodzona jest jako Święto Caritas, dla której Boże miłosierdzie jest wzorem i źródłem mocy w działaniu.

         Od wczoraj, tj. od uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego zaczęły obowiązywać statuty V Synodu Diecezji Tarnowskiej. W liście pasterskim zapowiadającym to wydarzenie napisałem, że „najważniejsza część drogi, jaką podjęliśmy poprzez V Synod Diecezji Tarnowskiej, jest wciąż przed nami. Zapraszam Was zatem do wytrwałego kontynuowania naszej wspólnej pielgrzymki wiary i proszę o otwartość na podejmowanie dzieła V Synodu w waszych wspólnotach parafialnych”. Jednym z bardzo ważnych aspektów tej wspólnej drogi jest działalność charytatywna Kościoła, dlatego w dokumentach synodalnych nie mogło zabraknąć statutów, które odnoszą się bezpośrednio do niej. „Posługa charytatywna Kościoła ma bowiem początek w miłości Boga i bliźniego na wzór Jezusa Chrystusa (…) i znalazła w Kościele także swój wyraz zorganizowanej i uporządkowanej służby człowiekowi w instytucji Caritas” (V Synod DT). To właśnie ta instytucja organizuje i koordynuje posługę miłości Kościoła w naszej tarnowskiej diecezji i wraz z całą rzeszą wolontariuszy skupionych w parafialnych zespołach Caritas jest widzialnym i namacalnym znakiem Bożego Miłosierdzia. Pragnę wyrazić moją wdzięczność wszystkim, którzy angażują się w działalność Caritas: pracownikom, wolontariuszom i ofiarodawcom, którzy także poprzez przekazywanie co roku 1,5 %­ podatku wspierają dzieła charytatywne w naszej diecezji. Zachęcam także, aby jeszcze więcej osób, szczególnie młodych i w średnim wieku, angażowało się w działalność parafialnych zespołów Caritas, które stanowią prawdziwy fundament tej posługi w diecezji.

         W najbliższą sobotę, tj. 6 kwietnia, o godz. 10.30 w kościele parafialnym pw. bł. Karoliny w Tarnowie będzie miała miejsce uroczysta Msza Święta z okazji diecezjalnego Święta Caritas. Msza będzie transmitowana przez diecezjalne Radio RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz. Pod koniec tego roku przypada 35 rocznica reaktywacji Caritas Diecezji Tarnowskiej, której dokonał arcybiskup Jerzy Ablewicz 8 grudnia 1989 r. W związku z tym jubileuszem, a przede wszystkim dla jeszcze gorliwszej służby na rzecz wszystkich potrzebujących, na zakończenie Mszy Świętej zostanie poświęcony Sztandar Caritas Diecezji Tarnowskiej. Słowa umieszczone na sztandarze: „Chrystusowi w ubogich wiernie służyć”, nawiązują do hasła biskupa Karola Pękali, który był pierwszym dyrektorem Związku „Caritas” Diecezji Tarnowskiej powstałego 1 marca 1937 r. Słowa te przypominają nam także prawdę, że służba ubogim jest służbą samemu Chrystusowi.

Drodzy Diecezjanie!

         Przyjęcie Bożego Miłosierdzia w naszym życiu, szczególnie w sakramencie pokuty, otwiera nas jeszcze mocniej w geście miłosierdzia na pomoc osobom potrzebującym. Gorąco zachęcam Was wszystkich do owocnego przeżycia Niedzieli Miłosierdzia i całego Tygodnia Miłosierdzia. Już teraz gorąco dziękuję za ofiary, które złożycie do puszek Caritas w najbliższą niedzielę z przeznaczeniem na działalność naszej diecezjalnej Caritas. Życzę Wam, aby posługa miłości miłosiernej, „należąca do natury Kościoła i będąca niezbywalnym wyrazem jego istoty” (V Synod DT), stała się prawdziwą naturą każdej i każdego z Was, angażujących się w życie naszego Kościoła diecezjalnego.

         Z pasterskim błogosławieństwem

 † Andrzej Jeż

BISKUP TARNOWSKI


24 marca 2024 r. - Niedziela Palmowa

 1. Dziś (24 III) niedziela Palmowa i rozpoczęcie Wielkiego Tygodnia.
 2. Przewodniczący Episkopatu Polski kieruje do nas komunikat w związku z rozpoczęciem dziewięcioletniej Wielkiej Nowenny przed dwutysiącleciem Odkupienia. Jego pełna treść dostępna jest na stronie internetowej.
 3. W środę (27 III) o 1800 Msza św. zbiorowa a po niej nowenna do MBNP.
 4. Wielki Czwartek (28 III). We wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątkę ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” zamilkną dzwony i organy, a po Komunii św. Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego ciemnicą. Podczas procesji zaśpiewamy hymn „Sław, języku, tajemnicę”, za co w tym dniu możemy uzyskać odpust zupełny.

1750 - Życzenia dla księży

1800 - Msza Wieczerzy Pańskiej

2000 - 2100 - Spowiedź

2100 - 2200 Adoracja: Młodzież

 

 1. Wielki Piątek (29 III). Zachowujemy post ścisły, czyli całkowite powstrzymanie się od pokarmów mięsnych i spożycie tylko trzech posiłków w ciągu dnia, w tym jeden do syta. Post ilościowy obowiązuje osoby od 18. do 60. roku życia. Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje od 14. roku życia. W Wielki Piątek na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Grobu Pańskiego. Ofiary składane przy adoracji Krzyża przeznaczone są na Ziemię Świętą.

800 - Adoracja: Zawierzbie i Żyraków 2-35

900 - Adoracja: Żyraków 36-60

1000 - Adoracja: Żyraków 62-79

1100 - Adoracja: Żyraków 80-101

1200 - Adoracja: Żyraków 102-123

1300 - Adoracja: Żyraków 124-155

1400 - Adoracja: Żyraków 156-170

1500 - Adoracja: Żyraków 171-189

1600 - Adoracja: Żyraków 190-205

1700 - Droga krzyżowa

1800 - Liturgia Męki Pańskiej, Gorzkie Żale 3 części

2000 - 2100 - Spowiedź

2100 - 2200 - Droga krzyżowa: Młodzież

 

 1. Wielka Sobota (30 III). Dzień adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązuje cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Tradycyjnie zachowujemy post i powstrzymujemy się od pokarmów mięsnych. Dzieci szkolne przy Krzyżu zostawiają skarbonki wielkopostne.

800 - Adoracja: Żyraków 207-240

900, 1000, 1100 - Błogosławieństwo pokarmów

1200 - Adoracja: Żyraków 241-275

1300 - Adoracja: Góra Motyczna i Wola Żyrakowska 1-20

1400 - Adoracja: Wola Żyrakowska 22-46

1500 - Adoracja: Wola Żyrakowska 47-73

1600 - 1800 - Sprzątanie kościoła

1800 - Adoracja: Wola Żyrakowska 74-89

1900 - Adoracja: Wola Żyrakowska 90-112

 

 1. Wigilia Paschalna. W sobotę po zmroku rozpoczynamy najbardziej uroczystą i najbogatszą w ciągu roku liturgię, która oznajmi Zmartwychwstanie Chrystusa. Przynosimy świece, które zapalimy od paschału. Za odnowienie obietnic chrztu świętego podczas liturgii można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

2000 - Wigilia Paschalna

 

 1. Niedziela Wielkanocna (31 III). Śniadanie wielkanocne w rodzinach niech będzie poprzedzone złożeniem sobie życzeń i dzieleniem się poświęconym jajkiem.

600 - Procesja Rezurekcyjna i Msza św. Kolejne Msze św. o 1030 i 1600.

 

 1. Poniedziałek Wielkanocny (1 IV).

Msze św. o 800 i 1030. Po Mszy św. o 800 zmiana tajemnic różańcowych. Składka na KUL i Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie.

 

 1. Program Triduum Paschalnego jest wydrukowany na stoliku pod chórem.
 2. Uroczystość Zwiastowania NMP będzie w tym roku 8 kwietnia.
 3. Bóg zapłać pewnym osobom za ufundowanie nowej monstrancji.
 4. Bóg zapłać Rodzicom młodzieży bierzmowanej z klasy VIII za dar ołtarza w postaci nowego paschału, 4 świec ołtarzowych oraz stuły ślubnej.
 5. Za sprzątanie w ubiegłym tygodniu dziękuję następującym rodzinom: Brzostowski Leszek, Skrzek Dorota, Ciosek Antoni, Niedzielski Krzysztof, Dygdoń Waldemar.
 6. Do sprzątania w najbliższą sobotę i następny wtorek proszę rodziny: Siwula Jacek, Wójcik Andrzej, Głowacka Maria, Szymaszek Kazimierz, Mazur Wacław, Świerk Marian, Wolak Paweł.
 7. Planowana jest Pielgrzymka do Łagiewnik na nocne czuwanie w sobotę przed Świętem Miłosierdzia Bożego 6 kwietnia. Wyjazd ok. godz. 1600, powrót po Mszy św., która będzie o północy. Zapisy przyjmuje Pani sołtys Woli Żyrakowskiej, tel. 535160760.

Komunikat Przewodniczącego KEP w sprawie Wielkiej Nowenny przed Dwutysiącleciem Dzieła Odkupienia

W roku 2033 będziemy obchodzić rocznicę dwutysiąclecia Odkupienia, jakiego dokonał nasz Pan Jezus Chrystus przez swoją mękę, śmierć, zmartwychwstanie, wniebowstąpienie i zesłanie Ducha Świętego. Dziewięć lat, które poprzedzają ten wielki Jubileusz, jest dla Kościoła w Polsce wspaniałą okazją do ożywienia wiary, a nade wszystko do dziękczynienia za „wielkie rzeczy, jakie uczynił Wszechmocny” (Łk 1, 49).
Pasterze Kościoła katolickiego w Polsce podczas 397. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbyło się Warszawie w dniach 13-14 marca br. podjęli decyzję, że tegorocznym obchodem bliskich już Świąt Wielkanocnych rozpoczynamy dziewięcioletnią Wielką Nowennę, której celem jest odrodzenie duchowo-moralne i przygotowanie całego Kościoła w Polsce do tego wielkiego Jubileuszu.
Najważniejszymi momentami tej nowenny w latach 2024-2033 będą corocznie obchodzone uroczystości Triduum Paschalnego, Wniebowstąpienia Pańskiego, Zesłania Ducha Świętego oraz – kończąca rok liturgiczny – uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. Obchodząc co roku te najważniejsze momenty liturgiczne, będziemy w sposób szczególny dziękować i uwielbiać Boską Trójcę za dzieło Odkupienia, które ogarnia cały świat.
Zachęcam duszpasterzy, aby ‒ czy to w ramach liturgii wymienionych uroczystości czy poza nią ‒ podkreślali doniosłość dzieła Odkupienia oraz zachęcali Lud Boży do wdzięczności za nie. Wiernych zaś, zwłaszcza skupionych we wspólnotach religijnych i ruchach, proszę o wielkoduszne włączanie się we wszelkie inicjatywy z tym związane.

 

Gdańsk, 21 marca 2024 roku

✠ Tadeusz Wojda SAC Arcybiskup Metropolita Gdański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski


17 marca 2024 r. - 5 Niedziela Wielkiego Postu

 1. W wtorek (19.III) uroczystość św. Józefa, Msze św. o godz. 630 i 1800.
 2. W środę (20.III) o 1800 Msza św. zbiorowa a po niej nowenna do MBNP. O godz. 1900 na plebanii spotkanie dla chętnych przed pielgrzymką do Medjugorie. Będzie okazja aby zadawać pytania organizatorowi odnośnie wszystkich spraw realizacji pielgrzymki. Będzie można również wpłacić druga ratę 500 zł.
 3. W piątek (22.III) od godz. 1700 adoracja Najświętszego Sakramentu, o godz. 1800 Msza św. i bezpośrednio po niej droga krzyżowa ulicami Żyrakowa.
 4. W sobotę (23.III) spowiedź wielkopostna od 900 do 1000 i od 1100 do 1200. Będzie więcej kapłanów. O godz. 1300 wyjazd na Misterium Męki Pańskiej do Krakowa, powrót ok. 1830. Koszt wyjazdu 40 zł., płatne w autobusie. Są jeszcze wolne miejsca, zapisy u ks. Proboszcza.
 5. Za tydzień (24.III) niedziela Palmowa i rozpoczęcie Wielkiego Tygodnia. Uroczysta procesja i poświęcenie palm o godz. 1030, a następnie Msza św. i konkurs palm. O 1500 Koronka do Bożego Miłosierdzia, o godz. 1515 Gorzkie Żale i bezpośrednio po nich Msza św. bez kazania. Składka przeznaczona jest jako jałmużna postna na Seminarium Duchowne w Tarnowie.
 6. Z sakramentu pokuty można korzystać w ciągu tygodnia pół godziny przed każdą Mszą św.
 7. Gdyby ktoś z chorych - oprócz tych do których udajemy się co miesiąc - chciał skorzystać ze spowiedzi przed świętami, a nie był w stanie przybyć w sobotę, to proszę o zgłoszenie do księdza.
 8. Ofiary na kwiaty do Grobu Pana Jezusa można składać do puszki pod chórem.
 9. Najbliższe wolne terminy na Msze św. w naszej parafii są na wrzesień 2024 r. W każdą środę jest możliwość zamówienia intencji na Mszy św. zbiorowej.
 10. Za sprzątanie w ubiegłym tygodniu dziękuję następującym rodzinom: Kołodziej Robert, Balasa Stanisław, Nicpoń Jerzy, Łączak Zdzisław, Gładowski Marian.
 11. Do sprzątania w najbliższą sobotę i następny poniedziałek proszę rodziny: Balasa Paweł. Krajewski Jan, Kalita Bogdan, Smaś Stanisław, Zawierucha Jolanta, Bieszczad Piotr.
 12. Na stoliku pod chórem jest Mały Promyczek, adresowany dla przedszkolaków oraz Promyczek Dobra, dla uczniów Szkoły Podstawowej. Rodzice i dziadkowie przez zakup tych czasopism mogą pomóc w pogłębianiu życia religijnego dzieci i wnuków. Zelatorów róż różańcowych proszę o odebranie czasopisma Misje Dzisiaj.
 13. Następujące osoby zamierzają zawrzeć Sakramentalny związek małżeński: Radosław Wójcicki z Leska i Katarzyna Kaczor z Woli Żyrakowskiej - zapowiedź I. Ktokolwiek by wiedział o przeszkodach zachodzących między tymi osobami zobowiązany jest poinformować Kancelarię Parafialną.

10 marca 2024 r. - 4 Niedziela Wielkiego Postu, Laetare

 1. Dziś (10.III) składka inwestycyjna do kopert.
 2. We wtorek (12.III) o godz. 1600 w kościele św. Jadwigi w Dębicy młodzież klasy VIII przyjmie sakrament bierzmowania. Natomiast w najbliższy weekend udadzą się z ks. proboszczem na rekolekcje.
 3. W środę (13.III) po Mszy św. porannej nowenna do Matki Boskiej fatimskiej. O godz. 1800 Msza św. zbiorowa a po niej nowenna do MBNP.
 4. W piątek (15.III) od godz. 1700 adoracja Najświętszego Sakramentu, o godz. 1730 droga krzyżowa, o godz. 1800 Msza św., o godz. 2000 droga krzyżowa prowadzona przez młodzież.
 5. W niedziele Wielkiego Postu 1500 Koronka do Bożego Miłosierdzia, o godz. 1515 Gorzkie Żale i bezpośrednio po nich Msza św. bez kazania.
 6. Z sakramentu pokuty można korzystać w ciągu tygodnia pół godziny przed każdą Mszą św.
 7. Ofiary na kwiaty do Grobu Pana Jezusa można składać do puszki pod chórem, przed Gorzkimi Żalami do 5 niedzieli Wielkiego Postu.
 8. Za sprzątanie w ubiegłym tygodniu dziękuję następującym rodzinom: Stachnik Leszek, Płatek Paweł, Wrona Bolesław, Milas Andrzej, Solecki Jakub.
 9. Do sprzątania w najbliższą sobotę i następny poniedziałek proszę rodziny: Brzostowski Leszek, Skrzek Dorota, Ciosek Antoni, Niedzielski Krzysztof, Dygdoń Waldemar.
 10. Organizowany jest wyjazd na Misterium Męki Pańskiej do Krakowa w sobotę 23.III. Wyjazd o godz. 1300. Powrót ok. 1830. Zapisy u ks. Proboszcza.
 11. W ostatnim czasie został wyłączony telefon stacjonarny na plebani. Zamiast niego działa numer komórkowy +48 721 048 877, przez który będzie można się dodzwonić do ks. proboszcza bądź do ks. wikariusza.
 12. Dziś celebrujemy liturgię w kolorze różanym. Bóg zapłać rodzicom dzieci klasy III za ufundowane nowego ornatu oraz stuły, a także 2 paten do Komunii św. Jest to ich dar ołtarza z okazji zbliżającej się uroczystości I Komunii św.
 13. Na stoliku pod chórem jest Mały Promyczek, adresowany dla przedszkolaków oraz Promyczek Dobra, dla uczniów Szkoły Podstawowej.
 14. Ogłoszenie społeczne: Sołtys Żyrakowa będzie zbierał I ratę podatku we wtorek i środę od 9.00 do 14.00 w dworku a w czwartek, piątek i sobotę w domu. W razie pytań tel. 514562578.
 15. W ostatnim tygodniu odeszła do wieczności śp. Barbara Grych. Polećmy ją Bożemu Miłosierdziu. Dobry Jezu a nasz Panie.

3 marca 2024 r. - 3 Niedziela Wielkiego Postu

 1. W poniedziałek (4.III) święto św. Kazimierza.
 2. W środę (6.III) Msza św. zbiorowa a po niej nowenna do MBNP.
 3. W czwartek (7.III) po Mszy św. o 630 wystawienie Najświętszego Sakramentu i modlitwy o powołania.
 4. W piątek (8.III) od godz. 1700 adoracja Najświętszego Sakramentu, o godz. 1730 droga krzyżowa, o godz. 1800 Msza św., o godz. 2000 droga krzyżowa prowadzona przez młodzież.
 5. W niedziele Wielkiego Postu 1500 Koronka do Bożego Miłosierdzia, o godz. 1515 Gorzkie Żale i bezpośrednio po nich Msza św. bez kazania.
 6. Z sakramentu pokuty można korzystać w ciągu tygodnia pół godziny przed każdą Mszą św.
 7. Ofiary na kwiaty do Grobu Pana Jezusa można składać do puszki pod chórem, przed Gorzkimi Żalami do 5 niedzieli Wielkiego Postu.
 8. Na stoliku pod chórem są paschaliki i baranki wielkanocne. Składamy przy tym ofiarę: Duży baranek i duży paschalik minimum 15 zł, mały baranek i mały paschalik minimum 8 zł.
 9. Za sprzątanie w ubiegłym tygodniu dziękuję następującym rodzinom: Dudek Paweł, Rodzoń Marcin, Prokop Robert, Stachnik Bogdan.
 10. Do sprzątania w najbliższą sobotę i następny poniedziałek proszę rodziny: Kołodziej Robert, Balasa Stanisław, Nicpoń Jerzy, Łączak Zdzisław, Gładowski Marian.
 11. Za tydzień składka inwestycyjna do kopert. Bóg zapłać za ofiary złożone w lutym w ramach składki inwestycyjnej, a także w inne niedziele czy też przelewem na konto.
 12. Spotkanie dla chętnych przed pielgrzymką do Medjugorie odbędzie się na plebanii w środę 20 marca o godz. 1900. Będzie okazja aby zadawać pytania organizatorowi odnośnie wszystkich spraw realizacji pielgrzymki. Będzie można również wpłacić druga ratę 500 zł.
 13. Spowiedź wielkopostna będzie w naszej parafii w sobotę 23.III od 900 do 1000 i od 1100 do 1200.
 14. Organizowany jest wyjazd na Misterium Męki Pańskiej do Krakowa w sobotę 23 marca. Inscenizacja jest przygotowywana przez Polaków mieszkających na stałe w Chicago w USA, w sumie około 80 osób. Występ trwa ponad 1,5 godz. Wyjazd o godz. 1300. Powrót ok. 1830. Zapisy u ks. Proboszcza.
 15. W niedzielę Palmową (24.III) po Mszy św. o godz. 1030 odbędzie się konkurs palm. Już teraz zachęcam aby się przygotować i wziąć w nim udział.

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Rzymskokatolicka Parafia Trójcy Przenajświętszej w Żyrakowie, siedziba: Żyraków 138.